Vysoká hra patriotů (1992)

Solidní devadesátkový thriller, který dnes stojí za vidění zejména skrze Harrisona Forda. Některé scény jsou opravdu dobré a mají atmosféru, např. úvodní atentát nebo závěrečná oslava u Ryanových a pasáž se čluny. Sean Bean záporňáky umí. Příjemné 4*.

Záchvěv strachu (1984)

Jak tu již zaznělo. Perfektně vystižena atmosféra policejního státu, vlastenecké pnutí jím potlačované, nejistota a bezvýchodnost situace, když se státu znelíbíte. Parádně se tvůrcům povedlo oživit také kouzlo staré Prahy. Hvězdné herecké obsazení dodává tomuto příběhu na poutavosti.

Zuřící býk (1980)

Scorsese umí točit filmy a potvrzuje mi to každým snímkem, který jsem od něj dosud viděl. Zuřící býk je skvělé životopisné drama, které diváka zaujme i díky tomu, že není pouze o boxu, ale rovněž se hodně zabývá životem LaMotty. De Niro svoji roli zvládl výborně a Joe Pesci mě také potěšil. Pocitově mi chybělo jen malinko k páté hvězdě.

Leopardí žena (1938)

Poté, co mě velmi potěšil snímek Moje nejmilejší žena a An Affair To Remember, v nichž hrál také Cary Grant, pustil jsem si i Leopardí ženu. Romantická komedie stará téměř osmdesát let neztrácí ze svého humoru, tempa a poutavosti vůbec nic a předčí převážnou většinu dnešní americké komediální produkce. Příběh sám o sobě baví, pořádné grády tomu dodávají Cary Grant a Katharine Hepburn, ale také samotný leopard a zápletky kolem něj. U řady scén jsem se opravdu zasmál a s hodnocením vůbec neváhám, neboť Leopardí žena patří do rodiny komedií, které nestárnou a mají úroveň i v absurdních scénách.

In Your Eyes (2014)

Docela originální námět je velikým kladem a také lákadlem tohoto snímku. Řada scén je úsměvných, soundtrack není vůbec špatný a až na trochu přeakčnělý závěr je In Your Eyes opravdu příjemnou podívanou, v níž se mísí romantika se sci-fi, dramatem a komedií. Chválím také ústřední herecké duo neokoukaných tváří, ale rovněž to, že snímek není dosud nikterak profláklý, o čemž svědčí i poměrně nízký počet hodnocení k dnešnímu dni (430 k 2.11.2014).

Snídaňový klub (1985)

Nad očekávání příjemný mix komedie a dramatu. Příběh je poutavý díky tomu, že se odehrává v uzavřeném a poměrně malém prostředí, ale také proto, že tu nevystupuje mnoho herců. Snídaňový klub má řadu vtipných scén a dobrých dialogů, zajímavé herce i hudbu a tak 97 minut uběhne velmi rychle.

Příběh Helen Morganové (1957)

Na filmu je vidět, že jde o životopisný snímek z 50. let, takže je tu až příliš mnoho dlouhých pěveckých scén, což mírně Curtizově počinu podkopává stoličku, ovšem nad vodou snímek drží vynikající Paul Newman v roli egoistického grázlíka, jehož chování je však radost pozorovat, neboť nikdy není jasné, jak se zachová. Chválím i samotné písně, ale jak jsem uvedl výše, mohly být kratší. Za zmínku stojí také skvělá atmosféra, která perfektně vystihuje jak tehdejší smetánku, tak prostředí gangsterů a obchodníků s alkoholem, ale také chudiny, zejména na začátku. Období prohibice má velké kouzlo a Michael Curtiz je skvěle převedl na filmové plátno v příběhu o zpěvačce, které kdysi Broadway ležel u nohou, a kterou nedostatek štěstí v životě dostane do hlubokých osobních problémů. Navzdory svým výtkám musím Příběhu Helen Morganové dát 5*.

Zrůda (2003)

Příběhy některých vrahů jsou zajímavé i fascinující. V případě Zrůdy chválím zejména herecký výkon Charlize Theron, ale také její namaskování. Snímek nenudí, čas u něj rychle utíká a velmi rychle diváka pohltí. Potěší i soundtrack.

Hra bez pravidel (1967)

Solidní kriminálka se skvělým Menšíkem v menší roli, Adamírou v jedné z hlavních a několika dalšími skvělými herci v rolích policistů nebo lupičů. Některé scény mají i jistou dávku napětí, což je velké plus. Slabší 4*.

Tmavomodrý svět (2001)

Konečně jsem se odhodlal ke zhlédnutí tohoto známého českého snímku a jsem nadšen. Tmavomodrý svět je po všech stránkách vynikající. Můžeme začít chválením námětu a děje, hereckých výkonů, atmosféry, celkového zpracování, prostředí Anglie, ale také skvělé hudby, která dokáže i dojmout a zahrát na vlasteneckou strunu (např. V širém poli studánečka). Film působí dost přirozeně, autenticky, takže si myslím, že tak nějak podobně to opravdu mohlo tenkrát v Anglii s českými piloty vypadat. O tom, co se dělo po konci války u nás, nemá cenu pochybovat. S chvalozpěvy na Tmavomodrý svět bych mohl pokračovat i dále, ale bylo by to nošení dříví do lesa. 5*