• Pohádka

Láska nebeská (2003)

"Děti, nekupujte drogy. Staňte se hvězdou a budou vám je dávat zadarmo!" Ani nevím, který z příběhů se mi líbil nejvíc, protože jsem byla nadšená ze všeho a ze všech. Pod taktovkou Richarda Curtise se zrodila nejlepší romantická komedie, jakou znám.

S čerty nejsou žerty (1984)

Moje nejoblíbenější česká pohádka a vlastně jeden z nejmilejších českých filmů vůbec. Sympatičtí a dobře hrající herci udělají hodně (hlavně Vladimír Dlouhý, budiž mu země lehká) a ty hlášky! "Navrhuji..zavřít ho na doživotí." "To jako do konce života?" a jiné a jiné. Preiss s Nárožným prostě jedou. Jen ta Adélka mi moc sympatická nebyla, ale to je jen taková drobnost.

Shrek (2001)

"Vyliž mi polevu!" Pohádka? Ani náhodou! Tenhle filmík asi menší děti nechápají. Už jenom zjištění, že drak vlastně může být dračice, je geniální. Nebojím se tvrdit, že byl stvořen nejlepší animovaný film, který jen tak něco nepřekoná (možná "Ratatouille", ale to je trošku něco jiného). Skládám hold celému týmu, který dovedl do finále něco tak vtipného, nového, ironického a inteligentního. "Kdo se tváří kysele, ten ať jde do prde.. háje."

Na samotě u lesa (1976)

"Můžeme jí říkat JItko?" "Říkejte jí, jak chcete, jí je to jedno." "Jitko!" "Krávo!" Děda Komárek je prostě boží, ale mlynář je taky super. Scéna, kdy vypráví Lavičkovým o vodníkovi, mě vždycky dostane do kolen.

Obecná škola (1991)

"A pane učiteli, rozsaďte je!" "Rozsadím! Úplně!" Nejlepší film devadesátých let z našich končin (spolu s "Pelíšky").

Zelená míle (1999)

Vůbec nevím, co napsat. "Zelená míle" je jeden z nejlepších filmů v historii a myslím, že by mohla být ještě o pár příček výše :). V životě jsem nebyla při sledování filmu tak rozčilená, jako když Percy nenamočil Delovi houbu. Smekám před hercem, který dovedl zahrát takovou svini. To je výkon hodný "Oscara". Četla jsem i knižní předlohu a musím říct, že zdařilejší filmové zpracování se jen tak nevidí. Frank Darabont má prostě dar od Pánaboha.

Rain Man (1988)

Ze začátku jsem si myslela, že tu televizi vypnu. Ještě, že jsem to neudělala! Dustin Hoffman tak dokonale přiblížil život geniálního autisty, že nezbývá, než jenom zírat. Nenapadlo by mě, že se budu smát při počítání párátek! Konec mě upřímně rozplakal. Po druhém shlédnutí jsem nadšená ještě více. Mimochodem, měla jsem možnost vidět stejnojmennou divadelní adaptaci a je rovněž skvělá, film je ale lepší.

Forrest Gump (1994)

Film, kvůli kterému přišlo "Vykoupení z věznice Shawshank" o nejednu zlatou sošku. Přesto mám "Forresta" ještě o něco radši (možná i proto, že spoustu scén už znám nazpaměť). Poručík Dan v podání nezapomenutelného Garyho Sinise, Robin Wright Penn ještě krásnější než v "Princezně nevěstě", roztomilý Haley Joel Osment, úžasná hudba a samozřejmě Tom Hanks nádherně nadabovaný Vladimírem Dlouhým. Když jsme si Forresta pouštěli ve škole, nemohla jsem pochopit skutečnost, že jsem byla snad jediná, kdo film viděl už předtím. Takový koncert už prostě neuvidíme. Doplnění 23.6.2010: Šok ze smrti Vladimíra Dlouhého ještě trvá. To aby Tom už nic netočil, lepšího českého dabéra nesežene. Doplnění 5.2.2012: Film už jsem viděla i v originálním znění a na český dabing prostě nedám dopustit.

Ratatouille (2007)

Lituji, že jsem tuhle filmovou lahůdku nestihla v kinech, ale po domácím zhlédnutí jsem nevěřila. Na všechny ty francouzské dobroty jsem měla opravdu chuť a sbíhaly se mi sliny. Tohle jen tak nějaký film nedokáže. I příběh byl výborný a Paříž vypadala tak opravdově...