Sexuální výchova - Série 4 (2023) (série)

Je kurevsky nad tím přemýšlet nějak střízlivě. Tahle série je v něčem strašně zvláštní exces progresivní propagace. S tím bych vůbec neměl problém. Přijde mi spíše nešťastný způsob toho pojetí, který skoro dělá dojem, že si z toho Netflix spíš dělá prdel. Což je velká chyba scénáristů. Nevím, zda si pro tuto sérii ukousli na finále velké sousto, ale mnoho aspektů zde je strašně nedotažených a jsou hloupě prvoplánový. Postavy občas znějí totálně vyprázdněně a dávají si rady na úrovni dvou letých. Je to sice spíše seriál pro dospívající, ale ta zacyklenost v nějaké pubescentní ztracenosti byla občas strašně zbytečně točící se v kruhu. Je těžko hodnotit toto vše nějak moc kriticky, stále jde o pět let života s tímto kusem, který byl v mnoha úhlech zajímavý, zábavný a napínavý. Poslední série, to jak už je v byznysu zvykem, trochu přepískla.

Duna: Část druhá (2024)

Rozhodně bych netvrdil, že je to nějak lepší než první díl. Stále přetrvává to, že je to občas totálně zmatené. Hlavně se za jeden film chce stihnout něco, co by se vešlo do dalších tří. Což je sympatické, že to nesmrdí cash-grabem. Nicméně klidně bych uvítal deset filmů, které by byli víc klidné a ne mišmašové se vším všudy. Skvělé scény, skvělá epika. Skvělé výkony. Prostě hezké. Ale když jsem si u jedničky myslel, že bude konec asi tři čtvrtě hodiny před koncem, tak tady jsem se sekl o hodinu a půl.

Ve při (2023) (seriál)

Když to vyšlo, byl jsem skeptický. Našel jsem si pro to místo na seznamu a ani jsem nelitoval. Zajímavý, dynamický, přitažlivý seriál, který s emocemi umí pracovat.

Železní bratři (2023)

Decentní prohlídka bojů, kdy film se zdá být příjemně naschvál stejně hraný jako zápasy v ringu. V tom nejlepším slova smyslu. Citlivé drama, které má spád, dobré herecké koordinace. Efron teda vypadá jak Farquaad na roidech, nicméně zrovna zde ukazuje, že herectví ve vážné formě jde. I když s debilním účesem. Z jistých situací šlo vyždímat víc, aby zafungovala síla psychologických vazeb a tajů. Finále strhující s jasnou a dobrou myšlenkou.

Air: Zrození legendy (2023)

Zajímavě vystavěný film, kde než se něco začne dít, tak je vlastně konec. I tak se nedá říct, že by to nebyla zábava. Bylo zajímavě vidět, že scénář nebyl Damon a Affleck. I tak ale nešlo o nezajímavý počin.

Tání (2023)

Přibližných 111 minut studu za to být člověkem.

Zóna zájmu (2023)

Plíživé, sychravé a drsné. Nakonec ne natolik, jak jsem si myslel. Naštěstí. Čím delší film je, tím je komplikovanější s vytrženější ze svého drajvu, ale nejde o nic extrémně příšerného. Až nečekaně originální náhled, který tady měl být asi už dávno.

Tonda, Slávka a kouzelné světlo (2023)

Tento film dokazuje, že děti mají lepší chápání než já jako dospělý. Mezitím, co byly schopné celý film debatovat, co tím básník chtěl říct, já jen seděl a nechápal. Přednost filmu je v animaci. Je bezchybná, nápaditá, kreativní, prostě skvělá. Tam není, co vytknout. Ale když se dívám na film, očekávám i příběh. Pokud budu hnusný, měl bych za to, že pokud AI může mít mozkovou (čipovou) mrtvici, tak tento film nějaké takové AI psalo. Scény občas mezi sebou přechází naprosto vytrženě. Postavy si spolu povídají v hádankách a zbytečně komplikovaně. Občas říkají i věci navíc, které jsou naprostým výkřikem do tmy. Těžko se to nyní retrospektivně popisuje, ale zdá se mi, že tento neměl sebemenší motivaci nás přiblížit do svého kosmu a film působí jako vytržení z kontextu. Jako kdyby tomuto filmu předcházely dva další a ty viděli jen privilegovaní. Strašný vystřel mimo za mě. Ale evidentně jsem tupý sám.