• Krátkometrážní

X-Men (2000)

Důkaz, že dnešní komiksové adaptace nemusí stát jen na prostoduchém (ač atraktivním) akčním manýrismu, ale že mohou dosahovat i nečekané hloubky. Pokud ovšem vůbec přijmeme onu záměrnou komornost a uctivost s jakou si Singer počíná vůči zdrojové látce.

Flash Gordon (1980)

Zlobím se, zlobím na zdejší hodnocení. To je tady opravdu tolik škarohlídů? :)

Propast (1989)

Evergreen mého zasněného dětství. Velký manivest míru a lásky reflektující konec studené války. Pohled do zrcadla temné propasti, která naši pozornost opětuje. Přelomové efekty (celý snímek je vlastně symbolickým setkáním moderních technologií, tedy morfingu a tradičních postupů výroby filmových efektů na prahu digitální revoluce), dokonalá práce s napětím, výtečná atmosféra, skvěle napsané postavy, maximální řemeslná preciznost. Propast ztělesňuje to nejlepší na vysokorozpočtové hollywoodské produkci, je esencí sofistikovaného blockbusteru, který je stejně opojný pro davy i kritickou obec. P.S. SE verzi doporučuji všemi deseti.

Final Fantasy: Esence života (2001)

Inteligentní animovaný film, který je zvládnutý technologicky, filmařsky i hudebně. Přesně pro takové mám slabost, přesně po dalších takových tajně toužím...

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Dva charizmatičtí sympaťáci, ještě sympatičtější humor, velmi sympatická atmosféra a sympatizující davy filmových nadšenců svědčí o jisté... transcendentní sympatičnosti. Jó, kapky tohodle deště si nechávám dopadat na hlavu tuze rád.

Den poté (2004)

Emmerich's franchise - zn. nečekat úder na šedou kůru mozkovou a vychutnat si atrakce. Růže je růže je růže je růže je růže...

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Hrabal na všechny způsoby - nic, co by mi přidalo na zdraví. Tím spíš sofistikovaně se tvářící product placement, z něhož je patronát TV Nova cítit na sto chmelových honů. Hodnocení navýšily skvělé Březinovy notičky, které jako milovník kvalitní filmové hudby ignorovat nedokážu. Douška na konec: je zajímavé, jak se s přibývajícími zářezy stává prakticky všechno, na co si v tomhle filmu ukáži, více a více průstřelným. Momentálně oškubaných 2,5*.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Čím je Joyceův Odysseus pro literaturu, tím je Kubrickova Odyssea pro filmové plátno.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Můžete mne ukamenovat trpasličím chlebem, ale pevně si stojím za tím, že Společenstvo prstenu natolik kvalitativně - obsahově i formálně - převyšuje následná dvě pokračování, že kdyby zůstalo jen u něj, napsáno s trochou povoleného množství nadsázky, nic závažného by se nestalo (snad jen... byli bychom ochuzeni o lehce nepochopitelné oscarové žně u Návratu krále a já bych se v budějovickém multiplexu nezasmál na adresu předlohy neznalých diváků, které mátly několikeré zatmívačky v epilogu téhož dílu). Visačka jednoho z nejlepších a nejdůležitějších filmů všech věků nikdy nebyla zaslouženější. Když změnit tvářnost světa, tak jedině kvalitním über-filmem, který bude, byť nepřímo, vládnout všem. 100%