Expedice: Džungle (2021)

Rutinná a klasická práca v žánru dobrodružných filmov, ktorá otvorene čerpá z iných podobných filmov, najmä však zo ságy Pirates of Caribbean. Celé je to v produkcii Disney a divák dostane v podstate to, čo očakáva. Spolupráca Emily Blunta a Dwayna Johnsona je na takej úrovni, ktorú si film vyžiada – jeden druhého dopĺňa a existuje medzi nimi ten „zdravší“ konstrast. Dwayne Johnson v klasickom štýle a jeho slovné vtipy fungujú len miestami. (Emily stále má „beautiful face“, ale ten makeup je podľa mňa miestami prehnaný.) Vedľajšie postavy a hlavne záporáky však nemajú dostatočne silný charakter – Jesse Plemons pôsobí spíš „tragikomicky“ a Paul Giamatti kvôli veľmi malému hraciemu času akoby vo filme ani nebol. Hudba je taktiež rutinnou záležitosťou (James Newton Howard dokáže aj oveľa úžasnejšie veci) a síce „pozvanie“ Metallici nie je zlým nápadom, ale určite nie pre tento film s takouto formou a koncepciou. Film, ktorý v danom žánru sa snaží jedine trochu zabaviť diváka. Je to vlastne „jednohubka“ na víkend v kruhu rodiny (nič viac a nič menej), postavená na krehkých základoch. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Bartkowiak (2021)

Poľský film, kombinujúci prvky krimi, športu a drámy, s B-čkovým scenárom, „napísaný v USA“. Chýba k tomu väčšia miera Európskeho, respektíve Poľského „pocitu“. Menej výrazné herecké výkony a spíš jednoduchý záver. Osobné hodnotenie: 70% (***)

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz (2021)

„The Conjuring 3“ miestami pripomína tie veci, pre ktoré väčšina divákov do dnešného dňa má rád túto sériu a „vybudovaný univerzum okolo nich“. Keby sme to chceli porovnať s predchádzajúcimi dielami, tak práve toto tretie dielo je napriek všetkým snahám tým „najpriemernejším“. Nemyslím si, že na vine je jedine režisér Michael Chaves (ktorý nemá ešte dostatočné skúsenosti), ktorý nahradil Jamesa Wana (jeho neprítomnosť je dosť citeľná). Zvláštne efekty sú priemerné, „veľké finále“ je na tom podobne. Zápletka má jednoduchý charakter, scenárista David Leslie Johnson-McGoldrick sa s tým veľa netrápil. Film nad vodou drží jedine dvojica Vera Farmiga / Patrick Wilson, medzi ktorou tá chémia funguje veľmi dobre (ich spoločnú hereckú prácu je dobré vidieť). Vypadá to tak, že tento film ešte neuzatvára príbeh Warrenovcov. P.S.: Záverečné autentické snímky v danej forme nič nepridávajú na kvalitách filmu. Osobné hodnotenie: 75% (***)

Letovisko lásky (2021)

Plochá romanťárna pre menej náročných divákov. Príbeh s klasickými prvkami, s hromadou klišé scén a hercami, medzi ktorými nie vždy nájdete aspoň tú minimálnu chemickú väzbu. Potenciál vedľajších postáv je využitý nedostatočne. Po „relatívne dlhšom období“ zase jeden zbytočný film v produkcii a tým pádom v repertoári Netflixu. Jedna hviezda za krásny (spevecký) hlas Christina Milian a za prostredie, kde sa film odohráva. Osobné hodnotenie: 59% (*)

Kdo mi jde po krku (2021)

Thriller s prvkami drámy a akčných scén v kostýmoch B-čkového filmu. Zápletka celkom triviálna, tvorcovia sa ani nesnažia s jednotlivými prvkami príbehu trochu lepšie kombinovať. Záver vypadá tak, akoby tvorcovia narýchlo „zaimprovizovali“. Z hereckej stránky absolútny priemer, avšak Angelina Jolie (ktorá po dlhšom čase už trochu vypadá v lepšej forme) sa snaží zniesť do svojej postavy aspoň trochu viac. Od režiséra/scenáristu Taylora Sheridana je to po nadpriemernom Wind River veľký krok dozadu. Osobné hodnotenie: 67% (**)

Poslední žoldák (2021)

Jean-Claude Van Damme (alisa JCVD) je už v šiestom X, ale stále dokazuje, že má celkom slušnú fyzickú kondičku. Jeho nový film, ktorý vyšiel pod taktovkou Netflixu, je nefalšované B-čko s veľkou dávkou komediálnych prvkov. Zápletka je banálna a tento film je x-tou variantom na téma „elitný vojak opustil svojho syna preto, aby ho ochránil“. Postavy v žiadnom prípade nie je možné považovať za komplexné, naopak, sú ploché a niektoré hrajú spíš (a ospravedlňujem sa za výraz) „otravne“, napríklad herec hrajúci syna JCVD. Ďalší herci/herečky sú viac-menej v pohode, postava inšpirovaná Tony Montanou (Scarface) miestami dokáže pobaviť. Záver nekomplikovaný a pomerne laxne ukončený – nemyslím si, že scéna s odkráčajúcim sa JCVD by mal ukončiť tento film, respektíve príbeh (ten v tejto forme zostáva veľmi otvoreným). Film „nenápadne“ šplhá k runtime 120 minút, bez akýchkoľvek dôvodov. Dôvodom, prečo dávam tretiu hviezdu, sú jednoduché avšak solídne odkazy na iné akčné filmy, prípadne na niektoré slávnejšie snímky od JCVD (napr. Kickboxer a Bloodsport). Cieľom filmu bol pobaviť diváka, nič iný. JCVD nerobí problém z toho, že si robí vtip sám zo seba. Takže v tomto duchu by mal aj sám divák pristupovať k celému filmu. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Vodopády lásky (2021) (TV film)

Režisérka Christie Will Wolf je už skúsenejšou režisérkou v žánru „takých (plochých) romantických príbehov“, ktoré sú typické pre Hallmark. „Cashing Waterfalls“, jej ďalšia práca, nie je žiadnou výnimkou. Klasický Hallmark s hlavnými postavami, ktoré ani nedokážu inak hrať ako „sympaticky“. Chémia medzi hercami Cindy Busby a Christopher Russell je už „celkom pevná“, pretože nie je to ich prvý taký film (zhodou okolností kedysi ich spoločný film taktiež režírovala Ch. W. Wolf).Veľkým plusom teraz je však to, že film obsahuje mnoho prechádzkových scén v prírode. Vodopády sú prekrásne a človek dostane chuť na malú prechádzku v prírode. Za tých krajších obrázok z prírody a prechádzok v prírode dávam dve malé hviezdičky. Osobné hodnotenie: 61% (**)

Modern Persuasion (2020)

Spolupráca dvojici neskúsených režisérov Alexa Appela a Jonathana Liseckiho (totálne) nevyšla. To je vec jedna, že príbeh je plochý ako papier. Ale že (vec druhá) žiadna snaha zo strany režisérov a hercov/herečiek z toho niečo dostať? Nie príliš presvedčivé herecké výkony, nevydarené scény a dialógy. Nepresvedčivý „romantický“ príbeh v moderných šatách. Miestami som fakt uvažoval o najnižšie hodnotenie. P.S.: Ospravedlňujem sa, ale Alicia Witt podala oveľa lepší výkon v jednom z epizódok Dva a pol chlapa (S06E05), ako v tomto filme. Osobné hodnotenie: 51% (*)

Chasing the One (2020)

Hallmark-based romaťárna v modernom duchu a v prostredí. Veľmi predpovedateľný scenár, snahu byť aspoň trochu prekvapivý tu niet vidieť. Ploché a jednoduché herecké výkony. Osobné hodnotenie: 57% (*)

Každý tvůj nádech (2021)

Postupne budovaný thriller s takými prvkami, ktoré v danom žánru sú dobre známe (a „zabehnuté“). Z hereckej stránky tu nie je až taký problém, trojica C. Affleck / M. Monaghan / S. Claflin odviedli rutinnú, korektnú prácu. Problém je so scenárom a charakterom postáv, ktoré nie sú lepšie vypracované. Záver, z pohľadu žánru, s „klasickým, menej výbušným“ vyvrcholením a bez korektnejšieho uzavretia celého príbehu. Osobné hodnotenie: 69% (**)