• Krátkometrážní

Malí lidé (2011) (TV film)

Už v roku 1997 natočil režisér Peter Hewitt film o maličkých ľuďoch, ktorí žijú pod podlahami domov a bytov. Bola to pohodová detská fantasy komédia, v ktorej stvárnil hlavnú úlohu John Goodman. Volalo sa to "The Borrowers". Bolo to dosť dobré, pobavil som sa pri tom, ocenil som to tromi hviezdičkami. O štrnásť rokov neskôr, v roku 2011, spracoval tento pidilidi námet mladý, neskúsený filmár Tom Harper. Zrežíroval televízny film "The Borrowers". V porovnaní so starším snímkom to u mňa táto nová verzia jasne prehráva. Nebol som spokojný so scenárom, herci mi prišli nesympatickí, no a tie filmové triky sa mi zdali aj na svoju dobu hodne zastaralé. Celé to bolo také akési nemastné neslané. **

Paroží (2021)

O indiánsku legendu Wendigo som sa začal seriózne zaujímať potom, čo som si pred rokmi prečítal román "Cintorín domácich zvierat" (Pet Sematary), ktorý v roku 1983 napísal americký spisovateľ Stephen King. Odvtedy sa vždy poteším, keď natrafím na niečo, čo rozšíri moje obzory ohľadne wendigo fenoménu. Takže je pochopiteľné, že som sa na snímok "Parožie" (Antlers) tešil. Pohodlne som sa usadil a v kľude si ho pozrel. No a nebol som sklamaný. Je to spracované do formy profesionálne natočeného horrorového filmu, ktorého dej sa odohráva v malom, zapadnutom, krachujúcom meste uprostred lesov niekde v Oregone. Je to temné, ponuré a pochmúrne. Pomalšie tempo a komorná atmosféra sú v tomto prípade kladom. Celé je to navyše podfarbené pôsobivým soundtrackom. ****

Pink Floyd - High Hopes (1994) (hudební videoklip)

Pieseň "High Hopes" je posledná záverečná, v poradí jedenásta skladba zo štrnásteho štúdiového albumu anglickej art rockovej hudobnej skupiny Pink Floyd. Album nesie názov "The Division Bell". Vyšiel dvadsiateho ôsmeho marca roku 1994 pod značkou vydavateľstva EMI. K songu "High Hopes" bol  vyprodukovaný oficiálny videoklip. Natočil ho režisér Storm Thorgerson, ktorý dlhé roky spolupracoval s touto kapelou. Tento takmer osem minútový, emotívny, umelecký klip sa zaradil medzi vrcholné diela progresívnej art rockovej video tvorby. Je to dokonalé. Ťažko hľadať slová, ktorými by som to vystihol. Treba to vidieť a precítiť. Má to nesmiernu silu. Vizuál, hudba, atmosféra, to všetko za plný počet hviezdičiek. *****

Pink Floyd: Learning to Fly (1986) (hudební videoklip)

Pieseň "Learning to Fly" je v poradí druhá skladba z trinásteho štúdiového albumu anglickej art rockovej hudobnej skupiny Pink Floyd. Album nesie názov "A Momentary Lapse of Reason". Vyšiel siedmeho septembra roku 1987 pod značkou vydavateľstva EMI. Ku songu "Learnig to Fly" bol v roku 1986 vyprodukovaný oficiálny videoklip. Natočil ho režisér Storm Thorgerson, ktorý dlhé roky spolupracoval s touto kapelou. Klip je zložený zo záberov na koncertné vystúpenie, ktoré sa striedajú s príbehom mladého muža, čo v sebe objaví slobodného ducha svojich indiánskych predkov. Toho stvárnil kanadský herec Lawrence Bayne. Mal vtedy dvadsať šesť rokov. Celé sa to dá chápať ako metafora začiatku niečoho nového. Podobenstvo o radikálnej zmene v živote. ****

Pink Floyd: The Dogs of War (1988) (hudební videoklip)

Pieseň "The Dogs of War" je v poradí tretia skladba z trinásteho štúdiového albumu anglickej art rockovej hudobnej skupiny Pink Floyd. Album nesie názov "A Momentary Lapse of Reason". Vyšiel siedmeho septembra roku 1987 pod značkou vydavateľstva EMI. Ku songu "The Dogs of War" bol v roku 1988 vyprodukovaný oficiálny videoklip. Natočil ho režisér Storm Thorgerson, ktorý dlhé roky spolupracoval s touto kapelou. Klip je zložený zo záberov z vojnových konfliktov. Je to pacifistický manifest proti ukrutným hrôzam a utrpeniu nevinných ľudí, ktorí sú uvrhnutí do vojnového mlynčeka na mäso. Obzvlášť v tejto dobe, keď vo svete rinčia zbrane, je tento mierový videoklip mimoriadne aktuálny. Zastavme vojnových štváčov. Stop war, make peace! ****

Pink Floyd: Time (1972) (hudební videoklip)

Pieseň "Time" je v poradí štvrtá skladba z ôsmeho štúdiového albumu anglickej art psychedelic rockovej hudobnej skupiny Pink Floyd. Album nesie názov "The Dark Side of the Moon". Vyšiel prvého marca roku 1973 pod značkou vydavateľstva Harvest Records. Ku songu "Time" bol v roku 1972 vyprodukovaný oficiálny animovaný videoklip, ktorý natočil režisér Ian Roland Emes. Prioritne bol určený na premietanie počas živých vystúpení kapely. V roku 1995 sa tento raritný klip stal súčasťou koncertného videa "Pulse". Jedná sa o artefakt, ktorý ocenia predovšetkým skalní fanúšikovia a zanietení znalci tvorby tejto výnimočnej hudobnej formácie. ***

Pink Floyd: The Wall (1982)

"Táta odletěl za oceán. Zůstala jen vzpomínka. Fotka v rodinném albu. Táto, co jiného jsi mi zanechal? Táto, cos mi tu po sobě zanechal? Tak jako tak to byla jen cihla ve zdi. Tak jako tak to vše byly jen cihly ve zdi. Nepotřebujeme žádné vzdělávání. Nepotřebujeme žádnou kontrolu myšlenek. Žádný sarkasmus ve třídě. Učitelé, nechte ty děti být! Hej! Učitelé! Nechte ty děti být! Tak  jako tak - je to jenom další cihla ve zdi. Tak jako tak - jsi jenom další cihla ve zdi..." Znepokojivý psychedelický muzikál "The Wall" je memento voči tyranii, despotizmu a totalite. Úžasné, nadčasové hudobné a zároveň i filmové dielo. Album, ktorý bol vydaný v roku 1979, aj snímok, čo natočil režisér Alan Parker v roku 1982, partia medzi klenoty svetovej art rockovej tvorby. "The Wall" je kult! *****

Death Hunt (2022)

Včera som si pozrel nórsky film "Lovci ľudí" (Rovdyr), ktorý v roku 2008 natočil režisér Patrik Syversen. Je to surový horrorový thriller, ktorého dej sa odohráva v hlbokých lesoch v roku 1974. Partia štyroch mladých ľudí sa vyberie spoznávať krásy divokej prírody. Ani v sne by ich nebolo napadlo, že sa stanú súčasťou krvavej hry šialených lovcov. Stane sa z nich korisť, ocitnú sa v úlohe lovnej zveri. Ich výlet sa doslova zmení na boj o život. Je to solidný nórsky retro hixploitation. No a teraz sa mi dostal pod ruku kanadský film "Death Hunt" z roku 2022 s rovnakou tématikou. Poľovačka buranov na nevinné obete. Poľovačka na ľudí. Lenže v tomto prípade sa jedná o veľmi špatne natočený nízkorozpočtový nezmysel, pri ktorom som sa poväčšinu času nudil ako pes. *

Lovci lidí (2008)

Za posledné roky som si hodne obľúbil severskú krimi literatúru. Predovšetkým knihy, ktoré napísal nórsky spisovateľ Jo Nesbo. Jeho romány mám prakticky kompletne prečítané. No uvedomil som si, že v oblasti nórskej filmovej tvorby toho nemám veru moc napozeraného. Aby som to aspoň trochu napravil, tak som siahol po snímku "Lovci ľudí" (Rovdyr), ktorý v roku 2008 natočil režisér Patrik Syversen. Je to surový horrorový thriller, ktorého dej sa odohráva v hlbokých lesoch v roku 1974. Partia štyroch mladých ľudí sa vyberie spoznávať krásy divokej prírody. Ani v sne by ich nebolo napadlo, že sa stanú súčasťou krvavej hry šialených lovcov. Stane sa z nich korisť, ocitnú sa v úlohe lovnej zveri. Ich výlet sa doslova zmení na boj o život. Je to solídny nórsky retro hixploitation. ***

Telefon pana Harrigana (2022)

V roku 2020 vyšla kniha "Keď tečie krv" (If It Bleeds). Je to zbierka štyroch noviel, ktorých autorom je americký spisovateľ Stephen King. Úvodná, v poradí prvá, sa volá "Telefón pána Harrigana" (Mr. Harrigan´s Phone). Podľa tejto zhruba sedemdesiat stranovej literárnej predlohy vznikla v roku 2022 stopäť minútová filmová adaptácia. Natočil ju režisér John Lee Hancock. Po technickej, filmárskej stránke je to v poriadku. Dokonca aj Donald Sutherland sa výborne hodil do úlohy starého milionára Harrigana. Zato ten vychrtnutý päťdesiat kilový pubertálny Harry Potter, čo bol obsadený do role Craiga mi tam vôbec nepasoval. Oproti novele, ktorú som čítal so zatajeným dychom, ma táto filmová verzia neoslovila. Nemalo to potrebnú atmosféru, prišlo mi to také akési mdlé. ***