Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Vzhledem k zásadně odlišnému pojetí celé látky rozumím všem brblalům tvrdícím, že po původní trilogii jde o prudký pád směrem ke dnu. Já osobně vyrůstal jak na původní, tak na prequelové trilogii a tudíž jsem měl na Lucasovu vizi vždy mnohem smířlivější pohled. Chápu, že opustit bezpečné (a nutno říct archaické) mantinely příběhu dobra proti zlu, nemůžou někteří překousnout, ale mě osobně se líbilo i zaměření na galaktické politikaření, kde hrozba zla zůstává ještě skryta (heh). A vsadím se, že nebýt srovnávání s původní trilogií, tak by všichni byli podobně smířliví jako já. Příběh je totiž právě díky svému pojetí mnohem dospělejší podívanou, což však je, uznávám, silně v kontrastu s momenty infantilního humoru spojených především s postavou tolik nenáviděného Jar Jar Binkse. I to ale ke Star Wars prostě patří (stačí si vzpomenout na roztomilé žvatlání Ewoků v Návratu Jediho). Epizodě I se i navzdory obrovského množství hejtu podařilo představit další dnes již ikonickou postavu, ultra cool sithského učedníka Dartha Maula, a rovněž nastavit nový standart toho, jak mají vypadat souboje se světelnými meči. A Ewan McGregor ve svém pojetí Obi-Wana, dost možná nejmilovanější postavy Star Wars ságy vůbec, hravě strká do kapsy i toho Aleca Guinnesse. 8/10

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Perfektní zakončení původní trilogie. Charakterový vývoj důležitých postav je náležitě zužitkován v příběhu, který spěje k řádně osudovému duelu mezi Světlou a Temnou stranou Síly. Nebo alespoň boji o duši jednoho padlého hrdiny. Impérium zůstává nepřekonáno, ale jen o zanedbatelný kousek. 10/10

Vyšehrad: Fylm (2022)

Seriál byl boží a Fylm je ještě víc boží. Sice se ve své podstatě jedná o kameňákový humor, tady je však podán mnohem více profesionálně a mnohem méně... No... Buransky. Nahláškovaná a nekompromisní jízda, kde není nouze o hořící penisy a létající psy. Štáfka čeká ještě hodně slibná budoucnost. 8/10

Ježek Sonic (2020)

Díky bohu, že se tvůrci rozhodli upustit od původního designu, zamakali na tricích a předvedli nám modrého ježuru v esteticky příjemnější formě, vizuálně odpovídajícího herním předlohám. Nejednou jsem si díky tomu při sledování nostalgicky zavzpomínal na animák, který kdysi dávali na dnes již mrtvém Jetixu. Film není nikterak převratný a úchvatný, ale na ty necelé dvě hodiny dokáže bez problémů zabavit, nehledě na věk diváka. A Jim Carrey je pořád frajer. Bez něj by to bylo poloviční. 6/10

John Wick 2 (2017)

Výpravnější a po akční stránce nabušenější než jednička. Rozvíjení zabijácké mytologie, která byla v jedničce pouze načrtnutá, a která není mnohým po chuti, mě osobně dost baví. Z Johna Wicka se stal nový akční bůh, což pokračování jen potvrzují. 8/10

John Wick (2014)

Film, který dost možná (alespoň v očích běžných diváků) spasil akční žánr a vyvedl ho zpět na vyslunní áčkového Hollywoodu. 8/10

Lakers: Vzestup dynastie (2022) (seriál)

S01: Basketbalu, ale vlastně i sportu obecně, rozumím asi jako autům (tj. vůbec). A přesto je můj nejoblíbenější pořad Top Gear a touhle famózní retro freskou ze sportovního prostředí jsem byl naprosto uchvácen. Od samého začátku, až do poslední minuty. 9/10

Con Air (1997)

Esence devadesátkových akčních filmů se vším dobrým i špatným, co k nim patří. Záporáci naprosto boží a většina by obstála i samostatně, natož v tomhle kombu. Cage baví, ale už se pohybuje lehce na hraně svého pozdějšího šílenství. 8/10

Muži v práci (1990)

Lehce, ale opravdu jen lehoučce nadprůměrná krimikomedie, ve které exceluje především démonicky charismatický Keith David. Ten chlap je fakt borec. Kdyby se prosadil trochu víc, mohl z něj být druhý Samuel L. Jackson. 6/10

Ranař (2011)

Sean William Scott v pro něj poněkud netradiční roli v zábavné a překvapivě brutální komedii z hokejového prostředí. Pobavilo. 7/10