Talentovaný pan Ripley (1999)

Matt Damon přesně vystihl psychopata, který pro lepší život s cizími penězi dokáže z lásky i zabít. A znovu. A znovu. Přes množství brutálních vražd je to citlivý film s napětím až na samé hranici únosnosti ( scéna s břitvou v kapse bílého županu). Oproti knižní předloze podle mne zdařile připsána role pro Cate Blanchett, kvůli které prostě Tom svou lásku nenaplní a zůstanou mu jen peníze a výčitky svědomí.

Pravidla moštárny (1999)

Idylický film o neidylických neřestech světa. Někdy je potřeba odjet hodně daleko a zažít nehezké věci, abychom si uvědomili, kde je naše místo, kde máme domov a kde můžeme být světu prospěšní. A otcovská láska snese i nelegální podvod, když je to pro dobrou věc.

Carol (2015)

Pomalé tempo filmu mě vyhovuje, dokázala jsem si užít to trpělivé čekání na naplnění lásky mezi dvěma lidmi, kterým je zakázáno se milovat a kterým za toto právo na lásku hrozil kriminál, vyhazov z práce a jedné z hrdinek i ztráta dítěte, což se nakonec tak docela nepodařilo. Zdánlivě idylická doba plná svazujících pravidel, kdy se z naprostých banálních vět a posunků obě hrdinky snaží přečíst pocity té druhé dokázala navodit atmosféru té doby. Podobný film Daleko do nebe, s podobným tématem, ale obohacen ještě o rasové předsudky je ze stejné doby a podobně melancholický, což umocňuje tragédii předsudků na lidský život.

Ocelové slzy aneb Cesta Vladimíra Stehlíka za Lubomírem Krystlíkem (2015)

Dokument o pádu z úplného vrcholu na dno. Ukazuje, že Vl. Stehlík možná nebyl až takový hajzl, který rozkradl kladenskou Poldovku, jak se nám snažila namluvit média před 20ti lety. V každém případě to byl velký hráč a jako takový svou hru prohrál. Možná už o výhře bylo rozhodnuto dávno před prodejem kladenských hutí, přeci jen už byla prodána klíčová odvětví podniku mnohem dříve než torzo Poldovky a ti ostatní zřejmě nebyli takoví snílci a prosperující nebo životaschopný podnik by neprodali....Na toto film neodpoví, je ale vidět, co to udělalo s bývalým generálním ředitelem bývalých nejlepších oceláren světa. Z nebetyčných výšin holt pád na hubu víc bolí. V něčem má pravdu, v něčem zůstal snílkem a čeká na ten velký soud co vrátí Poldi Kladno slávu. Asi to bude až ten poslední soud