• Krátkometrážní

El sexo de los ángeles (2012) odpad!

Láska je láska a kakáč je kakáč. Čo z toho, že máte za priateľku Àstrid Bergès-Frisbey, keď pri pohľade na nedbalo oholeného karatistu odrazu pocítite neprekonateľnú túžbu zaparkovať svoj ihličnan rovno v jeho ultimátnej trúbe? Tú trúbu má samozrejme aj drahá Àstrid, ale s ňou by to nebolo ono a aj tak by asi odmietla klystír. ☝️ A tak vzniká nádherná romantika, kde jediným správnym riešením je polyamoria, v posteli každý s každým, do každej diery a keď nám už ani tá promiskuita, zvrátenosť a patologická neukojenosť nebude stačiť, možno ani jeho nozdry alebo jej ušné dierky neostanú ušetrené. Budeme sexuálne nezriadení, že by aj Nero, Caligula i celá Sodoma ticho závidela, ale našťastie to už nikto dnes už nepovažuje za niečo zvláštne, pretože sexuálnu nezriadenosť sme zabalili do dúhy a nazvali to láskou.

MR-9 (2023)

Grill v spojitosti s Bangladéšom to znie ako na trhu pripravená bengálska ryba so zápachom kari, horčičného semena a sandálov, ale Grillo neugriloval ani to. Špionážny príbeh nie je dôležitý, vytvorili sa dobré a zlé postavy a potom sa už len veľa nekontrolovane strieľa. A samozrejme, že nechýbajú husté pohľady. Lenže pri tých hereckých výkonoch sú husté ako stolica po vianočnej kapustnici.

Jak přemýšlí Boris Johnson (2022) (TV film)

Kedysi celkom sympatie k nevšednému politikovi, dnes, po roku 2022, kedy zrušil mierové dohody na Ukrajine a predlžil tak zbytočné zabíjanie, si už žiadnu úctu nezaslúži. Tento dokument toto obdobie už nepokrýva, rieši hlavne jeho zjavenie sa na politickom nebi, Brexit a pandémiu, kedy najprv vírus zosmiešňoval a potom šiel pomaly povinne očkovať. Oportunista, ktorý nemá názor, len snahu o moc v štýle "kam vítr, tam plášť".

Něco jako líbánky (2024)

Takúto naivnú komédiu by mohol Netflix natočiť, kde len chce, hlavne u nás by sa scenáru hádzali pod nohy, lebo na nič nevypovedajúce rom-com snímky, na tie my teda sme. Len herečky by boli sklamané, lebo v Kuvajte sa nevyzlieka a mužom tam dali na hlavu handry a trochu pigmentu. Z arabskej kultúry ale inak necítiť nič, všetci žijú Instagramom, diskotékami, nočnými klubmi a západnou disco-house-techno hudbou. Nie je tu ani závan nejakého kameňovania za cudzoložstvo a ovce či kozy sa tiež nemusia mať na pozore pred vášnivými pastiermi - mrdajú sa výlučne ženy a nikomu to nepríde neprirodzené (čo je na natflixovskú tvorbu až šok). Sem tam sa síce spomenie aláh, ale nenasleduje za ním akbar a dokonca ani po výbušných vestách nie je ani stopy. Netflix nám teda predstavil iný svet, ten bohatý, vyspelý, arabsko-islamský, kde je asi dopyt po plytkých filmoch. Len škoda, že to nie je svet, z ktorého nás chodia obohacovať do Európy tí inžinieri, lebo tí zvyknú to "akbar" často pridávať.

Taxikáři (2023)

"Nikto nekradne, to je kapitalizmus! Mohla by som vám len tak dať 1000 eur, stačí len, aby ste zastavili pri bankomate. Ale neurobím to. To by som narušila prirodzený poriadok. Ste malá ryba, ktorá má drieť." Film je úplne o inom, ale v tomto sa Olteanu poriadne vybujačil, pekne to charakterizoval. Inak len taká malá sonda do taxikárskej roboty, akí magori sú zákazníci aj taxikári samotní, aj aké dopady to má na ich osobné životy. Určite má film pri hlbšom zamyslení čo povedať. Určite viac než ten rumunský rap na začiatku a na konci.

Velikonoční neděle (2022)

Hromade odpadov nerozumiem, mňa to až tak nevyrušilo, Koya nepoznám, ale je vidieť, že sa svoje stand upy snažil pretaviť do celého filmu. A ten má byť o filipínskej kultúre v rámci Ameriky. Väčšina vtipov nevyjde, ale inak neurazí a to ani plastiková, predseniorská verzia lovkyne tajomstiev.

New Life (2023)

Do polovice je to naozaj uspávadlo väčšie ako vystúpenie Spišiaka na tlačovke PS. Potom prídu aj nejaké zvraty a výkruty, ktoré potešia, ale mnoho ostáva nevysvetleného. Čiže je to zvrat do tmy a celkovo alegória na pandémiu, pri ktorej by ani Harabín neskríkol: Rúška dole!

Abigail (2024)

Vždy som hovoril chlapcom (a dievčatám), nech tých upírov neunášajú a nedajú si povedať. Čo už, každopádne na tento film museli spotrebovať toľko krvi, že sa obávam, že donorovia nestačili chodiť na odbery. Tie galóny červeného farbiva, to bolo aj na dvestonásobnú Jánskeho plaketu. Nadsádzkový horor, ktorý treba brať taký, aký je: teda s nadsádzkou. Abigail sa dá pozerať. Lepšie než Abigail Breslin.

Jak ztratit kluka v 10 dnech (2003)

Pre mňa skvelá komédia na multinásobné pozretie. Neošúcha sa, super vtipy bez prehnanej presexualizácie či nadávania a to je dnes už vzácnosť - koľko sa dnes robí komédií bez toho, aby sa tam v kuse nemuselo narážať na pohlavné orgány a fuckovať? Chémia medzi ústrednou dvojicou úplne vynikajúca, cítiť, že si sadli a keď si predstavím, že pôvodne tam mala byť Gwyneth Paltrow tak ma až strasie - ona v sebe ten vtipný šmrnc nemá.

Ordinary Angels (2024)

Punc skutočného príbehu a príbehu o chorom dieťati sú barličkou zaručujúcou úspech filmu. Paradoxne je v takých situáciách pri hodnotení niekedy divácky prijateľnejší niečo iné ako happy end, lebo potoky sĺz pridávajú na dojme. Nebudem hodnotiť ako film skončil, ale určite je pozoruhodné zobrazenie alkoholičky s dobrým srdcom, človeka alkoholika, ktorý chce pomáhať, taký veru nepoznám, zvyčajne vidím len otŕčať ruku na drobné na ďalší krabičák. Swank zas a znova dokazuje, že je právom vysoko hodnotená herečka, hoci ju osobne nevyhľadávam, ale čo poloha, to dôveryhodné pózy. Niektorým bude vadiť spomínanie Boha, film je však na základe skutočnosti a také boli aj postavy, zrejme opreté o vieru. Lepšie ako nejaký transvomit.