Život po životě (2010)

"If you are afraid about being on your own, don't be. You are not." I přesto, že hlavním tématem filmu je smrt a vše kolem ní, jen o tom to rozhodně není. Jde hlavně o drama o lidech, jejichž život změnila jedna událost. Výborně napsaný i natočený film, Eastwoodova režie je také brilantní a hlavně herecké výkony jsou skvělé a přesvědčivé. Jistě může to vypadat jako pouhý slepenec tří tematicky souvisejících příběhů, ale tak to rozhodně není. Všechny tři dějové linie mají svůj příběh i dějový vývoj. No a nakonec se i protnou... Osobně mě ale nejvíce zaujala dějová linie George v podání skvělého Matta Damona. Jistě, Clint Eastwood natočil už lepší filmy, ale Hereafter je rozhodně povedený film. A nedělejte jednu věc, než se na film podíváte - nečtěte si zdejší komentáře (po filmu můžete).

Do morku kosti (2010)

"I'd be lost without the weight of you two on my back. I ain't going anywhere." Mrazivě napínavé drama o pátrání nezletilé dívky po jejím nezvěstném otci. Právě atmosféra filmu a herecké výkony pozvedávají tento film o něco výš. Vynikající herecký výkon podala pro mě naprosto neznámá herečka Jennifer Lawrence, která skvěle ztvárňuje dívky balancující na hraně touhy najít otce a beznaděje (na svůj věk podává mimořádný výkon a svou nominaci na Oscara si rozhodně zaslouží). Ale i John Hawkes zvládl svou postavu velmi dobře. Naneštěstí se ale jinak jedná pouze o průměrný film bez jakékoliv gradace děje a výrazného hudebního podkladu. Škoda, jeho potenciál byl rozhodně vyšší...

Toy Story 3: Příběh hraček (2010)

"Look, I just need to get out of here... - There is no way out! - Just kidding. Door's right over there." Výborný, oddechový a neuvěřitelné pozitivní animák. Hrdinové příběhu nemají čistě vyhraněné charaktery, ale "ti hodní" jsou velmi sympatičtí. Ať už je to Woody, Buzz a hlavně neuvěřitelný Rex. Scénář je svižný, bez nějakých velkých dějových zvratů a s docela dojemným koncem. Příběh hraček se dnes řadí téměř k legendárním animovaným filmům. Takže - velmi dobře natočený animovaný film (animace také velmi pěkná), kterým nepohrdnou ani malí, ani dospělí. Nakonec už můžu jen dodat, že Oscara si film zasloužil právem.

Sociální síť (2010)

"As for any charges stemming from the breach of security, I believe I deserve some recognition from this board. - I'm sorry? - Yes? - I don't understand. - Which part?" Velmi dobře napsaný i natočený snímek, velmi dobré a přesvědčivé výkony představitelů hlavních rolí. Přesto plný počet hvězdiček nedám. Pro mě byl film "pouhým" převyprávěním jedné události a nic víc. Dost se mi ale na filmu líbily herecké výkony hlavních představitelů - Andrew Garfield, Justin Timberlake i Jesse Eisenberg (díky jeho ztvárnění mi byla jeho postava trochu nesympatická). Řemeslně je to výborně natočené, ale mně jako divákovi to vůbec nic nedalo. A to je pro mně jako divákovi, to nedalo nic navíc. A to mi vadilo... Opravdu, není to špatný film, ale asi bych se musel nutit, abych se na něho podíval ještě jednou.

Králova řeč (2010)

"You still stammered on the 'W'. - Well I had to throw in a few so they knew it was me." Jedním slovem - úžasné. I když je to historické drama, není to jenom pouhé a strohé převyprávění dějin. U takového příběhu by to asi ani nešlo. David Seidler se postaral o výborný scénář, který ale stojí hlavně na famózních výkonech představitelů dvou hlavních rolí - Geoffrey Rushe a hlavně nezapomenutelného Colina Firtha (pro mě zatím jeho životní role). Velmi dobrý dojem pak vě mně zanechala i Helena Bonham Carter, ale je možná trochu ve stínu těchto dvou herců. Filmová hudba mě ze začátku moc nezaujala, ale s postupným vývojem příběhu to bylo o dost lepší. A závěrečnáí scéna musela zanechat stopu snad v každém divákovi...

Děcka jsou v pohodě (2010)

"I don't think you guys should break up. - No? Why's that? - I think you're too old. - Thanks, Laser." Pohodová a trochu netradiční komedie, která pro mě nebyla až tak komedií, ale spíše dramatem k zamyšlením, který ale měl dost humorných okamžiků. Táhnou ho ale hlavně velmi dobré herecké výkony. Upřednostnit jednoho herce nebo herečku by ale bylo nespravedlivé - opravdu hrají dobře všichni. Scénář je zajímavý, ale už od začátku směřuje k očekávanému konci. Ani hudba není špatná, ale mně se moc do paměti nezapsala. Je to určitě slušný (myslím kvalitou) film, ale jedno podívání mi zatím stačilo.

Fighter (2010)

"I'm the one who's fighting. Not you, not you, and not you." Až se dodíváte na tento film, nedělejte jednu věc, nesrovnávejte ho s Million Dollar Baby. To nejde... I když je Fighter také z boxerského prostředí, připadal mi úplně jako jiný film. Když ale budu hodnotit film jako celek, musím říct, že je to docela průměrný, možná lehce nadprůměrný snímek s předvídatelným scénářem a slušnou hudbou (i když některé písničky se mi moc nelíbily). Co ale všechno převyšuje, jsou skvělé herecké výkony. Těm vévodí famózní Christian Bale (tu závislost na drogách jsem mu i věřil) a neméně skvělí Mark Wahlberg (při Oscarech možná neprávem zapomenut) a Amy Adams (jako vždy nádherná). Film není žádné velký filmový zážitek a nebýt herců, nezvedl bych hodnocení o jednu hvězdičku nahoru.

Opravdová kuráž (2010)

"You must pay for everything in this world, one way and another. There is nothing free except the grace of God." Nebyli by to Coeni, kdyby žánr western nepojali zase tak nějak po svém. Nejde totiž ani zdaleka o klasický western. Skoro se v něm nestřílí i klasické rvačky v baru chybí, místo toho se hodně mluví a jezdí na koni, sem tam se přihodí i nějaký vtípek. To ale dělá tento film tak odlišným a originálně zpracovaným, že by se do historie westernů mohl zapsat zlatým písmem. Pro ty, kdo neviděl původní verzi je scénář velmi nepředvídatelný (což je dobře), kamera je taky dobrá a tradiční westernová hudba se k filmu hodí a skvěle ho doplňuje. Zvláštní pozornost si ale zaslouží herecké obsazení filmu. Hlavní hrdinka v podání Hailee Steinfeld je tak skvěle a uvěřitelně zahraná, že se těžko dá věřit, že má Hailee teprve 14 let. Zřejmě jí ale hodně pomohla skvělá herecká podpora. Jeff Bridges a Matt Damon (mimochodem s knírkem vynikající) tvořili sehranou (a to nejen jako postavy) dvojici a Josh Brolin, i když dostala docela málo prostoru, svou postavu zvládl taky skvěle. Pro fanoušky westernů určitě povinnost, pro ostatní velmi zajímavý film se skvělým hereckým obsazením. Po Yumě další výborný western a dá se říct - pokud bude vývoj westernu v současnosti takový, jen tak dál...

Černá labuť (2010)

"I was perfect..." Výborně natočený thriller, Aronofsky opět ukázal, že udržování diváka v napětí a neustálém očekávání vývoje děje mu jde více než skvěle. Hranice mezi realitou a představami je velmi velmi tenká a jejich prolínání dělá z filmu právě ten zmíněný thriller. O výkonu Natalie Portman už toho bylo napsáno docela dost a tak jen potvrdím, že je vyjímečný a dokonale prožitý. Navíc má podporu v neméně dobře hrající Mile Kunis. Naopak se mi moc nelíbil herecký výkon Vincent Cassel (nebyl špatný, ale nějak mi nesedl - možná to bylo tou postavou). Skvělá hudba Clinta Mansella a takřka geniální finále filmu, ale na plné hodnocení to není.

127 hodin (2010)

"Hey there, Aron! Is it true that you didn't tell anyone where you were going?" Úžasné herecké představení jednoho herce - Jamese Franca. Celý film doslova stojí na jeho výkonu a je to on, kdo film povyšuje na vyšší úroveň. James hraje velmi uvěřitelně, z jeho projevu jsou neustále cítit emoce, a tak dokazuje, že je to skvělý herec se slibnou budoucností. Ale dost o něm... 127 hodin je výborně natočený film se skvělou režií Dannyho Boyla, výbornou kamerou a především nádhernými scenériemi. Co bych filmu trochu vytkl je hudba (její různorodost) a také závěr filmu, který podle mě mohl režisér více nechat na představiosti diváka.