Simpsonovi (1989) (seriál)

Sebekritika Ameriky a konzumnosti vůbec 300x jinak. Naprostý vrchol televizní tvorby!

Schindlerův seznam (1993)

Není pochyb o tom, že jde o skvělý film. Bohuže jsem ho poprve viděl roku 1994 v prastarém kině. Ty tři hodiny v hrozně nepohodlných sedačkách pro mě byly spíš utrpením, než zážitkem. Proto jsem se na něj podíval nedávno znovu a... je prostě na mě příliš dlouhý. To je jediný důvod proč u mě nemá absolutorium.

S čerty nejsou žerty (1984)

Tak přesně tohle je pohádka, které já bez delšího rozmýšlení 5*. Vynikající herecké výkony Viktora Preisse, Petra Nárožného, Karla Heřmánka a Jaroslavy Kretschmerové vyrovnají průměrné hercovství ostatních. Hezká hudba Jaroslava Uhlíře a nezapomenutelné hlášky, z nichž si neodpustím alespoň: "asi vítr, Máchale", řadí tuto pohádku mezi klasiku.

Romance X (1999)

Nikdy by mě nenapadlo, že takový film může natočit žena. Už spousta umělců (teď mám na mysli i třeba sochaře, malíře...) se snažila upozornit na podprůměrná dílka jejich vyumělkovanou kontroverzností. Někomu se to i povedlo (z filmové tvorby mě napadají třeba "Kanibalové", kteří by v Hollywoodském pojetí stáli za starou belu), ale režisérce ani hercům tohoto "filmu" ne. A i jako porno je to béčko :-)

Rok ďábla (2002)

Takové milé mystické zjevení, které nemá v české novodobé tvorbě obdobu. Rozhodně stojí za shlédnutí, a pokud se vám (tak jako mě) písničky Jarka Nohavici líbí, budete nadšeni i filmem. Zaujalo mě zařazení filmu do Dokumentární/Komedie. Stejně tak to může být Pohádka/Komedie, nebo co se komu hodí :-)

Podivné dědictví (1972)

Nemám pocit, že by se tato skvělá komedie v našich televizích objevovala nějak přespříliš často. Naopak se mi zdá poněkud nedoceněná, a přitom výborně zahrané ústřední "postavy", skvělý humor a bezvadný příběh řadí tento film mezi opravdové klenoty.

Terminál (2004)

Opravdu to mohl být bezvadný film. Souhlasím s tím, co už tu bylo zmíněno. První hodinka ubíhá ve výborném tempu a divák se těší co se bude dít. Přichází ale (aspoň pro mě) přeromantizovaná love story a "dojemná" davová podpora hlavního hrdiny. To u mě strhává dvě * dolu, škoda.

Vosí hnízdo (2002)

Po nudném a nepřehledném začátku nerealistické až trapné přestřelky, a tomu mám dát více než dvě hvězdičky? Ani omylem.

Mistři (2004)

Zajímavá sonda do české povahy, protkaná hokejovými úlety Jana Budaře. Depresivnost se z obrazovky úplně sype, ale novodobé náboženství všechny drží nad vodou. Pro mě nadprůměrně poutavé dílo. PS: Já skutečně bydlím(!) v pětisethlavé vesničce v sudetech. Trumfne někdo mě? :-)

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Sledovat tento film je jako pojídat oblíbené jídlo, stále si přidávat a nikdy nemít dost. Ostatní produkce je proti tomu jen flákota, které se člověk rychle přejí.