• Krátkometrážní

Pátek třináctého 6: Jason žije (1986)

"Friday the 13th" - Najlepšia slasher horrorová séria, čo bola kedy natočená. Jason to v šiestom diely "Piatok trinásteho 6: Jason žije" rozbieha na plný plyn. Jason Voorhees žiari silnou aurou svojej vražednej charizmy a nekompromisne likviduje každého koho stretne. Ak som dobre počítal, tak zabil šesťnásť ľudí. Jedenásť mužov a päť žien. V priemere je to každých päť minút jedna vražda. Obdivuhodné. Navyše jeho fantázia, bezcitnosť a surovosť pri vraždení je mimoriadne pestrá. Zabíja na všetky spôsoby. Bodá, seká, štvrtí, škrtí... Je to môj najobľúbenejší filmový zabiják. Slasher King! "Jason Lives: Friday the 13th Part VI" ****

Pátek třináctého 7 (1988)

"Friday the 13th Part VII: The New Blood". Sám sa tomu čudujem, ale diel s vysokým poradovým číslom sedem mám z celej tejto americkej slasher horrorovej série najradšej. Charizma Jasona Voorheesa tu dosahuje svojho vrcholu. Stáva sa z neho totálne kultová horrorová postava. Slasher King! Dej pekne plynule nadväzuje na predchádzajúcu taktiež veľmi podarenú časť ("Piatok trinásteho 6: Jason žije"). Do príbehu tento krát vstupuje pekná, traumatizovaná teenagerka Tina, ktorá má telekinetické schopnosti. Táto krehká dievčina bude rovnocenným a dôstojným súperom nemŕtvemu vraždiacemu maniakovi Jasonovi. "Piatok trinásteho 7: Nová krv" ****

Chaos UK - No Security (1983) (hudební videoklip)

Chaos UK je britská kapela, ktorá sa sformovala v roku 1979 a je bez prestávky aktívna do dnes. Počas doby svojej existencie viac krát zmenili zostavu. Ich hudobný štýl by sa dal označiť ako Hard Core Punk alebo tiež i Anarcho-punk. V roku 1983 sa ich jednoduchý pódiový videoklip ku songu "No Security" objavil v kultovom anglickom dokumentárnom filme "UK / DK - A Film About Punks and Skinheads". Je to taká stará dobrá punková rarita. ***

Symptom Pandorum (2009)

Rok 1969 - Človek pristál na Mesiaci. Svetová populácia: 3,6 miliárd. Rok 2009 - Na obežnú dráhu je vynesený keplerov teleskop, ktorý má pátrať po planétach podobných Zemi. Svetová populácia: 6,76 miliárd. Rok 2153 - Sonda Palio-17 pristáva na planéte Tanis. Svetová populácia 24,34 miliárd. Je nedostatok potravy a vody. Rok 2174 - Vojna o obmedzené zdroje Zeme vrcholí. Je vypustená vesmírna loď Elysum, aby kolonizovala Tanis. Na jej palube sa odohráva dej jedného z najzaujímavejších sci-fi horrorov, čo som v poslednej dobe zhliadol. "Symptom Pandorum" je tajomný, klaustrofobický, temný, napínavý horror. ****

Red Hot Chili Peppers - Can't Stop (2003) (hudební videoklip)

Pieseň "Can´t Stop" je v poradí siedma skladba z ôsmeho štúdiového albumu americkej hudobnej skupiny Red Hot Chili Peppers. Album sa volá "By the Way". Vyšiel deviateho júla roku 2002 pod značkou vydavateľstva Warner Bros. Records. Ku songu "Can´t Stop" natočil režisér Mark Romanek zaujímavý abstraktný art videoklip, v ktorom vystupujú vtedajší členovia tejto výbornej kalifornskej alternative funk rockovej kapely: Anthony Kiedis - spev, John Frusciante - gitara, Chad Smith - bicie nástroje, Michael Flea Balzary - basová gitara. ****

Bella a Sebastián (2013)

V roku 1965 bol vo Francúzsku natočený televízny seriál "Bella a Sebastian". Mal trinásť, zhruba pol hodinových, epizód. Týmto seriálom sa nechal v roku 2013 inšpirovať režisér Nicolas Vanier a natočil rovnomenný celovečerný kino film. Je to príbeh priateľstva malého chlapca Sebastiana a krásneho horského psa. Odohráva sa počas druhej svetovej vojny. Dej je situovaný do nádherného prostredia francúzskych Álp. Je to príjemný rodinný dobrodružný film. ***

Dimmu Borgir: World Misanthropy (2002)

Dimmu Borgir je hudobná skupina z Osla, ktorá sa sformovala v roku 1993 a je bez prestávky aktívna dodnes. Patrí medzi najznámejšie, najpopulárnejšie a najúspešnejšie nórske black metalové kapely. Z koncertného turné ku štúdiovému albumu "Puritanical Euphoric Misanthropia" vzniklo v roku 2002 oficiálne DVD: "Dimmu Borgir: World Misanthropy". V tej dobe hrali v zložení: Shagrath - spev, Galder - gitara, Silenoz - gitara, ICS Vortex - basová giatara, Mustis - klávesy, Nicholas Barker - bicie nástroje. ***

Náhradníci (2009)

Šesť rokov po tom, čo režisér Jonathan Mostow absolutne nevyužil potenciál prvých dvoch častí Terminatora a natočil fádne tretie pokračovanie, znova dostal od štedrých producentov poriadný balík dolárov, aby zrežíroval sci-fi titul "Náhradníci". Mal k dispozícii kvalitný scénar a dokonca i slávneho Bruce Willisa, ktorý stváril hlavnú úlohu. Lenže pán Mostow to opäť nedokázal plne zúžitkovať. Natočil šede priemerný sci-fi thriller, na ktorý sa rýchlo zabudne. Je to proste babrák. ***

K2 (1991)

K2 je druhá najvyššia hora na svete. Jej vrchol sa nachádza v nadmorskej výške 8611 metrov. Leží v ázijskom pohorí Karákóram na hraniciach Pakistanu a Číny. V koprodukčnom snímku režiséra Franca Roddama sa pokusia pokoriť túto majestátnu horu dvaja Američania. Advokát Taylor Books a profesor Harold Jamison. Aj keď sú obaja veľmi skúsení horolezci, výstup na K2 sa im poriadne skomplikuje. Film "K2" je kvalitná horolezecká dráma. ****

Fórky a vtípky (1989) (pořad)

Zábery z domácich video kamier (home video), ktoré zachytávajú nejakú smiešnu, humornú, nečakanú, občas i hodne bolestivú situáciu. Toho už tu bolo. Však to každý pozná. Zdá sa to byť prežité klišé. Opozeraná hlúposť. I ja mám na tieto tituly podobný názor. No pri tomto americkom formáte vždy, pri každej časti, niekoľko ráz vyprsknem smiechom. Relácia "Fórky a vtípky", ktorú uvádza akýsi Tom Bergeron, ma dokázala už viac krát celkom prekvapivo pobaviť. **