• Rodinný

Sousedé (1981)

Tak tohle byl opravdu úlet. Čekal jsem, že se film bude tak nějak pomalu a pozvolna rozjíždět, ale hned s prvními minutami přišel docela šok, protože bez jakéhokoliv bližšího seznámení s hlavním hrdinou mu ťuká na dveře jeho nová sousedka a už se začíná rozehrávat hra, která je ze strany tvůrců perfektně promyšlená do nejmenších detailů a která nedá divákovi nějak výrazněji oddechnout, protože jakmile noví sousedé, kteří zřejmě nejsou normální a museli utéci z blázince (aspoň to byl můj dojem), vlezou na scénu, tak už z ní po celou dobu neslezou a svými výstřelky dokonale rozvrací Earlův klidný život. Já musím říci, že jsem tak trochu jako Earl, mám rád svůj klid, nemám rád, když kdokoliv jakýmkoliv způsobem narušuje mé dopředu stanovené plány, takže mít sousedy, jaké měl Earl, tak bych se choval úplně stejně, ze začátku bych z nich byl na infarkt, pak bych asi dobrovolně odešel do blázince, abych nakonec zjistil, že mi chybí. Earl sice do blázince nešel, ale jinak se choval přesně tak, jak bych se choval já, takže z tohoto pohledu film beru jako zajímavou černou komedii, u které jsem se nenudil a první hodina utekla tak neuvěřitelně rychle, že jsem to ani nestihl postřehnout. Tohle je zkrátka velice zajímavý, originální a kvalitní film, který stálo za to vidět a u kterého mi bylo opravdu dost líto, že už končí. Zajímavý příběh pak doplňují úžasné herecké výkony všech zúčastněných, kteří hrají zatraceně dobře a kvalitně. A pak nutno pochválit také prostředí, ve kterém se film odehrává, dva domy na samotě, kolem bažina a elektrické vedení, to je prostě nádhera. Nemám co více dodat, pokud by ještě došlo k nějakému přiblížení povah nových sousedů (zajímalo by mě, proč se rozhodli uvést takto svérázně a co je k takovému dotěrnému a excentrickému chování vedlo), tak by to snad bylo i na pět hvězd, takhle to jsou jen solidní čtyři hvězdy, v procentuálním vyjádření je to 90%.

Jaký otec, taková dcera (2007)

Typicky průměrný film o přeměně rockera ve středních letech, jehož sláva už je pryč a který se díky zprávě, že má dceru v pubertě začne měnit z flákače na vzorného tatínka. Tenhle film opravdu nesrší originálními nápady, ale ani ho nelze označit za špatný, a to především z toho důvodu, že jsem se u něj vůbec nenudil a pozorovat hlavního hrdinu, jak se postupně mění, bylo dost zajímavé a rozhodně to stálo za to. A kromě toho dcerka hlavního hrdiny byla zase docela vyvedený floutek, který se tváří nevinně, ale neváhá předvádět svůdné sexy tanečky, pít alkohol a přechovávat marihuanu. Zkrátka tady opravdu platí jaký otec, taková dcera. Takže i přes fakt, že mi film nepřipadal originální musím říci, že jsem se opravdu docela solidně bavil a tenhle francouzský film se mi i líbil, ale bohužel nenabízí nic navíc, nic díky čemu bych mohl říct, že tohle byl dokonalý či perfektní film, nenabízí zkrátka nic, díky čemu bych mohl zvednout hodnocení do nadprůměru. Jistě, jsou tu velice solidní herecké výkony, je tu zajímavý děj, ale bohužel je tu i příliš moralizování, které filmu docela škodí. Ale jako komedie na všední zamračené odpoledne to ušlo, a chvílemi to byla opravdu zábava, takže výsledkem je průměrné hodnocení v podobě třech hvězd.

Všichni opouštějí Brisbane (2007)

Tohle je přesně ten druh průměrné komedie, která chvílemi nudí, chvílemi baví, ale výsledkem je fakt, že si na ní divák za nějakou dobu jen převelice těžko vzpomene. Příběh je to sice zajímavý, komedii na téma všichni přátelé, známí a lásky se stěhují za moře, co s tím mám dělat, jsem určitě ještě neviděl, takže jsem doufal, že bych mohl dostat nějaký zajímavý a originální příběh, který sice opravdu v některých chvílích originální je, ale jinak je to docela zdlouhavá story o hlavní hrdince, která po celý film neví, co vlastně chce, a přitom nevědomky přehlíží, že lásku svého života má přímo před nosem. Jak už zde bylo zmíněno, film drží nad vodou především snové pasáže "co by kdyby", které jsou dost povedené, ale jinak musím upřímně říci že i přes poměrně krátkou délku filmu (hodinka a čtvrt) jsem byl docela rád, že příběh končí. Takže tohle je rozhodně nevyužitý potenciál, kterého je docela škoda, mohlo to být určitě zajímavější. Pokud se zaměřím na herecké výkony, tak tam není co vytknout, všichni zúčastnění zřejmě dali do svých rolí maximum, takže tam je to v pořádku. Z celkového hodnocení je tedy tato australská komedie spíše mírným zklamáním, ovšem dalo se na to v pohodě kouknout a bez větších potíží i dokoukat, takže uděluji průměrné tři hvězdy.

Horton (2008)

Že tenhle animák je špatný, to bych si rozhodně nedovolil tvrdit, ale bohužel není ani nikterak extra povedený. Možná jsem od toho očekával trochu víc, než jsem ve skutečnosti dostal, možná je ten film opravdu jen průměrný, faktem ovšem zůstává, že jsem čekal trochu víc. To, co má být jedním z hlavních strůjců úspěchu tohoto filmu, totiž příběh, mi připadalo jen jako jakási slepenina několika k sobě nepadnoucích kusů, jen aby ten film vzniknul. Většina příběhu je totiž opravdu slabá, děje se tam něco, co není příliš zajímavé ani originální, Horton je v džungli jediným slonem, což mi připadalo docela zvláštní, a prostě z toho příběhu mám pocit, že to nebylo ono. Rozhodně příběh je nejslabším článkem filmu, i když sem tam tam něco vtipného zaznělo, tak přesto bohužel musím říci, že dějová část filmu ho táhne dost dolů. Naštěstí to ale zachraňuje docela dobrá animace, která se mi líbila, a potom závěrečná píseň, která byla povedená. A v tomhle případě je na místě pochválit i český dabing, Martin Dejdar jako dabér hlavní postavy film dost zachraňuje, Zdeněk Svěrák jako vypravěč je stejně jako v Grinchovi nepřekonatelný, a i díky těmto dvěma mužům to bylo nakonec docela příjemně strávených 85 minut. Takže z celkového pohledu je tohle průměrný animák, kterému uděluji tři hvězdy.

Mlátička (2007)

Film, od kterého jsem příliš nevěděl, co mám čekat, jen jsem tak trochu doufal, že by mě mohl pobavit a zaujmout, což se také stalo. Těžko říci, v čem tkví výjimečnost či atraktivita tohoto filmu, příčin může být několik, ale fakt je, že tvůrcům se povedlo z docela ohraného a nepříliš originálního příběhu vytvořit originální a nezapomenutelný mix komedie, romantiky a snahy uspět ve světě v boxu, i když vám je 40 let. K tomu všemu navíc všechny role jsou v podání v Česku absolutně neznámých herců (Adam Carolla, který ztvárňuje hlavní roli, neměl ani na této databázi svůj profil, dokud jsem ho nenahodil), což ale filmu opravdu dost pomáhá, Adam Carolla v roli Jerryho "Mlátičky" je opravdu perfektní a má rozhodně zásluhu na pozitivním vnímání tohoto filmu z mé strany. Zkrátka když jsem koukal na tento film, tak jsem měl pocit, jako bych koukal na něco výjimečného, na co budu ještě hodně dlouho vzpomínat. Tohle totiž není jen obyčejná tuctová komedie, tenhle nezávislák má jakési své nepopiratelné kouzlo a já jsem rád, že jsem si na tento film našel čas, protože to opravdu stálo za to. A tady ani příliš nezáleželo na tom, jak to dopadne, jelikož jsem už před koncem věděl, že tenhle film ohodnotím nadprůměrně a to také nyní činím. Proto této netradiční romantické sportovní komedii uděluji po právu vydobité čtyři hvězdy.

Pokrevní bratři (1978)

Tohle drama je velice zajímavé a přinutilo mě mnohokrát se zamyslet, co bych na místě hlavního hrdiny dělal já. Co mě na tomto filmu docela překvapilo je fakt, že ani 32 let, které uplynuly od jeho vzniku, mu vůbec neubraly na aktuálnosti a zajímavosti. Dějově je to film promyšlený do nejmenších detailů a závěrečný čin hlavního hrdiny je pak už jen logickým vyústěním událostí, které se dalo očekávat a bylo to asi nejrozumnější řešení, které mohl mladý Stony v podání nezvykle mladého Richarda Gerea učinit. Nakolik bylo ono rozhodnutí dobré z hlediska budoucnosti se už divák nedozví, ale tak už to ve filmech bývá. Každopádně celý film je dost zajímavý, ukazuje nám mentalitu lidí, kteří celý život netoužili ničeho dosáhnout a jsou spokojení s tím, co dělají, a chtějí, aby takový byl i mladý Stony, jenže ten touží dělat něco jiného. Do toho se připlete ještě téma nevěry, domácího násilí a okrajově i anorexie a psychických problémů. Jsem přesvědčený, že v tomto filmu si každý divák najde něco, co ho dokáže zaujmout, mě osobně tenhle film velice zaujal, což je způsobeno především zajímavým dějem, v tomhle případě je nominace na Oscara za scénář zcela v pořádku. Ale je zde ještě něco, kvůli čemu stojí za to na film kouknout, a to sice, že zde je k vidění v jedné ze svých prvních velkých rolí mladý Richard Gere (on zase tak mladý není, je mu zde nějakých 29 let, ale opravdu velice mladě působí) a rozhodně je ve své roli velice sympatický. Tenhle film patí samozřejmě k těm kvalitnějším, které jsem viděl, a proto uděluji čtyři hvězdy.

Amal (2007)

Tady není nad čím váhat. Z filmu, od kterého jsem nic nečekal a který jsem netoužil nikterak toužebně vidět se stalo ohromné překvapení. Tohle je velice citlivý příběh o člověku, který je skromný, který má rád svůj život a nikdy si na nic nestěžuje a který rád pomůže druhým. Tito lidé jsou čím dál vzácnější a je otázkou, jestli by se vůbec tací lidé v dnešní době našli, ale nechme stranou relitu všedního světa. Tenhle film, to pro mě byl balzám na duši a zároveň příjemný svěží vánek, se kterým čas velice příjemně uplynul a který byl zkrátka a jednoduše geniální. A přitom se jedná o velice obyčejný příběh o jednom muži, který od života nic nechce a nic nečeká a chová se ke všem tak, jak chce, aby se oni chovali k němu. Chvalozpěvy na tenhle geniální film bych mohl pět ještě hodně douho a pořád by jich nebylo dost, ale jsem přesvědčen, že už z toho, co jsem napsal, je velice jasně zřejmé, nakolik mě tento příběh oslovil a nakolik jsem podlehl iluzi, že ve světě ještě žijí slušní lidé. Je sice pravda, že charakter hlavního hrdiny chvílemi hraničil až s hloupostí, ale to je jen drobný nepodstaný detail, který mi nemůže zkazit vynikající dojem z tohoto filmu. Navíc se tvůrcům povedlo najít i ideálního představitele hlavní role, kterému jsem jeho činy a skutky naprosto srdečně věřil, což je ohromné a pozitivní plus. Takže abych to nějak zakončil, tenhle film nemá chybu, z mého pohledu je perfektní a dokonalý, a dokonalý film si zaslouží maximální hodnocení, takže s velkou radostí uděluji pět hvězd.

Nejistota (2009)

Docela kvalitní americký nezávislý film, který má rozhodně své nesporné kvality a který stálo za to vidět. V popředí je jeden zamilovaný pár, kolem kterého se točí dva paralelně se odvíjející příběhy. Bezesporu se jedná o originální a atraktivní nápad, a i když "žlutá část" příběhu je zřejmě velice nereálná, tak přesto mám pocit, že právě ona byla na tomto filmu tou zajímavější částí. "Zelená část" totiž byla na můj vkus docela pomalá a chvílemi i trochu nudná, každopádně ale film jako celek je opravdu dost zajímavý a převelice originální. Ať už jsem sledoval pasáž o společné rodinné večeři nebo pasáž s nalezeným mobilem, tak pokaždé mě něco zaujalo a pokaždé bylo na co se dívat. Což je zajisté zásluha především dvou hlavních protagonistů, kteří odtáhli prakticky celý film sami a kteří podali opravdu parádní herecké výkony. Lynn Collins je pro mě trochu překvapení, dosud jsem jí příliš neregistroval a ani neznal její jméno, ale zde rozhodně předvádí důstojný výkon. Zato Josepha Gordona-Levitta znám velice dobře, poprvé jsem ho viděl v jednom dílu seriálu Zlatá sedmdesátá, kde jako homosexuál sváděl hlavního hrdinu, a díky této roli mi utkvěl v paměti, pak jsem ho ještě viděl ve filmu Bláznivý, kde předvedl kvalitní výkon, a v tomto filmu to samozřejmě zopakoval, tenhle herec má rozhodně budoucnost a já budu velice rád i nadále sledovat jeho kariéru. Z mé strany je "Nejistota" velice povedeným filmem a rád uděluji čtyři hvězdy.

Hrdina z Bollywoodu (2009)

Tenhle film si troufám označit spíše za zklamání, protože jsem doufal, že uvidím nějaký zajímavý příběh, který se mi bude líbit. Ten příběh zase ale tak špatný nebyl, jen mi prostě přišel jaksi zvláštní a chování hlavního hrdiny naprosto neopodstatněné. Ale uznávám, že v tomto případě může být chyba i ve mně samotném, protože bollywoodské filmy nevyhledávám a nemám žádný vztah ani k Indii, takže zádrhel samozřejmě může být i v tomto faktu, to vůbec nepopírám. Prostě jsem asi čekal něco, co mi tento film nebyl schopen nabídnout. Ale zpátky k příběhu samotnému, abych totiž byl spravedlivý, tak příběh byl chvílemi opravdu velmi zajímavý a dalo se na to koukat až do konce, to je pravda. Flashbacky natáčené kamerou hlavního hrdiny, to byl také zajímavý a ozvlášťnující nápad. Přiblížení indické chudoby, proti tomu také nic nemám, ale prostě celkově mě tento film nikterak výrazně neočaroval, neprobudil ve mně nadšení ani nějaké zaujetí pro ten příběh. Výsledkem je tedy průměrný film, který je sice koukatelný, ale bohužel z mého pohledu absolutně nevýrazný, což, jak už jsem naznačil na začátku komentáře, může být samozřejmě chybou z mé strany. Ovšem mé hodnocení by mělo odrážet mé pocity a nadšení filmu, a to tentokrát nebylo nikterak velké, ale na ten průměr tenhle nizozemský film má, takže hodnotím třemi hvězdami.

Cesta do země snů (2008)

Nač skrývat své nadšení, když tento film je v celé své podstatě naprosto dokonalý a nedává mi jediný důvod pochybovat, že takhle to může být i v reálném životě. Tomuto filmu rozhodně nemám co vytknout, od začátku do konce jsem nestačil žasnout, na jak kvalitní příběh se vlastně koukám. Nic mi zde nechybělo, nic jsem nepostrádal, jen jsem byl nadšený z kvalit tohoto příběhu. Už jsem někdy před týdnem při hodnocení filmu "Otče náš" psal do svého komentáře, že spojení hispánské menšiny a reálií Spojených států, to vše na téma americký sen, mi dost vyhovuje, každý takový příběh na toto téma velice rád vítám a pokud je tak dokonalý, jako tento film, tak se nebojím ho vychválit. Tento příběh mě na celé dvě hodiny dokázal opravdu zaujmout a chytit u srdce a netrvalo mi dlouho a Marlona jsem si velice oblíbil, i když jsem tušil, že pokud se mu povede najít Reinu, tak to bude až za hodně dlouhou dobu a nebude taková, jakou jí opustil. Ale tohle není jen o Marlonovi a Reině, je tu i několik ostatních zajímavých postav z hispánské komunity, z nichž mě asi nejvíce zaujal Roger, který na mě působil pohodově a sympaticky. Tenhle film je prostě naprosto dokonalý a nemám žádný problém s tím napálit mu plné hodnocení. Takže uděluji zasloužených a poctivě vydřených pět hvězd pro tento americko-kolumbijský film.