• Western

Krev zmizelého (2005)

Film o bolestech válečné a poválečné doby, kterou prožívali tehdejší pamětníci. Kdo neprožil a je příliš mladý, nepochopí. Já také neprožil, i když jsem měl namále, ale pochopit snad není tak těžké, díky právě takovým filmům, jako je tento. Právě v dobách národu kritických se projevují pravé (ne)charaktery lidí, kteří nás obklopují. A vo tom to je. Jsou filmy, kde není třeba hledat nějaký zárodek optimismu, .... jsou filmy, které úmyslně žádný optimismus nenabízí, protože ukazují pravou tvář tehdejší společnosti. Žádný průměr, spíš slušný nadprůměr.

Bílé peklo (2001)

Po dlouhém čase opět jeden německý snímek, který by se dal zařadit mezi "ty lepší". Prohraná válka, transport na Sibiř na nucené práce a utrpení v mrazech cestou vlakem na Dálný východ. To jsou skutečnosti, které nasměřovaly německého nadporučíka Forella do "ruského pekla". Spolu s ním prožíváme nelidské týrání ruskými vězniteli, a přesto, že se jedná o německého vojáka, který podrobil i náš národ, držíme mu palce na jeho cestě ke svobodě. Bohužel s blížícím se koncem ztrácí příběh na důvěryhodnosti, jak už níže poznamenala Kleopatra. Ale buďme shovívaví a nechme se unést bezesporu napínavým příběhem, údajně snad podle skutečnosti.

Kapitán Fracasse (1961)

Třemi hvězdičkami nepodcením, ani nepřecením tento dobrodružný snímek z doby, kdy jsme se chodili do kina bavit a ne očekávat superskvělé "boží" díla jako někteří z nás dnes. Pobavili jsme se, po kině třeba zašli ještě na jedno (pokud nám před nosem ve 22,00 hodin zrovna nezavřeli) a film byl "zapomenut" a my se opět uzavřeli do své "ulity" vyspělého socialismu. :-(

Ukradená vzducholoď (1966)

Dobrodružný příběh několika chlapců, inspirovaný knihou J. Verna. Ten tajuplný a potemnělý příběh vyvolávající v duších dětí napětí a strach. Umně vytvořený film Karla Zemana ve mě tyto pocity vyvolával v dětství dokonale. Kolorování snímků má své kouzlo a tajemno je v nich obsaženo bezezbytku. Jistěže není vhodný pro ty nejmenší mrňata, ale již odrostlejší děti a mládež.

Bod zlomu (1991)

Nejsem extra přítel akčních filmů, ale tenhle "kousek" mě dostal natolik, že cítím potřebu se tady k němu vyjádřit. U drtivé většiny akčních filmů se jedná jen a jen o pouhou aktraktivní podívanou pro "nenáročného" diváka. Tento akční kousek toho v sobě ale má podstatně víc. Režisérka dokázala ze scénáře vyždímat do poslední kapky akci, napětí i cit, a to velmi neobvyklým způsobem. Tohle není jeden z těch dějově plytkých akční filmů, kterých se povalují po šuplících teenagerů haldy. Tohle je výborný akční film bez zbytečných hloupých akcí, které slouží k přilákání pokleslého diváka.

Smrtící epidemie (1995)

Průměrný thriller, v některých místech až nad míru pravděpodobné skutečnosti zdramatizovaný. Nastiňuje, co by se stalo, kdyby se v našem skutečném světě (ne v tom filmovém) dostala nějaká neznámá biologická zbraň mezi lidi a nakazila je. No, .... hrůza pomyslet ....

V zámku a podzámčí (1981) (TV film)

Národní klasika v podání nejlepších českých hereckých špiček. Škoda jen, že originální záznam odvysílaný na ČT2 nemůže nabídnout lepší kvalitu obrazu. Doba a nekvalita filmového materiálu vykonaly své. Víc není třeba dodávat. Dámy, nachystejte kapesníčky, bude jich třeba.

Bio Ráj (1988)

Alfred (Philippe Noiret) v roli chápavého a laskavého vesnického promítače, ke kterému se rád uchyluje zvídavý chlapec jménem Toto a "nasává" vůni celuloidových obrázků. I tak nějak podobně může člověk získat vztah k filmařině. Toto vyrostl a Alfred zestárl. Už se nevidí tak často, dá se říci že vůbec. Ale jejich vztah je stále pevný. Jako vztah otce k synovi. Krásný film tak, jak jej dokázal zahrát jen Philippe Noiret.

Mzda strachu (1953)

Tak tento film zanechal stopu už v paměti mého táty, a to je přitom už pěkných několik desítek let a já už dávno nepatřím mezi ty mladé. Viděl ho tenkrát na miniobrazovce jednoho z prvních TV přijímačů, tuším se ta bedýnka jmenovala Athos a bylo to asi okolo notoricky známého roku 1968, kdy se na nějaký čas dostaly do TV i snímky zpoza železné opony. Pamětníci jistě vědí, oč kráčí. Tenkrát byl ze Mzdy strachu tak nadšen, že ještě příležitostně po létech na tento film vzpomínal a mě se, i když jsem ho ještě neviděl, vryl do paměti. Mnohem později, to už můj táta nežil, zařadili tento film na ČT do vysílání a já byl zvědavý, co na něm bylo tak zajímavého, že o něm tak nadšeně mluvil. A nebyl jsem zklamaný. Přestože jsem byl ze svého mladického období už namlsaný barevnými snímky, sežral jsem tento černobílý snímek i s navijákem. A pak už jsem se nedivil, proč tak nadšeně o tomto snímku můj otec hovořil. Vždyť před rokem 68 a následně nedlouho i po něm bylo u nás možno vidět v TV a kinech jen různé komunistické agitky a maximálně procenzurovaný a vystříhaný "západní" film s kritikou západního konzumního života. A thriller a dokonce akční? No, to byl zázrak v socialistickém Československu. Takže: stojí za shlédnutí, i když je čb a už přes půl století starý.

Jak se krotí krokodýli (2006)

Nikde není napsáno, že se máme smát a že je to komedie. Je to prostě rodinný film, taková pohodovka z domácího českého prostředí. Nechápu kolegině a kolegové, co proti tomuto filmu máte. Asi je to tím, že někteří z nás podvědomně českým filmem opovrhují a nebo někteří naopak zase od českého filmu očekávají přehnaný filmový zážitek. Já jsem si natáhl nohy a pohodově jsem se nenáročně pobavil, protože jsem od tohoto filmu očekával právě a jen tu pohodu. Je to přece rodinný film! Proto tento film vznikl, alespoň se domnívám. Dávám čtyři hvězdy ne za umělecký výkon Nadi Konvalinkové, ale za tu pohodu a příjemný čas strávený nad tímto filmem. Nehledejme stále nějakého nového zázračného "Tomáše Holého" .........