• Krátkometrážní

Temný rytíř (2008)

Nejlepší Nolanův film. Nejlepší záporná postava. Nejlepší film roku 2008, možná i jeden z nejlepších filmů v dějinách kinematografie. To a mnohem více je pro mě The Dark Knight. Heath Ledger hraje Jokera s takovým nasazením, které jsem nikdy před tím a ani po tom neviděl (a také se mu to bohužel vymstilo). Geniální hlášky létají vzduchem a nějaká ta část Gothamu občas také. Všechny postavy jsou parádní, zároveň ale všechny trochu zaostávají nad geniálním Jokerem, což je vlastně také trochu plus. Opět výborný soundtrack od Zimmera (ale na Rises nemá, ten je opravdu geniální) podtrhuje skvělou atmosféru a celkový dojem z filmu. 152 minut uteče jako voda a vy budete u závěrečných titulkách jenom sedět s otevřenou pusou a bude mít nutkání si to pustit znovu a kroutit hlavou, proč to dostalo jenom dva oskary? 10/10

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Pán prstenů je prostě srdcovka. Tyto filmy mohu vidět klidně tisíckrát a nikdy mne neomrzí. Celá trilogie a vlastně vše, co jsem od Tolkiena četl je tak neskutečně propracované. Takový příběh jsem snad ještě nikdy v životě neviděl. Nikdy nepochopím někoho, kdo může plácnout takovou kravinu, jako že fantasy umí napsat každý. Vymyslet tak propracovanou historii, postavy, vlastní písmo a mnoho dalšího je pro mne nepochopitelné. Tolkien tomu zasvětil opravdu svůj život a je to i poznat tím, co si nechal vytesat na náhrobek... Pro mě nejlepší díl celé trilogie a také jeden z nejlepších fantasy filmů, které jsem kdy viděl. Knihu jsem četl a pár věcí mi tam bohužel chybělo, ale chápu, že se tam nevešlo úplně všechno. To by musely filmy rozdělit na další tři pokračování, což by pro každého fanouška bylo jen dobře. Ale naštěstí existuje prodloužená verze, která ještě doplňuje a zdokonaluje pár střípků. Parádní zpracování, skvělá výprava, nádherný soundtrack a mnohem, mnohem více se zde nese ruku v ruce. Mimochodem myslím, že si lidé oblíbili mnohem více P. Jacksona, ale také J. R. R. Tolkiena a to je jen dobře, protože je to pro mě nejlepší autor fantasy, který kdy žil. 10/10