Rukojmí (2015)

No jo no... Černoch je odsúdený za znásilnenie (ktoré podľa neho nespáchal), tak sa rozhodne celému svetu dokázať svoju nevinu tak, že ujde zo zadržiavacej väzby po vynesení rozsudku a na svojej ceste pritom pozabíja štyroch ľudí a jednu rozfláka tak, že to už dosmrti nerozchodí. To predsa nemôže byť žiadny násilník! Môže?! Jasné že nie! To sa fakt čudujem, prečo vlastne uteká človek, ktorý nemá vôbec žiadny plán čo ďalej. Čo si vlastne myslel? No ništ, v base má aspoň dosť času na pozeranie Prison Break, aby sa mohol inšpirovať od Michaela Scofielda ako nato. Kate Mara je presne typ herečky ktorú neznášam, je mi vyslovene nesympatická, ale jedno jej uprieť nemôžem – že vie hrať. Inak sa jedná o jednoduchý, priamy film, z ktorého mi celkový dobrý pocit rozbila na franforce obstarožná, hnusná prasnica Odpad Winfriová počas záverečných titulkov. Ten záver mal ostať len pri fotkách, toho je škoda.

Křišťálová lebka (2014) (TV film)

Ak by mali niekedy v budúcnosti zničiť svet krištáľové lebky mätajúce hromy-blesky, tak až pôjdete k nim do miestnosti, aby ste zachránili svet, nasaďte si na hlavu igelitový sáčok - to by malo stačiť/pomôcť. Ľudia, toto bola taká krásna hovadina, že si to odpad! nezaslúži. Najskôr ani tie dve hviezdy, ale v neprebernom množstve céčkového televízneho bahna, vám toto aspoň občas zdvihne kútiky úst. No nie, Mr. Hastings?

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Forest Gump zabalený do "iného" príbehu s inými hercami. Niet čo dodať, snáď len, že to síce nenudí ani napriek svojej dĺžke, ale nevidím ani dôvod, prečo sa k filmu vracať. PS: Finchera asi preceňujem.

Návrat (2003)

Už dlho ma žiadny film takto neofajčil. Nie, nemám na mysli percentuálne hodnotenie tu na ČSFD, ale jeho obsah, ktorý režisér rozpráva spôsobom, že divák neustále očakáva kam to celé vlastne povedie a ako to skončí. Pravdu povediac, pre mňa bola najväčšou návnadou nálepka "mysteriózny", slovo, ktoré je definované ako záhadný, tajomný, nadprirodzený, neskutočný... Nič z toho som však vo filme nezaznamenal. Príbeh dvoch bratov, ktorých po dlhom čase sa navrátivší otec vezme na prázdninovú jazdu s cieľom ostrov, je pekne natočený, s fluidom už spomínaného očakávania, ktoré ale vytečie do stratena, bez akéhokoľvek efektu. Teda, ony tam určité náznaky boli, ale fungovali iba ako barličky, umelo vložené do deja bez vzťahu k nemu. Takže, filmársky vymakané, ale viac ako za tri to nevydá.

Lovci stínů (2007)

Celkom zaujímavý námet prevedený lacným, televíznym spôsobom, preto má podľa mňa najväčší podiel na priemernosti celého snímku režisér. Môže to mať väčšie grády pre obdivovateľov Richarda Gereho, ku ktorým nepatrím. Naopak, od jeho hereckých začiatkov až doteraz (čo je už pekná kôpka rokov) ho pokladám za slabého herca. Určité fluidum mu uprieť nemožno (hlavne asi pre ženské publikum) a nie je ani vyložene zlý herec, ale ani dobrý. Spomínam to preto, lebo jedine hlavná postava mala šancu to potiahnuť o level vyššie, nanešťastie sa nestalo. Celý flik je dosť nevierohodný, lacno vyzerajúci (ani sa nedivím, budget 25M a máte tam Gereho a Howarda, tak si spravte matiku). Vedľajšie postavy dosť možno hrali len za coca-colu a hamburger a tak scény, v ktorých malo gradovať napätie, vyzneli skôr smiešne. Navyše, fliky s podobným námetom sa nevyhnú zaujatosti, čo sa samozrejme stalo i tu a aj preto odkaz, ktorý mal byť divákovi doručený, u mňa doručený nebol. 50%

Miliardy (2016) (seriál)

Seriál zo suchopárneho prostredia obchodovania na finančných trhoch, ktorému dávajú šmrnc motivácie jednotlivých postáv, pričom nie vždy sa jedná o peniaze. Rozhodne mal od začiatku poriadne ambície, či už sa jedná o priemerných divákov alebo profesionálnych kritikov. Za seba môžem povedať, že som sa vždy na ďalšiu časť tešil a technicky je to zmáknuté tak dobre ako sa len dá. Napriek všetkému to predsa len nezanechalo vo mne taký ťažkotonážny dojem, aby som šiel až na 5 hviezd alebo mal chuť si seriál pozrieť znova. Z hercov by som (nie vyzdvihol) ale určite spomenul Maggie Siff, ktorú som vôbec nepoznal, ale svoju postavu zahrala úžasne, vniesla do nej kus elegancie z ktorej zasa vyžarovala charizma a atraktivita. Druhú sériu si ujsť nenechám, ale ako som spomínal, nemienim si ho ani zopakovať.

Až tam nezbyl žádný (2015) (seriál)

Roztrhlo sa nám vrece s parádnymi režisérmi akosi. Alebo všetci šukajú múzu, predali svoje duše diablovi za úspech? Fantasticky natočená klasika od Agathy Christie, ktorú som dal na jeden šup (veď toho nie je veľa, 3x60) a vďaka rejžom som mal pocit, že dýcham ten istý vzduch, čo postavy na obrazovke. Paráda.

Havran (2012)

Najviac mi vadil Hnusakov herecký prejav, v jeho zobrazení E.A.Poeho som takmer neustále videl Mikoláša Klietku a to je hrúza hrúzovitá. Režisér James McTeigue však jeho príbeh namaľoval divákom vcelku príťažlivo a v neposlednom rade treba zobrať do úvahy aj jeho detektívnu zložku, ktorej záverečné rozuzlenie som dlho nevidel. Úplne posledná scéna Luka Evansa v dostavníku bola jak lajna koxu, skvelý nášľap, škoda, že tam takých nebolo viac.

Po smrti (2008)

Afterwards som chcel vidieť hlavne kvôli Evangeline Lilly, do ktorej som bol kedysi (Lost) platonicky zamilovaný. A keďže nemám problém ani s vierou ako takou, ani s vierou v osud alebo nadprirodzeno všeobecne, tak moja voľba padla na tento kúsok. Nebudem nič predstierať, ani vďaka Johnovi Makovichovi som od toho nečakal príliš a tak nie som nijak zvlášť sklamaný. Má to TV look, nie moc originálnu zápletku a vcelku slušné herecké výkony, čo všetko dohromady stačilo nato, aby si to odo mňa vyslúžilo priemerných 60%. Vlastne som chvíľku aj uvažoval, či dať tri alebo štyri hviezdičky, napokon rozhodol záver, ktorý je nemastný-neslaný a v podstate aj nedopovedaný. Takže, priemerný flik, ktorý má z môjho pohľadu určitú hodnotu kvôli Evangeline.

Osm hrozných (2015)

Asi každý čo i len trochu slávnejší režisér má tzv. dvorných hercov, to je jasné. Lenže Tarantino tak spyšnel (a možno aj zlenivel), že hercom evidentne dáva voľnú ruku, nijako ich nevedie, čo vo výsledku vyzerá asi takto: Niektorí hrajú tak, ako sa im zdá že to stačí (Russell, Jackson, Leigh), niektorí prehrávajú (čiastočne Roth, Goggins), a niektorí nevedia hrať vôbec ani po rokoch v brandži (Madsen). Čo sa týka filmu, ja nepatrím k divákom, ktorí by sa často sťažovali na stopáž, ale... toto už rejža prehnal. Tá dĺžka je neopodstatnená. Inak, flik som si užil a celkom slušne sa zabavil. Viem si predstaviť, aká koprivka sa okamžite vyhodí všetkým Tarantinovým fanúšikom (medzi ktorých nepatrím), keď napíšem, že tento jeho flik sa mi zdá byť najlepší, ups, hneď po Kill Bill, a aj zábavný, pretože mám chuť si to pozrieť onedlho znova. SLJ: "G h i i m m i i . . . m y y y . . . p h i i s s t l l ..." Quentin dáva divákom na konci parádnu satisfakciu. Neverím, žeby kvôli tomu koncu vzala postavu Jennifer Jason Leigh ktorákoľvek iná populárna herečka.