Zachraňte vojína Ryana (1998)

Tenhle film by se dal shrnout jedním slovem a to sice konina. Po filmařské práci je to mistrovské dílo, ale já se ptám, opravdu to stačí na hodnocení 89%? Nemyslím si, film je údajně založený na skutečném příběhu o vojínovi Ryanovi, bohužel je film z velké části fiktivní a upravený pro film. Což je největší mínus filmu, protože v mnoha případech působí komicky, děravě a hlavně nelogicky. Co pak film může divákovi nabídnout? Opomeneme samotný příběh, tak herecké obsazení je zde velice zajímavé, Tom Hanks si splní roli hrdiny, stejně tak i jeho muži, v podání vynikajících herců jako jsou Tom Sizemore, Adam Goldberg či Giovanni Ribisi. Bohužel obsazení Vina Diesela se nepovedlo a neskutečně mi tam neseděl. Naopak Matt Damon, coby kapitán Ryan sedí přesně do takovéto role, ale nedostane tolik prostoru ve filmu, jak by si divák mohl myslet. Dále pak byl bych rád, kdyby mi někdo vysvětlil proč Martin Hub byl ve filmu uveden jako Czech Wehrmacht Soldier, což mi potvrdila i imdb databáze... Další věc, kromě děravého příběhu se divák musí potýkat s americkým patriotismem a propagandou. Jak si vážím režiséra Stevena Spielberga a Toma Hankse, tak tento válečný film bych nikomu nedoporučil, nepovedl se a existuje celá řada lepších válečných filmů, než je tento. Jiní to tady hodnotili odpadem a nedivím se, že si to dokážou obhájit. Já dávám dvě hvězdy a to jsem ještě milostivý a celkově to vidím na 45% a upozorňuji nejde film zachránit herci a efekty, chce to pořádný příběh.

Piti Piti Pa (1970)

Skvělá francouzská komedie s geniálním Louis de Funès. Navíc se jedná o spojení s hudebním, no spíše s tanečním filmem, což je v repertoáru právě Funèse ojedinělé. Každopádně film je příjemná oddychovka, plná hlášek, gegů a skvělé francouzské muziky. Geniální! 90%

Útěk (1978)

Francouzská komedie Gérarda Ouryho je typickým příkladem, která snadno zapadne mezi další francouzské komedie a filmy, ale nevyčnívá nějakým originálním nápadem oproti třeba filmu Velký šéf, nebo jiných filmů... Nicméně film neurazí, Pierre Richard drží klasicky žezlo největšího srandisty a poplety a Victor Lanoux mu zdatně sekunduje. Film je navíc zařazen do období května 1968, kdy ve Francii byla ve stávce, díky studentům pařížské Sorbony a tak nám dává pohled na situaci ve Francii... Někdy mnohdy nadsazenou, jindy realistickou... Každopádně se jedná o kvalitní snímek, který pobaví a uteče... 80%

Muž z Ria (1964)

Naivní zápletka, neoriginální záporák a zdlouhavý příběh, který je natažen na 112 minut... Zajímalo by mě, zdali by tento film měl i tak vysoké hodnocení, kdyby tam nehrál Jean-Paul Belmondo? Každopádně to je jediný, který stojí za zmínku, jinak ruce pryč od tohoto filmu... NUDA! 40%

Zvíře (1977)

Film režiséra Clauda Zidiho, který se chopil dosti zajímavého konceptu příběhu, pohled do zákulisí kaskaderů, spojeno s typickou nefalšovanou komedií... Do hlavní role zvolil, skvělého geniálního herce Jeana-Paul Belmonda (Velký šéf), který si zahrál dokonce dvojroli. Jeho snoubenku mu hrála jedna z nejkrásnějších žen planety a to sice Raquel Welch (Tři mušketýři, Čtyři mušketýři). Bohužel ostatní herci nejsou nějak výrazní a bohužel někdy film není ani tak vtipný... I přesto drží standart a dal jsem 5 hvězdiček. 85%

Velký šéf (1969)

Nejlepší francouzská komedie Jeana-Paul Belmondem... Neexistuje lepší komedie s ním! Celý film ovšem není postaven jenom na Belmondovi, ale o komediální kousky se mnohdy postaral hlavně Eli Wallach, David Niven a především skvělý herec Bourvil. Film doslova překypuje hláškami a vtipnými scénkami, u kterého se člověk baví. 100%

Postřižiny (1980)

Já nejsem bůhví jaký fanoušek české kinematografie, ale musím tento film ocenit... Jedním slovem se dá tento film shrnout a to sice: GENIALNÍ!!! Dokonale zpracované dílo Bohumila Hrabala a výtečná režie Jiřího Menzela způsobilo vznik tohoto klenotu. Na druhou stranu kromě předlohy a režie se musí vypíchnout herecké obsazení, které splňuje svou roli na sto procent. Nikdy jsem nemusel Jiřího Schmitzera, ale tady svou roli zvládl na jedničku, po jeho boku mu zdatně sekunduje Magda Vašáryová a Jaromír Hanzlík. V dalších rolích se nám představí například Rudolf Hrušinský, Petr Čepek či Rudolf Hrušinský ml. Nudíte se? Kupte si medvídka mývala. To vše, lechtivé scénky, hlášky, kterým je film napráskaný, to nejde hodnotit jinak než pěti hvězdičkami a 95%

Pozvánka pro pistolníka (1964)

Další western Yula Brynnera, který pro mě se stal příjemným překvapením. Příběh může se zdát velice jednoduchý, taky vlastně je. Má to své ale ovšem. Postupně stoupá napětí a pistolník Jules více stupňuje svou tyranii vůči prohnilému městečku. Nutno říct, že nikdo v tomto městečku nemá zameteno před vlastním prahem a i když městečko se tváří, že je na straně severu, tak pořád mají někteří omezený názory, že indiáni, Mexičani a všichni, kdo nejsou bílí, tak nejsou pro město dost dobrý. Režisér filmu Richard Wilson natočil kvalitní snímek, který se odehrává těsně po válce a ukazuje nám lidskou prohnilost snad ze všech stran. Obrovským plusem filmu je Yul Brynner, u kterého divák netuší do konce filmu, jak se zachová a o co mu vlastně jde. Do role Matta, rebela, obsadil George Segala, který ovšem podstatnou část ve filmu není moc vidět. Příkladem je, když obsadí znovu svou farmu, ale nikdo neví, jak se to stalo, protože to bylo jaksi opomenuto. Jeho bývalou přítelkyni Ruth ztvárnila kráska, která okouzlí i pistolníka Julese, herečka Janice Rule. A potěší vidět i Brada Dextera, který zde bohužel paběrkuje a je nevýrazný. Dal bych pět hvězdiček, ale jak už jsem zmínil, zásadně mi tam chybí scénka, obsazení farmy, dost podstatná a více rozvinout ještě film. Ale zaslouží si krásné čtyři hvězdičky, jelikož Brynner doslova ničí městečko a dokonale ztvárňuje znechuceného Julese nad městečkem. 75%

Dva klobouky (1974)

Gregory Peck a Desi Arnasz Jr. jako dva psanci, kteří se chtějí dostat do Mexika, ale je jim v patách neúnavný Jack Warden jako Sheriff Gifford. Film by nabízel unikátní příběh, kdyby byl lépe zpracovaný. Vlastně hlavní roli má zde spíše Arnasz Jr., než Peck, který je vlastně takový dosti nevýrazný. Do toho Warden a jeho rasistický pohled na svět diváka rozčiluje a je zde vlastně ten hlavní záporák. Bohužel obrovská škoda, že to není pojato jinak a to sice tak, že Peck by byl ten špatný... Bohužel film je na jedno shlédnutí a více ne 50%

Přepadení (1939) odpad!

Také známý jako Dostavník, ovšem zub času se na filmu hodně podepsal a ani takový kabrňák jako John Wayne nedokázal film zachránit nebo pozvednout... Navíc on sám je docela nevýrazný. Předně na 96 minut je film strašně vleklý a spousta nesmyslů se v něm objevuje... Chápu, že je to snímek z roku 1939, ale prostě neskutečně otravné patriotství se nese celým filmem a ve finále Dostavník zachrání z ničeho nic kavalérie? Vážně... Kdepak tenhle snímek je nadhodnocen, jelikož ani finální souboj není pořádně vidět. Odpad a nikdy více... Mimochodem v roce 1966 vznikl remake filmu a rozhodně je lepší než tato verze, více akce, napětí a hlavně herci jsou ve svých rolích přesvědčivý...