• Pohádka

Akta X - Vesmír (1993) (epizoda)

Skvělá epizoda z prostředí NASA, kde se skvěle kombinuje příběh ve stylu Apolla 13 s nadpřirozeným prvkem tajemné bytosti, která chce lidem zabránit v návratu do kosmu. Ed Lauter byl jako plukovník Belt vynikající, Mulderovo nadšení pro lety do vesmíru mě bavilo.

Rocky IV (1985)

Tenhle díl série mám hodně rád, ačkoliv na něm vidím spoustu chyb. Ta americká propaganda z toho doslova čiší, Rusové jsou tu prezentováni jako bezcitní záporáci a agresivní Američané jako vlastenci, trapné klišé kdy Rusko nakonec víc fandí Rockymu než Dragovi, Rockyho projev kterému tleská celá SSSR a podobně, to mi na filmu vadí asi nejvíc, jako kluk jsem to nějak nevnímal, ale teď to doslova bije do očí. Apollo si svůj konec svou velkohubostí tak trochu zavinil sám (i když jak jsem koukal na Rockyho II, tak on takovej chvástal asi býval odjakživa), každopádně pochybuju, že by jakýkoliv trochu soudný rozhodčí nechal dojít pouhý exhibiční zápas tak daleko. Závěrečný zápas byl strhující, dynamický, bylo fajn ho sledovat, ale realismus veškerý žádný (po tolika vzájemných úderech by oba odpadli tak po dvou kolech), tohle ale platí v celé Rockyho sérii. Každopádně ale tréninková sekvence byla skvělá, líbila se mi i montáž z minulých dílů a Dolph Lundgren byl jako chladný Sovět naprosto perfektní a některé jeho hlášky jsou nezapomenutelné. ("Musím tě zlomit.")

Hvězdná brána - Padouchové (2007) (epizoda)

Další epizoda, kde se SG1 chová jako banda totálních dementů ve snaze dělat humor. Ten pro mě ovšem prakticky neexistoval, všechno mi přišlo křečovité a nucené (až na referenci na Smrtonosnou past), bylo zde mnoho děr v příběhu, postavy se místy chovaly jako karikatury sami sebe (s výjimkou Teal'ca, který ovšem dostal málo prostoru), především Vala v tomhle jako obvykle excelovala, vedlejší postavy veškeré nudné a nezajímavé, někdy i otravné. Škoda, že ty poslední díly byly většinou tak slabé, to pak člověk ani nelituje konce svého oblíbeného seriálu.

Akta X - Znovuzrozený (1994) (epizoda)

Zajímavá zápletka a postupný vývoj příběhu, skvělá Maggie Wheeler tentokrát v nekomediální roli, dobře vybraná strašidelná malá holčička a Mulderovy hlášky dávají dohromady skvělou epizodu.

Akta X - Lazar (1994) (epizoda)

Velmi dobrá epizoda, která si pohrává se záměnou těl dvou mužů na opačných stranách zákona. Nebo spíš dva rozdílní muži v jednom těle? (byly zde náznaky, že Willis je pořád uvnitř) Sice mi ten vztah Willise a Scullyové přišel trochu násilím do epizody napasovaný, ale nakonec mi to tak moc nevadilo. A jak ten kolega bránil Muldera před tím posměváčkem (viz hláška výše) se mi líbilo, přece jen ho všichni nepovažují jen za "strašidelného" Muldera.

Akta X - Opačné pohlaví (1994) (epizoda)

Mytologické epizody mi s postupujícím časem připadají čím dál lepší (kdysi jsem dával přednost těm samostatným, teď se to vyrovnává), ale tahle pořád zůstává výjimkou. Atmosféra je místy velmi hutná, i ta zápletka je zajímavá, ale místy mi to přijde poněkud utahané a v celkové kontextu mytologie se nakonec ukázala jako slepá odbočka. Zajímavostí je, že se tu v odlišné roli objevil budoucí důležitý protagonista mytologie - Alex Krycek.

Akta X - Led (1993) (epizoda)

První epizoda, kde je Mulder a Scullyová odříznuti od civilizace v zatraceně nebezpečné situaci. Tyhle epizody patřily v seriálu k těm nejlepším celkově a tahle je skvěle uvedla. Skvělá variace na Carpenterovu Věc, kde se poprvé vážněji testuje důvěra mezi 2 hlavními protagonisty. Herci ve vedlejších rolích jsou do jednoho vynikající, je zde několik velmi působivých scén (improvizovaná operace pilota, vystrašení protagonisté odděleni v pokojích, ale přesto jsou napnutí jako struna). Jediné, co jsem úplně nepochopil, bylo to, proč všichni předpokládali, že nakažený je jen jeden z nich - podle toho, jak dopadla první skupina, to v sobě klidně mohli mít všichni.

Hvězdná brána - Odveta (2007) (epizoda)

Sice oceňuji, že Teal'c dostal před koncem seriálu ještě vlastní epizodu, ale přál bych si, aby měla lepší kvalitu. Zápletka i její jednotlivé aspekty jsou jen slepencem mnoha předchozích epizod, Teal'cův charakter jsem místy vůbec nepoznával, klišovitý záporák (mimochodem, ta zápletka se zabitou matkou Teal'ca sem byla trapně napasována, za celých 10 let o tom nepadlo jediné slovo) - údajně Teal'cův nepřítel na život a na smrt (zvláštní, že o něm taky nikdy nepadlo ani slovo), SG1 se nepochopitelně striktně drží pokynů IOA, nesmrtelný Teal'c a tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Snad jediné pozitivum je krátký návrat doktorky Lamové.

Hvězdná brána - Spolek zlodějů (2006) (epizoda)

Slušná epizoda, jedna z těch lepších z 10. série. Rudolf Martin odvedl jako Anateo výbornou práci, škoda že nedostal spíše roli Netana, za jedinou epizodu dokázal prezentovat Luciánskou alianci jako skutečnou hrozbu. Do čtyřech hvězd to sráží četné nelogičnosti (Cam v utajení neočekával, že se ho Netan zeptá na něco, co by věděl jen pravý Kefflin?, nikdo z posádky loďi není schopen ji opravit, SG1 je jediná odborníkem?) a náhodičky (v momentě, kdy se chystá poprava Teal'ca je v poslední chvíli odložena kvůli nalezení Odyssey). Jinak souhlas s uživatelem pode mnou, Emersona je škoda, taky se mi moc nelíbilo, že v průběhu epizody tahle událost upadla v zapomnění.

Hvězdná brána - V zajetí ledu (2002) (epizoda)

Atmosférou mi tahle epizoda připomíná spíše Akta X (snad i díky přítomnosti Bruce Hardwooda), ale jde o velmi zajímavou epizodu, kde se poprvé hlouběji rozebírá problematika Antiků. Epizodu trochu kazí jen závěrečná pointa s dostupným symbiontem pro O'Neilla. Přijde mi dost vyspekulované, že zatímco jindy je symbiontů u Tok'rů vždy nedostatek, tak když umírá hlavní hrdina, tak je jeden hned po ruce.