Kletba bratří Grimmů (2005)

Úchylný T. Gilliam stvořil hodně podivný spletenec, ale na pár místech jsem se docela dobře bavil. Film s P. Stormarem, J. Prycem a hlavně s Pošťákem Ondrou přece nemůže být špatný:-)

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Pro mne zklamání roku. Nečekal jsem, že to někdy řeknu, ale tento Tarantinův film mě strašně nudil. Kdo čeká něco napínavého tak ať se rozhodně Death Proof vyhne! Protože z těch 114 minut má akce stěží 15 minut a hlavní záporák Kurta Rusella je téměř nevyužitý a na plátně není o moc déle. Kromě toho mě v posledních minutách filmu dost zklamal (teda ta postava, Kurt hraje fajn). Těch zbylých 100 minut je jen nuda k uzoufání. Prostě se jen žvaní. Ale na Quentina to jsou jen nudné kecy. No nevím, ale já jsem tam moc hlášek teda nenašel. Vlastně si nevybavuji vůbec žádnou. A sorry, ale hodina a půl sledovat, jak ty ženské sprostě nadávají a poslouchat kecy jako která komu dala a nedala, se prostě brzy omrzí. Plusem je tak hlavně (či jedině?) Zoe Bell. Sice jako herečka za moc nestojí, ale ten její výkon na kapotě auta mi přece jenom zvedl na chvíli adrenalin. Tak snad příště Quentine.

Sunshine (2007)

Asi většina lidí, kteří dávají tomuto filmu nižší hodnocení, tak činní hlavně kvůli druhé polovině filmu, kdy dochází ke změně žánru z inteligentního sci-fi na horrorovou vyvražďovačku. Myslím si, že těch lidí, kterým se tato změna líbila moc není. Ona pečlivě budovaná atmosféra v 1. polovině filmu je náhle shozena trochu trapným monstrzáporákem. Ano, i mne tato náhlá, na první pohled poněkud násilná změna nepotěšila. Od té doby jsem film viděl několikrát a po pravdě moc jiných možností jak dotáhnout příběh astronautů letících znovuzažehnout slunce, aby byl napínavý po celou svou délku, nevidím. Ovšem více než samotná změna žánru mi vadí, jak Sunshine vykrádá jiný sci-fi horor Horizont události. Hororová část Sunshine je vlastně takový učesanější Horizont. K záporům bych pak jen přidal snad už jen hlavní plakát, který, myslím si má částečný podíl na dost slabých celosvětových tržbách. Podle mě trochu nešťastně vypadá jako reklama na další americký akční sci-fi blábol se značkou "mozek nechte doma". Když jsem ten plakát viděl poprvé, tak jsem se znechuceně odvrátil s pomyšlením, že vznikl další Armageddon (a ještě k tomu bez hvězd). O proti tomu trailer je výborný a patří k mým vůbec nejoblíbenějším (geniálně vybraná hudba Clinta Mansella z Requiem za sen, či spíše jeho remixu). Tak, a teď ke kladům, kterých je více. Po vizuální stránce je film úchvatný. Práce kamery, hra světla a tmy, záběry Slunce, vesmíru. Některé scény se vám rozhodně vryjí do paměti, ať už to jsou záběry Merkuru prolétavajícím kolem Slunce, komora s virtuální realitou, vstup posádky na první vyslanou vesmírnou loď a další. Tvůrcům z mé strany patří obrovské uznání, protože jestli film stál opravdu je n 50 milionů dolarů, tak by se měli v Hollywoodu stydět jak plýtvají penězi. I tak si ale na sebe nevydělal. Pochválit můžu i casting. Výborně vybraní herci v čele se sympatickým Cillianem Murphym a překvapivě snesitelným Chrisem Evansem dávají filmu solidní lidský rozměr. Skvělé atmosféře filmu napomáhá i zajímavá hudba. Takže nakonec dávám 5* a doporučuji film ke shlédnutí. Přinejmenším 1. polovina je příjemné zpestření oproti poslední americké sci-fi produkci.

Muž se železnou maskou (1998)

Trapná slátanina s (částečně) nadprůměrným obsazením, špatnou režií a scénářem a hrůzastrašnou výpravou (na tu asi nezbyly kvůli hvězdám peníze). A také film, který málem zabil v té době se slibně rozvíjející, nadějnou kariérou Leonarda Dicapria. Ještěže tento výtvor neodradil Scorseseho od jeho pozdějšího angažování.

Americké psycho (2000)

Patrick Bateman je uvnitř prázdný člověk. Byt Patricka Batemana na nás působí rovněž jaksi prázdně. A film o Patricku Batemanovi je, jak jinak, taky takový nějaký prázdný, bez života. Sice napočátku film ještě trochu dýchá, postupně, snad až na Batemanovo řádění s motorovkou, začíná sípat aby v samotném závěru úplně odpadl. Jakoby se film utopil v té své chorobné snaze být děsivě chladný, bez emocí. A to je obzvlášť škoda, když se podíváte na herecké obsazení.

Fido (2006)

Na komedii hodně málo zábavné a srandovní, na horror zase hodně málo napínavé a drsné. Zkrátka nuda. Ano, Fido má sice roztomilou retro atmosféru, ale to je asi tak všechno.

28 týdnů poté (2007)

Skvělé! Konečně někdo natočil apokalyptický horror podle mých představ! Po prvních 5 minutách jsem se sice lekl, že uvidím ještě ukecanější verzi stokrát viděného schématu, kdy lidé sedí zabarikádovaní v nějaké budově a čekají na smrt, ale jakmile do oné budovy proniknou zombíci a Robert Carlyle za zvuků výtečného ústředního hudebního tématu udělá dost neholywoodské rozhodnutí, už jsem jenom zíral. Film sice nemá nijak závratné tempo, přesto díky zručné režii, kameře, střihu, hudbě i hercům mě film nenechal v klidu v mém křesle. První film jsem sice neviděl, ale nyní to teda hodlám napravit. Po pravdě, když jsem se dozvěděl, že bude vznikat pokračování slušného (jak jsem slyšel), nicméně nijak závrátně úspěšného filmu 28 dní poté a ještě k tomu bez Dannyho Boyla a Cilliana Murphyho, nevěřil jsem, že se s toho vyklube víc, než film maximálně na 2*. Tvůrcům se tímto omlouvám a prohlašuji 28 týdnů poté za jedno z nejlepších filmových pokračování jaké jsem měl kdy možnost spatřit. A že už jich bylo:-) Ano, 28 týdnů taky nejsou úplně bez chyb, ale v porovnání s ostatnímy filmy podobného zaměření mi žádná nepřijde nijak zvlášť závažná. Pro mne je i celkem zajímavý fakt, že ze 3 britských filmů, které se mi letos líbili (kromě tohoto, ještě Sunshine a Potomci lidí), 2 natočili španělsky mluvící režiséři. Divné :-)

30 dní dlouhá noc (2007)

S comixovými adaptacemi se v poslední době roztrhl pytel. Naštěstí mnoho z nich patří k tomu nejlepšímu v daném žánru (300, Batman Begins, Sin City, Constantine...). A 30ka k nim rovněž patří. Tentokrát však před sebou nemáme příběh nějakého zkroušeného superhrdiny, ale naopak hrstky obyčejných lidí, kteří horko-těžko vzdorují upírskému teroru ve svém maloměstě, ležícím hluboko na severu Aljašky. V tom je nakonec největší triumf 30ky. Sníh, blizard, polární noc - to vše přidává na atmosféře. A mimo to, krvavé potoky na sněhu zde vypadají opravdu dobře. No, ale přece jen to není film bez chyb. Bohužel má vlastně všechny obvyklé chyby "apokalyptických-survivor-horrorů" (lidé se v uzavřeném prostoru brání okolnímu světu posedlým zlem - např. Úsvit mrtvých). Tak například dle mého názoru z nejasných důvodů opouští bezpečnější úkryt a mění ho dobrovolně za čím dál méně bezpečný - bez odpovídající protihodnoty. Dále mi nebylo jasné, jak jsou na tom ti upíři s inteligencí. V některých chvílích vypadají docela vychytrale, zároveň však přeživším skočí na každou sebeokatější léčku, nebo se perou s jediným člověkem a nechají bez povšimnutí další 2 naprosto bezbranné lidi, i když o nich moc dobře ví. Mimochodem, samotní upíři moc strašidelní teda nejsou. Co se týče obsazení, je slušné, nikoliv však zázračné. Josh Harnett - pro mnohé asi důvod, proč se filmu vyhnout - odvádí slušný výkon, stejně jako zbytek hereckého ansámblu. A co hlavní záporák - šéf upírů? No, mě si teda nijak zvlášť nezískal, kromě toho, že furt cení zuby a koulí očima se srandovními čočkami žádné zvláštní charisma nemá, nechápu tudíž některé nadšené reakce kritiků na výkon Dannyho Hustona. Ale abych jen nekritizoval - velkým plusem je hudba (či spíše jakési doprovodné zvuky), která zhutňuje už tak slušnou atmosféru, tak i stylové záběry. Hlavně kamera zabírající město z ptačí perspektivity je super. Velmi zručná režie dodává na intenzitě např. scénám dobrovolné popravy či useknutí hlavy. Jo, docela slušný film.

Den poté (2004)

Emmerichovi katastrofické "nech mozek doma" filmy mám celkem rád, ale tohleto jsem teda nebyl schopen spolknout. Začínám tak trochu pochybovat o jeho duševním zdraví, protože film s takhle inbecilním scénářem jsem nikdy, opakuji nikdy, u "áčkové" produkce neviděl (netušil jsem, že někdy něco překoná Pearl Harbor či Armaggedon). Už úvodní scéna, kdy ten klimatolog přeskakuje několikametrovou propast mě měla varovat, ale to nejhorší mě mělo teprve čekat. Jestli Emmerich s Nachmanoffem nepsali původně parodii a pak na to trochu zapomněli :-) A opravdu, stačí jen aby herci jen o něco více přehrávali (zde opravdu ani nechybí moc :-) ) a s použitím zcela totožného scénáře bychom zde měli čistokrevnou parodii na americké velkofilmy. A tak jedinou * dávám za zničení New Yorku. A ani to není nijak extra. Ale furt lepší než ti srandovně digitální vlci:-) Zkrátka - zajímavý nápad totálně zadupaný do země extrémně hloupým a nudným scénářem.