Poslední království (2015) (seriál)

Last Kingdom je v tuto chvíli pomyslným králem na bitevním poli historických seriálů nebo filmů, a pro mě naprostá srdcovka a velký filmový zážitek. Dalo by se snad i tvrdit, že je to takový symbolický nástupce Statečného srdce. Ač mám rád Vikings, tak Last je po všech filmařských stránkách ještě o pár procentíček nahoře. Po zahřívací první sezóně začíná jízda, která se každou sérií zlepšuje. Jak do dramaturgie, výpravy, scénáře, herců, tak do příběhových linií, osudů postav. Základem jsou sympatičtí herci. Floutka Uhtreda si časem oblíbíte, nelze mu nefandit. Pravý rytíř a hrdina. Troufám si tvrdit, že opravdu významná postava filmových historických eposů posledních mnoha let. Herec postupně zlepšuje své výkony, scénář jeho postavy se vyvíjí. Navíc má originální přízvuk a hlas. Další skvělé postavy jako Alfred, Beocca, Finan. Desítky krásných silných scén, výborné kompozice, kvalitní zábavné dialogy, správný lehce tmavší středověký filtr apod. Mnoho diváků také chválí bitvy. A je to tak, jsou špinavější a krvavější. Divák je jakoby více v centru dění. Jasně, nechybí zlehka úsměvné tradiční představovačky postav, kdy si každý ze známých tváří někoho zabije, nebo přežije bezvýchodnou situaci. Vidno klasické hollywoodské šablonky nejspíš už z filmu nikdy nezmizí. Ale na druhou stranu chválím občasné nekorektní přisprostlé řeči postav či divočejší scény, zde to zase připomene seriálový Spartacus. Jde vidět, že maďarský štáb točí stále ještě svobodněji, tak jak si přejí tvůrci a předloha píše, bez diktátu novodobé trapné korektnosti. Zaplaťpánbůh za tu legrační sprostotu, co v seriálu vidíme. Špinavá doba středověku nebyla žádný současný vysokoškolský kampus. Last je již teď památný seriál, ale s další řadou bude stále těžší přijít s něčím nadstandardním.

Hra o trůny - Poslední ze Starků (2019) (epizoda)

Celá řada je velmi nedůstojným vyvrcholením slavného seriálu, a těžká rána do palice starým fanouškům. Je to slabší mainstream pro celou rodinu. S kolísavým scénářem, s mnoha korektnostmi v rámci diktátu doby. Friendly úsměvné momentky / tlachání postav naprosto o ničem. Hotová fantasy marvelovka. Je mi jasné, pro jaké publikum se zde točilo. Také zamrzí nedostatek silných scén. Ani ti herci už nejsou co bývali. Evidentně šlo dolů vedení herců. Věrohodnost chování postav rovněž skřípe, kašle se na budovaný vývoj v předešlých sériích. Prostě téměř vše, čím se seriál proslavil, je pryč. Byl tam opravdu původní tvůrčí tým? Obrovský rozdíl oproti starým sériím (schválně jsem si pustil komplet staré série pro srovnání). Je to jiný seriál se stejnými postavami, pozor na to a nenechte se zmást. A ten nechutný a hlavně záměrný product placement, ve středověky laděném seriálu toto? :D Hanba mluvit, to už je smradlavá komerce. Pouze velkou bitvu o Zimohrad považuji za slušnou nabušenou podívanou. A když budu mírný, tak snad i poslední díl. Ale když to vezmu žánrově zeširoka, tak to už i Vikings mají větší koule a filmařské kvality, o fantastickém Last Kingdom nemluvě. Moc mě mrzí, že to tak dopadlo. Tak co, získá poslední série nějaká ta předem domluvená ocenění, abychom se pousmáli?

Temný rytíř povstal (2012)

Temný rytíř povstal, ale ne nadlouho, protože tohle se zas tak nepovedlo. Já nevím, ale mě tam chybělo kromě lepšího příběhu více pořádných nápadů, silných a nápaditých scén, překvapení, jiskry, atmosféry. Proč to bylo tak nějak obyčejnější než bývá u Chrisových filmů zvykem? Kočičí žena maximálně zbytečná postava. Jak zde již někdo řekl - žádná hloubka, motivace, minulost. K čemu potom to sympatické herecké vystoupení, byť mi nepřišla vůbec jako kočka :D. Plochá postava jak to jen jde v ačkovém filmu...Kde se hrabe na catwoman ze starého Burtona. Bane, samotný Batman či Alfred byly sice skvělý, ale to vše nezachrání. Řemeslně precizní akční scény přece každý čekal ne? Mimo místy divně zvolený střih se mi rovněž nelíbílo, že 90% stopáže hraje postupně ohrávající se Zimmerova hudba, to je pro mě už přestřelené použítí hudby ve filmu(i na Nolanův styl). No ještě na to kouknu znova, ale titul nejhorší režisérův film to asi už neztratí. Jo a abych nezapomněl, bylo tam až příliš toho poctivého amerického patosu. Mezi filmaři viditelně oblíbená kombinace debilního amerického fotbalu a jejich hymny je vskutku k nezaplacení. Za to by Nolan zasloužil, ale asi to tak upřímně cítí...65% a příště chci zase něco tak perfektního jako třeba Inception.

Zdrojový kód (2011)

Skvělý dojem ze Source Code kazí pouze laciný hollywoodský závěr, určený nejspíš pro zahřátí srdíčka popcornového diváka, a který naprosto popírá logiku filmu. Vidím to na úlidbu ziskuchtivým producentům....Ovšem za ten brilantní "inception-ovský" nápad bych mohl těch posledních 5 min. ignorovat. 70%

Perníkový táta (2008) (seriál)

YO!!! Let's cook some meth - Noo pěkný seriálek nám tentokrát ti Amící uvařili. Formou BB mistrně balancuje na pomezí kvalitnější odnože dnešního seriálového mainstreamu a náročnější dramatické podívané s velkým důrazem na vývoj postav a jejich psychologii. Garantuji vám, že ta hlavní je velice nevyzpytatelný živočich, od kterého divák nikdy neví co čekat. Nejen v tom je síla BB.----Závěrečné díly vskutku omračující. Joo Hanku, byl jsi dobrý protivník.

Luther (2010) (seriál)

Asi těžko najít dnes charizmatičtějšího a zajímavějšího detektiva než John Luther. On je kreativní, čestný, ale také nestálý a psychicky deptaný. Tzn. ideální kolega. Ale ne už tak ideální pro diváka, který musí zkousnout fakt, že občas toho ví John až moc. Postava jakoby nakukovala do scénáře, což mě jakožto fandovi realisticky pojetých věcí není uplně tak po chuti, ale v tomto případě jsem ochoten přistoupit na hru, kterou Luther předkládá. Zde se totiž hraje především na napětí, atmosféru a pochopitelně vyšinuté vrahy(někteří jsou až památní). Velký dojem na mě dělá i kvalitní řežie, která umí místama vykouzlit krásně temný a lehce nepříjemný Londýnský feeling. Ale ve světě psychopatů a násilníku vlastně nemůžeme čekat nic pozitivního.---Po velice napínavém závěru první řady chválím. Idris Elba opět boduje---Druhá řada malinko slabší, ale pouliční raubíři se zase hodně povedli. No a ten konec byl už možná trochu přehnaný. Do tohohle by asi žádný policista/detektiv nešel. Detektiv Luther nejspíš vznikl laboratorním spojením Columba s Batmanem :-).

Hra o trůny (2011) (seriál)

S hodnocením jsem čekal do posledních dílů, které mě definitivě utvrdily v tom, že Game of Thrones je nesmírně kvalitní a zábavné dílo, které se nejspíš proslaví. I když si mě stále napadá, že ty místní chvalozpěvy jsou možná lehoučce nadnesené. Některé silnější seriály dob minulých si nemohli dopřávat takového diváckého úspěchu. Ale stejně je to famózní a vyšperkovaný seriál. Spíš než fantasy, je to historické drama se značnou dávkou politiky a intrikaření. Přesně co mám rád. Na nadpřirozené události taky dojde, ovšem velice střídmě, což dodává o to větší sílu. Postavy jsou tradičně zajímavé ve stylu HBO věcí a možná snad ještě o něco víc propracované a bravůrně předvedené. Ukecaný trpaslík či čestný sympaťák Ned (tradičný výborný Sean Bean). Výprava rovněž velice rozmáchlá, nejspíš se příliš nešetřilo. Upřímně jsem rád za takové projekty dokazující, že kvalitní seriál dneška hravě strčí do kapsy kdejaký "velký" film s obrovským marketingem.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Nevím jestli to je nejlepší film všem dob, to asi ne, ovšem velká podívaná bezpochyby. Takových silných příběhů není nikdo dost. 95%

Oz (1997) (seriál)

Oz je bezesporu mimořádně zajímavý kousek na poli kvalitní seriálové produkce. Nebojí se ukázat i to, co by v seriálech na Nově neklaplo ani v 1 ráno. Ať už se jedná o naturalisticky vyobrazené nasílí, teplouše a holé zadky na každém rohu či podrobný popis vraždy novorozeně. I s příjemnou odpovědí pachatele na vyšetřovatelovo "Proč si to kurva udělal?". Černoch na to jen stylově "For fun" a kulení očí. I takový vězni se tam proháněji a se starají o to, že někdy dokáže být Oz až nepříjemný na pohled a šokující pro mysl. Neděje se tam vlastně nikdy nic dobrýho. Nejspíš proto, že Oz je právě o tom špatném na lidech. Je to poctivé dílo bez příkras, které ukazuje fungování nápravného ústavu/vězení jako nikde jinde. Takové prostředí v Prison Breaku je oproti Oz idealizovaná báchorka. Za nejlepší charaktery považuji trojku Said, Adebisi a Beecher. Zvlášť sledování toho zkaženého monstra a nevyzpytatelného násilníka Adebisiho je zážitek. 1.-3. řada velká spokojenost a náběh na pamatné dílo.---No ani mě nepřekvapilo, jak 4. řada krásně spláchla předchozí události do pozadí. Souboj Beecher vs Schilinger zde nabírá nových rozměrů. Škoda, že usmíření neskončí nikde jinde než v hrobě. No a který jiný seriál vyřadí kohokoliv z hlavních postav jakoby se nechumelilo? Nápadá mě jen Wire a náš Oz. A ovšem, že největší oblíbenec je stále apoštol Said.

Rodina Sopránů (1999) (seriál)

"Čím víc jich odděláš, tím lépe budeš spát", aneb radosti a strasti Cosa nostra gangstera žijícího v moderní době. A mě bylo už po pár dílech bylo jasno, že Sopranos mají obrovský potenciál a budou přestavovat budoucí projekce na pár měsíců. Tomuhle říkám více než sympatická pocta mafiánským klasikám jako Kmotr, Tenkrát v Americe či Goodfellas. Mafiánská "family", která je pochopitelně nadevše a v jejímž čele stojí poněkud labilní Tony Soprano, který se záhy vybarví jako velice zajímavý průvodce světa sicilských tradic, je prostě nezapomenutelná. Tony je boss, který může být chvíli naprostý pohodář, přítel, správný otec a snad i dobrák, aby vzápětí někoho zastřelil, urazil nebo ojebal. Objektivně to je určitě velice špatný člověk, to jo. A mě je po první řadě víc než jasné, že to nejlepší teprve přijde---A taky přišlo! Postava Tonyho mi bude hodně chybět, Gandolfini toho hnusáka fakt prožil. Ostatní legrační charaktery mu zdatně sekundovali. Takový Paulie nebo uncle Junior neměli chybu. To jsou postavy, které nepřestanou žít ani po skončení seriálu. Mnohé zápletky, scénky, černý humor, no prostě něco nezapomenutelného. Legendární seriál jaký už nikdy nevznikne. A ten závěr? Originální recese. Co ten Tonyho poslední pohled znamená, neví asi ani samotný Pán.