Hra s nevěrou (2005)

Kvalitný thriller s výbornou zápletkou a niekoľkými nečakanými zvratmi. Produkcia je dobrá a Clive Owen, Vincent Cassel a Jennifer Aniston ako hlavní aktéri tejto drámy sú presvedčivý. Každý sa asi zamyslí čo by som urobil ja, keby ho vydieral prefíkaný maniak a Charles robí mnoho školáckych chýb. Napriek tomu väčšinu úspechu má na svedomí scenár, pretože zvraty sú naozaj nečakané. 70%

Helene (2020)

Pekný životopisný príbeh približujúci skôr osobnosť fínskej maliarky Helene Schjerfbeckovej ako jej život. V podstate ide o romantický príbeh Heleninej nenaplnenej lásky, ktorý však je len červenou niťou vinúcou sa jej životom v ústraní konzervatívneho fínskeho vidieka. Produkcia je kvalitná a citlivo prekladá dej akoby lyrickými pasážami bez dialógov vyplnené len hudbou, v ktorých môžeme vnímať krásu krajiny, obrazu alebo citové pohnutia hrdinov. Herci hrajú výborne a najmä Laura Birn zvládla výborne náročnú úlohu častokrát vyjadrovať citové rozpoloženie bez slov.. 70%

Zypa Cupak (1976) (TV film)

Zypa Cupak alias Ďuro Syrák (v latinke) je slovinský sváko Ragan. Rázovitý charakter prelezený vidieckym dialektom a zvykmi. Produkcia je kvalitná a vytvára priestor pre hercov, ktorí prirodzene a uveriteľne stvárňujú svoje roly. Stret prostého sedliaka s mestským prostredí a elitou je príčinou množstva vtipných zápletiek. Ktoré sú však smiešna hlavne vďaka írečitému prejavu a reakciám hlavného hrdinu. 75%

Nico, 1988 (2017)

Na prvý pohľad nie veľmi zaujímavý film o konci kariéry undergroundovej speváčky. Produkcia je síce kvalitná, ale snaha o dramatizáciu vychádza tak napoly. Napriek tomu je osobnosť Christy vykreslená celkom dobre a postupne ma príbeh vtiahol a po pražskom koncerte som sa ním už nechal unášať. Herecké výkony sú dobre a postavy pôsobia prirodzene. To všetko preložené piesňami Nico, ktoré fanúšikom určite zdvihnú hodnotenie. 70%

Mužská záležitost (1981)

Slušná francúzska kriminálka s dobrou dramatickou zápletkou. Je či nie je dobrý priateľ komisára Servollu vrahom alebo nie. Neustále pochybnosti, hľadanie dôkazov pre a proti, tvoria výbornú psychologickú hru. Produkcia je dobrá a herci ako Claude Brasseur a Jean-Louis Trintignant nie sú žiadni amatéri. Po úvodných vraždách však už opadne napätie a snaha komisára usvedčiť Krepsa skĺzava až ku komédii. 70%

Tři kroky od sebe (2019)

Príjemný romantický film s témou lásky dvoch chorých ľudí, tentokrát s diagnózou cystická fibróza. Tvorcom nešlo o nič viac ako romantiku a emóciami vytlačiť z diváka nejakú tú slzičku. Ona je optimistka so smiechom zurčiacej bystrinky a berie svoju liečbu vážne. On je cynický pesimista a rád kreslí. Ona síce nie je modelka, ale má peknú tváričku a on je sympaťák komplet. Škoda len, že sa tvorcovia nesnažili viac vyhýbať klišé. Produkcia je dobrá, herci sympatickí, príbeh emotívny, čo už by sme od romantického filmu mohli viac chcieť. 60% a romantici si pridajú 20%.

Karneval (2020)

Príbeh chlapca Cabra, ktorý má rád vášnivo tanec ale žije v zložitých podmienkach. Otec vo väzení, matka už má nového partnera a blíži sa vystúpenie na súťaži. Kvôli čižmám riskuje pašovanie zbrane cez hranice. Situáciu komplikuje otec prepustený z väzenia, pretože hoci sa snaží nadviazať so synom a manželkou vzťah, pokračuje v nezákonných aktivitách. Produkcia je prekvapivo dobrá a napriek nehviezdnemu obsadeniu s výkonmi mierne nadpriemerom, vybuduje dobrú atmosféru, v ktorej má tanec výsadné miesto. 70%

Zipi & Zape a ostrov El Capitan (2016)

Pútavý detský dobrodružný film, ktorý zaujímavo kombinuje Petra Pana, Sirotinec slečny Peregrinovej, Jumanji a množstvo iných motívov do príbehu konfrontácie detí s nudnými a prísnymi rodičmi. Mravoučný výsledok je síce skôr želaním autorov ako prirodzeným vyústením, ale našťastie to samotnému príbehu neuberá na dobrodružnosti a príťažlivosti. Od prvého filmu Zipa a Zapa prešli 3 roky, takže režisér Oskar Santos musel angažovať nových hercov, čo je síce trocha mätúce, no po chvíli si zvyknete a aj herci zapadnú so svojich rolí. Len šialená mníška do príbehu akosi nezapadá a bral som ju ako vtipnú extravaganciu. Produkcia je kvalitná a Zip, Zap sa rútia s rodičmi z jedného dobrodružstva do druhého, aby za zachránili zo zajatia výstrednej Pam, ktorá nechce zostarnúť ako Peter Pan. 70%

Zmizelá (2014)

Výborný psychologický thriller s rodokmeňom Základného inštinktu. Sexuálny motív tu nahrádza psychologická hra rozpadajúceho sa manželstva a otvorenú Vojnu Roseovcov nahrádza zákerná pomsta Amy Dunne, ktorá narafičí svoju vraždu/únos aby svojmu manželovi Nickovi pripravila trest smrti. Produkcia je výborná a scenár divákovi odkrýva príbeh po štipkách, aby zostal v napätí, pretože od začiatku to vyzerá, že Nick je skutočne vrahom. No štipka nádeje, že je všetko inak stále zostáva. Herecké výkony sú na veľmi dobrej úrovni, hoci Ben Affleck nie je Michael Douglas, jeho výkon je dostatočne presvedčivý. Zato Rosamund Pike je mrcha ako vyšitá.

Človečina (1973) (divadelní záznam)

Naivné radošinské ochotníčenie už dnes možno nemá ten náboj ako kedysi. Lavírovanie medzi socialistickým marazmom a šteklivými dvojzmyslami či láske k matke a až odľudštenou vypočítavosťou, vytvára výbušnú komickú zmes, ktorá v naivnom prevedení hercov RND má svoje čaro. 90%