• Thriller

Na jezeře (2013) (seriál)

Povedena miniserie. Pravda, par veci mi prislo (zejmena ke konci) trochu prehnanych, ale herecky, atmosferou i zapletkou stoji Top of the lake rozhodne za videni. Herecke vykony Elisabeth Moss a Petera Mullana mi byly vice nez sympaticke.

Dům podezřelých (2013) (seriál)

Velmi pomalu se rozjizdejici psychologicke/kriminalni drama s velkolepe gradujicim a pro me az trochu usmevnym finale. Ovsem skvele zahrane, s velmi dobre rozkreslenymi postavami a mrazive stisnujici atmosferou. Postupne odkryvani nepeknych tajemstvi obyvatel toho domu je opravdu desive. Krome propracovane a mysteriozni zapletky nevyresene vrazdy se tato mini serie dotyka temat osamelosti, mezilidske lhostejnosti az apatie ci manipulace a psychickeho tyrani, dominance vs submisivita a dalsich vice i mene bolavych temat. Doporucuji predevsim tem, kterym se libila miniserie http://www.csfd.cz/film/347846-southcliffe/ a hlavne jim nevadilo jeji tempo.

Velká nádhera (2013)

Krasny film. Krasny nejenom obrazem, ale i scenarem, hudbou a v neposladni rade velkou hereckou paradou Toniho Servilla. Jak tu nekdo trefne napsal - "skoro jak za starych casu". Film mozna neni dokonaly, ale dal mi znovu pocitit, jak silna muze byt laska k filmu. Zvlastni, jak emotivne muze pusobit pouha zaverecna titulkova sekvence kamery takrka se mazlici s Rimem. Velka filmarina, ktera zanecha silny dojem.

Prometheus (2012)

Posledni dobou narazim cim dal casteji na smutny fenomen - nefungujici film, prestoze ma k uspechu vsechny predpoklady. Kvlitni reziser i herci, zajimavy a atraktivni namet ci pribeh, pekne efekty a pravdepodobne i dostatek financi. Vysledek je i pres spoustu vizualne pusobivych momentu a fajn napadu nemastny a neslany. A to ma film tak hypnotizuici uvod. Scenar byl asi nejevetsi slabinou tohoto filmu, postavy ploche, dialogy hloupe prazdne. Nemel jsem moznost dostat se postavam pod kuzi. Jakoby vetsina hercu nemela co hrat anebo jen uvizla v klise. Mam-li to shrnout, krome sympatickeho vykonu Michaela Fassbendera a pekne vizualni podivane tento film zahodil opravdu slibny potencial a degradoval tak sam sebe do prumerne podivane...

Zmizení (2013)

Pusobive, ikdyz obrazove neprikraslene, vizualne surove realne, velmi dobre zahrane, atmosferou silne mrazive. Trochu zdlouhave, ale nemam pocit, ze zbytecne. Cenim i volbu charakteru padouchu. Uz dlouho v zadnem filmu tak pekne neprselo a nemrzlo. Zajimavy zazitek se zajimavym koncem od zajimaveho rezisera.

Stalo se za bílého dne (1958)

Poctiva kriminalka o trpelivem detektivovi a nastrazene pasti, jak ma byt. Po tolika letech pusobi i pres mrazive tema trochu roztomile, ale to je spise dobou vzniku. Kez by se takove filmy tocily i dnes.

Szabadság, szerelem (2006)

Film, skrze ktery se snazi Madari vyrovnat se svoji historii anebo minimalne poskytnout retrospektivni nahled. Doceni jej vsak predevsim Madari. Z pohledu nezavisleho pozorovatele se nemohu ubranit dojmu, ze myslenka / cil prevysuje provedeni, ktere je o poznani horsii. Dramaticke sportovni pasaze ci dialogy na tema moralniho dilema mezi kamarady mozna funguji, dejova linka milostneho vzplanuti vsak pusobi natolik naivne a klisovite, ze film degraduje do role agitacni frasky. Chapu, ze je tezke madarskou revoluci vtesnat do dvou hodin, ale prislo mi to misty az prilis zjednodusujici. Chvilemi jsem mel take pocit, jako by to natocil madarsky Hrebejk, coz pro nekoho muze byt poklona, pro jineho naopak. Sila tohoto historickeho momentu a krivdy si vsak nejaky film rozhodne zaslouzi.

Shadow Dancer (2012)

Zvlastni film, ktery mnozi i pres zajimavou zapletku zavrhnou pro jeho pomale a misty mozna az prilis klidne tempo. Paradoxne az lehce sniva mi prijde atmosfera tohoto tematicky mraziveho filmu. Z nejakeho duvodu jsem se ale nenudil tak jak mnoho ostatnich recenzentu. Mozna pro velmi presvedcivy herecky vykon puvabne Andrey Riseborough. Ta tu s lehkosti prehrava nejenom Gillian Anderson, ktera se zastavila jen na skok, ale i Clive Owena, jehoz vykon by se zde dal charakterizovat jako neutralne pusobci standardka. Tento film rozhodne nepatri k filmovym vrcholum tematiky IRA, za videni ale podle me stoji.

Ukrutně šťastni (2008)

Takovy mily film plny milych lidi za 3,5 az 4*, jen skoda, ze nebyl zadny svetr se soby.

Sám vojak v poli (1964) (TV film)

Lehce naivni, i tak dramaticky slusne, pekne zahrane a celkove koukatelne. Minimalne pokud mate slabost pro valecnou, spionazni ci konspiracni tematiku smrnclou spetkou chvilemi az usmevne romantiky. Predevsim prvni dve epizody z Francie mi prisly tak trochu roztomile. Slovenska herecka skola ma beze sporu sve kouzlo. Serial mi nemohl nepripomenout skvostne veledilo 17 zataveni jara s Vjaceslavem Tichonovem. Za timto ruskym pokladem vsak slovenska variace na podobne tema krapet pokulhava, mozna prave diky jiz zminovane naivite nekterych zapletek a postupu.