• Rodinný
  • Pohádka

Nová dobrodružství Pippi Punčochaté (1988)

Z komentářů je zřejmé, že někteří lidé nerozlišují mezi německo-švédským seriálem z roku 1969, který byl u nás mnohokrát vysílán, a tímto švédsko-americkým filmem a pletou si je. Pokud se na to podívám jako na film na téma Pipi pro americké dítě z osmdesátých let, tak je to přijatelné. Evropského diváko to dnes ale nemá moc čím oslovit. V porovnání s oním seriálem, který je celkem nadčasový je tento film o několik tříd níž. Celý příběh je přesazen do USA cca 30. let, je v něm ale velmi mizerná hudba 80. let, která se k příběhu absolutně nehodí. Navíc jsou děti starší. Pippi neni 9 let, ale 11, navíc ji hraje 14 letá herečka, obdobně Tomy a Anika. Příběhy tak působí dost podivně a toporně. Tento film má díky naskládání řady příběhů do jediného filmu poměrně svižný dějově, má celkem bohatou výpravu. Také se mi nelíbilo, jak přepsali roli zlodějů na developera a jeho 2 poskoky. Do příběhu se to nehodí a dětem to zbytečně motá hlavu. Nechápu, proč to tam cpali, navíc když stejně pořád melou o zlatě, jako obyčejní zloději.

Dovolená s Andělem (1952)

I nacisté točili veselé propagandistické komedie. Čekám, zda je začnou naše televize též kažný rok vysílat. Zkuste se tam představit místo rekreantů ROH rekreanty Kraft durch freude, kteří o své dovolené opravují tajně školku pro árijské děti. Který hnusný Cenzor by si dovolil říct, že to na obrazovky nepatří, když je to tak k popukání a je tam tolik oblíbených herců?

Škola základ života (1938)

Nejlepší ze všech tehdejších studentských komedií (dle mého názoru i výrazně lepší než Cesta do hlubin študákovy duše). Bohužel i dnes stále aktuální, jelikož se toho v našem školství za posledních 90 let mnoho nezměnilo.

Císařův pekař - Pekařův císař (1951) odpad!

Tvojdílná nuda o ničem. Ovšem když jste prominentní zasloužilý soudruh umělec, tak dostanete nedostatkový barevný filmový materiál i na dvoudílnou nudu, když hezky zazpíváte budovatelskou písničku, vyzdvihnete lid a dehonestujete elity.

Pyšná princezna (1952)

Narozdíl od jiných budovatelských filmů tento hodnotím kladně. Proč? Protože oslavuje lásku, radost ze života a dobré lidi. A narozdíl od jiných dobových filmů vám nikdo netvrdí, že ti hodní jsou soudruzi dělníci a ti zlí všichni ostatní. Film je sice budovatelsky nadšený, ale není propagandistický, ani nešíří nenávist.

Stvoření světa (1957)

Během filmu se dozvíte, že Bůh je levičák, že nemá rád pravičáky, zaspíváte si, že vaše srdce patří na levici, protože je červené, dostane se vám informací o zpáteřnících ze spolkové republiky německo, oslavuje se práce a mír, dozvíte se, že kdo zachová řád, dostane za to řád, vysmějete se buržoazním politikům, že ve fraku vypadají jako tučňáci atd. Politická propaganda prochází celým filmem. Proč bylo třeba film o stvoření světa prošpikovat od začátku do konce nadážkami na aktuální politické dění?

Hrátky s čertem (1956)

Tento film se mi líbí čím dál méně. Film má dobře udělanou výpravu, kostými a kulisy, a překvapivě dobře se mu tak daří zkloubit malovaný silně stylizovaný ladovský svět s živými herci. Bohužel to vše je jen líbivá kulisa k politické výchově. Ačkoliv se může zdát, že pohádka míří na dětského diváka ,je vlastně film prošpikován politickou výchovou pro diváka dospělého. V podstatě něustále je tam zesměšňováno náboženství, duchovní atd. Neustálé narážky na hříchy tělesné, pokušení atd opravdu nejsou určeny dětskému divákovi. Soudruzi tak lidu pod zástěrkou vtipné pohádky podsouvají myšlenky o tom, že duchovní jsou pokrytečtí, zkaženní a nedůvěryhodní, že správní lidé jsou zemitý lid a staří vojáci atd. Když se na to podíváte s vědomím toho, s kým se snažil tehdy režim vypořádat ( a neváhal proto natočit třeba i Stvoření světa, jen aby zesměšnil věřící jako lidi věřící v dědečka na obláčku), pak si všimnete v podstatě permanentní politické výchovy.

Kačeří příběhy (2017) (seriál) odpad!

Původní seriál byl výborný a skvěle zaujme děti i dnes. Když jsem viděl tohle, napadlo mě, že zadání asi znělo, že to musí být víc cool. Disney by se měl zamyslet nad tím, proč jeho nejvýdělečnější značka je dnes Ledové království, které vůbec cool není.

Ledové království (2013)

Jedna z nejlepších disneyovek. Výborně zpracovaná výtvarně i huděbně. Dokazuje, že děti lze upoutat i klasickou pěknou pohádkou. Narozdíl od jiných se nesnaží být za každou cenu cool a přesto zisky z ní dokazují, že se líbí víc, než cokoliv jiného.

M*A*S*H (1972) (seriál)

Zajimavá je korelace seriálu s válkou ve Vietnamu. Producenti chytře využili tématu, po kterém byla u veřejnosti poptávka. Zatímco první série (zejména ta první) jsou klasickým sitcomem naroubovaným poněkud toporně na válečné prostředí, a děj válku pokud možno co nejvíce ignoruje a bagatelizuje - viz pilotní díl, tak naopak další, které vznikly po americkém stažení z Vietnamu a nechání (jiho)Vietnamců na holičkách zcela nepokrytě prezentují narativ války prezentovaný levicovými americkými "mírovými aktivisty" v souladu s výkladem Moskvy, tedy o zločinosti americké armády v zemi, kde by vůbec neměla být. Je s podivem, že autorům nepřišlo hloupé točit seriál, kde tepou americkou armádu, a ignorují zločiny komunismu v době, kdy z Vietnamu s nasazením života utíkaly miliony uprchlíků, jen aby unikly komunistickému teroru. Americké opuštění jižního Vietnamu pak možná pro někoho vypadalo snesitelněji a prohra v bitvě studené války se dala interpretovat jako správný krok. Seriál si hojně utahuje z armády, tajných služeb a strachu z komunistů(což mu i jde a patří to k nejlepším částem), ale komunistu, natož jeho oběť v něm budete hledat stěží. Seriál se pod pláštíkem humanity prezentuje válku v Koreji z takového úhlu pohledu, že z něj museli mít soudruzi v Moskvě velkou radost. Kdyby byly všichni skuteční lidé na světě takoví pacifisté, jako hlavní hrdina seriálu, mohl být celý svět brzy řízen z Kremlu. Hlavní hrdina neustále řeší, jak je přítomnost amerických vojáků špatná, ale co by bylo bez ní, to neřeší. Ad absurdum bychom možná mohli taky přestat posílat policii k výjezdům. Proč taky, když policisté by byli jistě raději doma, hrozí jim tam zranění a všichni jsme přece stejní slušní lidé a jistě bychom si nějak lidsky poradili i bez policistů a jejich zbraní. Idealismus a naivita mohou být někdy pěkně nebezpečné. Zajimavý byl postup scénaristů, kdy každou postavu nahrazovali v podstatě jejím opakem. Stalo se tak u frenka, henryho, trapera i radara. Myslím ve smyslu záletník/věrný manžel; mizerný chirurg/výborný chirurg; nepořádný a neschopný voják/ disciplinovaný a svědomitý voják.