Tajemství vesmíru (1998) (seriál)

Technickým zpracováním poměrně skromný, ale formou pojetí výtečný naučný dokument, který byl k nám vpuštěn na VHS pod záštitou Readers Digest Výběr. V prvních dvou dílech se dozvíme základní informace o naší sluneční soustavě, planetách a planetkách, Slunci, kometách a všem ostatním významnějším, co se nám tu kolem pohybuje. Třetí díl pojednává o naší mateřské galaxii, blízkém pozorovatelném okolí (zaplaťpánbů za Hubblův teleskop), stavbě a předpokládané struktuře celého vesmíru i podstatě nám známého časoprostoru. Sympaticky nápaditou a zároveň velmi přínosnou formou převážně počítačově animované obrazy doplněné srozumitelným komentářem servírují neuvěřitelná fakta týkající se známých tajemství vesmíru i dosud nevysvětlitelných vesmírných zázraků, na které ve spoustě případů ještě dlouho bude lidský rozum krátký.

Xena (1995) (seriál)

Seriál jako většina těmto podobných - prvních pár dílů (možná první série) se dá sledovat, pak to však úrovní míří kolísavě ale neodvratně dolů, až skončí v hrozné plácanině o ničem, v tomto případě až ve zmatené parodii sebe sama, která je sice místy vtipná, ale po čase zhola otravná, až lze nakonec jen rezignovaně zírat, jak autorům bezradně docházejí nápady a chytají se opravdu každé voloviny, která je napadne. Přesto jsem choval pro tento seriál jistou slabost, možná to bylo tím přitažlivým duem hlavních hrdinek, možná prostředím, v kterém se odehrávalo (byť to jen vzácně splňovalo mé představy a působilo atmosférou takovou, jakou správně mělo). Jednoznačně nejoblíbenější postavou se stala Gabriella (Reneé O'Connor je vážně sladká, zvláště v tom jejím historickém kostýmku s odhaleným bříškem). Rozhodně zajímavé také bylo sledovat, jak se vyvíjí vztah Xeny a Gabrielly, postupem času se jejich přátelství stále prohlubovalo, až z toho zářil vcelku jasný něžný lesbický poměr; zejména v epizodách, kdy se jedné z hrdinek něco stane a druhá ji zachraňuje (nepřekvapivě časté a několikrát opakované téma), jakmile přichystané nebezpečí opět přežily, vždy je to znatelně přiblížilo a lítalo mezi nimi jiskření a vzájemná závislost, až člověk čekal, resp. těšil se, kdy to zajde dál a... Bohužel se nikdy nestalo, leda že by natočili poslední bonusovou sérii určenou pro vysílání po 22. hodině, čehož bychom se těžko dočkali. :)

Around the World in 80 Days (1989) (seriál)

Dokumentární seriál o putování herce Michaela Palina po stopách Philease Fogga ze známého stejnojmenného Verneova románu. Seriál je založený na tom, aby se zhruba dodržela známá projetá trasa panem Fogem a byla překonávána podobným způsobem a stejnými dopravními prostředky jako kdysi. Jen žádnou indickou princeznu, pokud vím, si z těch cest Michael nepřivezl. :-) Je to krásné a poučné; kéž by si taky mohl takhle člověk vycestovat a objet svět.

Chronos (1985)

Okouzlující, nádherný a brilantně natočený snímek, jeden z nejkrásnějších IMAXů, jaký jsem kdy viděl. Podobně jako u novější a známější Baraky se vše odehrává pouze v obrazech a magické hudbě (taktéž od Michaela Stearnse), nabízející tak úchvatnou podívanou. Chtělo by to ovšem bezpodmínečně vidět na velkém plátně, což nám boužel není dopřáno, poněvadž Chronos nepatří mezi snímky, které by přitáhly "masy konzumních diváků", proto do našich končin pravděpodobně nikdy zakoupen nebude.

Živá planeta (1984) (seriál)

Jedinečný zeměpisný a přírodopisný dokument opravdového mistra tohoto žánru Davida Attenborougha, který nám ve 12 dílech představí vše podstatné o naší Zemi - od postavení Země ve vesmíru, po její historii, základy globální geografie, vulkány, mořský svět, svět ptáků a rostlin, svět na zemi i pod zemí, až nakonec svět lidí a civilizace, včetně vyhlídek do budoucna, pochopitelně s nezbytným ekologickým odkazem. Každý díl pojednává o něčem docela jiném a celý seriál je díky tomu tak neobyčejně až fantasticky pestrý, že lze s klidným svědomím doporučit všem vrstvám diváků, i těm, kteří obyčejně dokumentům neholdují. Projedeme všechny kontinenty světa včetně Antarktidy, nahlédneme na dna oceánů i na nejvyšší pohoří, do vysokých vrstev afmosféry i na oběžnou dráhu Země. Na mnoha záběrech z nejexotičtějcíh koutů světa se představí autor osobně, jak bývá v jeho dokumentech zvykem, a vypráví plně srozumitelným a poutavým tónem o všem, co mu vidíme za zády. Po shlédnutí všech dílů Živé planety se budete chytat účasem za bradu a budete mít díky tomu všemu, co jste v těch dvanácti hodinách poznali, pocit, jako byste se znovu narodili do světa, na který už budete shlížet trochu jinak. Byť právě zejména poslední díl není nikterak přívětivě povzbuzující, což ani jinak nelze, má-li autenticky nastínit globální ekologickou situaci, včetně rostoucích existenčních celosvětových problémů, které jsou s nekonečnou mírou nepochopitelné arogance ze strany lidstva ignorovány a přehlíženy.

Batman (1989)

Originální a unikátní Batman bude vždy jen jeden, ať si Nolan točí ty své zmodernizované a komiksového ducha zbavené stísněnosti, jak se mu zlíbí. Jen zde u Burtona je vše dokonalé tak jak má být. Archetypální síly bezchybně ztělesněné v jedinečných postavách, jaké snad nemají na poli komiksů obdoby.