Ztraceno v překladu (2003)

Lost in Translation je romantická komedie, kde není romance a není ani příliš vtipná. Přesto je to romantická komedie, která je dokonalá. Bill Murray je geniální komik a možná proto si vybral romantickou komedii Lost in Translation. Vybral si jí proto, aby během celého filmu vypadal znuděně a bez humoru. Vžil se do role herce vydělávajícího si v Tokyu reklamou, který se nenávidí za to, co dělá a zůstal v roli i v momentech, kdy by se mohl pustit ze řetězu a diváky skvěle pobavit (např. natáčení reklamy). Stejně tak Scarlett Johansson, přesná paralela Murrayovy postavy. Od počátku vidíte jejich podobnost, že musí být jasné, že tihle dva si porozumí. Báze jejich porozumění je ale jiná, než by kdo očekával. Režisérka a scénáristka filmu, Sofie Coppolová, tvrdí, že film napsala přímo na Billa Murraye a bez něj by netočila. Vsadila na správnou kartu a Murray zde podává, nebojím se to říct, životní výkon. Děj plyne pomalu, přesto nenudí. Během celého filmu hraje snad pouze dvakrát podprahová hudba, přesto vám to nepřijde vůbec divné. Trošku mě ale mrzí konec. Jistě byl zcela záměrně natočen tak, jak byl, ale mě neuspokojil. Nerad si domýšlím sám...

Návrat do Cold Mountain (2003)

Poutavý příběh, který má ale několik slabších zdlouhavých míst. Vynikající režie a bezchybní herci včetně těch nejmenších rolí (Natalie Portman).

Velká ryba (2003)

Tim Burton je zpět! Big Fish sice nepředčí jeho Střihorukého Edwarda, ale může mu být velice obstojnou konkurencí. Výpravná pohádka o vtahu otce a syna, o neskutečných příbězích, pravdě a fikci - to je Velká ryba. Burton svým režisérským pojetím dokáže vtáhnout diváka do svého světa, a pokud je ten svět pohádkově poetickým, divák se tetelí blažeností. Tyto momenty jsou sice občas příliš drasticky přerušovány prostřihy do normálního světa, občas člověka vyruší natolik, že se chce vrátit do světa fantazie, ale to nám jen ukazuje kontrast mezi vyprávěným příběhem a skutečností, které se na konci filmu skloubí v jeden celek. Všichni herci jsou bezchybní a zejména bych chtěl zdůraznit roli Danny DeVita, který opět svým charismatickým herectvím předčí i hlavní hvězdu, Ewana McGregora. ****1/2

Ichi the Killer (2001)

Neuvěřitelně podivný film (už úvodní titulky vyvěrající z kalužičky spermatu jsou dokonale originální) s řadou podivných postav. První polovinu filmu jsem těžce rozdýchával, protože brutální atmosféra na diváka vtrhne s nevídanou zběsilostí. Od poloviny se člověk zesynchronizuje a abych řekl pravdu, u konce jsem se docela úchylně černohumorně i zasmál.

Těžký zločin (2002)

Velice dobře vystavěný soudní film s neuvěřitelně stupidním koncem, který vypadá, jako by byl z úplně jiného filmu a nehorázně kazí celý příběh. Morgan Freeman vykazuje své charisma v každé scéně.

Poslední samuraj (2003)

Poměrně plné klišé, přesto dojemně působivé.

Santa je úchyl! (2003)

Fanoušci černočerných komedií, mezi které se hrdě hlásím, budou naprosto nadšeni. Souložící, chlastající a nadávající Santa Claus se jen tak nevidí. Při čtení synopse si člověk představí klasický příběh napravení zloděje za pomoci dítěte. Ono prozření je ale úplně jiné, než by kdo čekal, celý film je plný originálních nápadů a skvělých gagů a Billy Bob Thorton v červeném čepci vypadá dokonale. Také je to jediný vánoční film, ve kterém se řekne slovo "fuck" 147krát...

Andělé v Americe (2003) (seriál)

Šestihodinový televizní epos stanice HBO, který neměl vůbec být v TV. Být totiž v kinech, jistojistě by bojoval o Oscary. Adaptace slavné divadelní hry o gayích a AIDS z roku 1993 nic neztratila na své aktuálnosti, televizní adaptace s rozpočtem 60 milionu dolarů se může pyšnit pěkně ubíhajícími, smutnými i vtipnými, dialogy a fenomenální herecké výkony Ala Pacina, Maryl Streep nebo Emmy Thompson se musí vidět.

Večeře s April (2003)

Těžce nízkorozpočtový film točený digitální kamerou (bez dodatečných světel, postsynchronů a podprahová hudba hraje pouze nakonci) natočený za tři týdny. Tak nějak by se dal charakterizovat i amatérsky točený film partou kamarádů. Zde se ale sešel vynikající scénárista a režisér (Peter Hedges - "Co žere Gilberta Grapa" či "Jak na věc"), parta skvělých herců (nepříliš výrazná Katie Holmes, vynikající Oliver Platt a nejlepší Patricia Clarkson) a scénář, který by se dal v synopsi shrnout do jedné věty, přesto dokáže v člověku vzbudit smích, příjemné emoce i pláč.

Životní jistoty (2001)

Ledová bouře, Americká krása a The Safety of Objects. Všechny tyto filmy jsou si něčím podobné. Všechny tyto filmy ukazují americké rodiny žijící v předměstských domečních s krásnými zahradami, ale uvnitř domů, pod povrchem toho všeho krásného, je cítit hniloba. Film se vyznačuje zručnou režií, oscarovými hereckými výkony (zejména Glenn Close je fenomenální) a dobrým, lidsky emotivním, scénářem. Bohužel je možná místy příliš zdlouhavý a některé velice kvalitně sestříhané scény jsou až příliš drasticky přerušovány.