• Krátkometrážní

Bílá stuha (2009)

Velký film, možná jeden z největších. A jedno z mála kinematografických děl, které má opravdu potenciál být kulturní hodnotou srovnatelnou třeba s románem od Dostojevského nebo symfonií od Dvořáka. Jeho přesnost a jednoduchost napodruhé už ale trochu působí jako strnulost.

Umučení Krista (2004)

Nedokázal jsem se dívat déle než deset minut. Podle mě by nemělo z "křesťanském filmu" vyzařovat tolik s opravdovým křesťanstvím neslučitelných rysů (např. pozérství, podbízivost, snaha šokovat..).

Muž z Aranu (1934)

Nejnapínavější film, co jsem za poslední dobu viděl :-)

Bestie musí zemřít (1969)

Formálně takřka dokonalý film se skvělou hudbou a ideově poněkud nebezpečným koncem..

Route 66 (2009) (studentský film)

Geniální hudba..

Všechno je sračka (2009) (studentský film)

Film, který ve mě ze všech děl na Famufestu 09 zarezovoval asi nejvíce. Úsporný střih důsledně potlačuje jakékoli možné směřování k citovému vydírání. M. David (a jeho světonázor) sám naplňuje celý prostor, vystačí si sám. Nějaký "všem viditelný tvůrčí vklad", jesli se to tak dá říct, by byl zbytečný a jen by odváděl pozornost mimo téma, Rosomáku. V rámci své funkce skvělá kamera. Vyvážené dílo. Jen by mohlo být (pro mě) (klidně) delší..

Vyhnání z ráje (2001)

Je ale možné, že tenhle film dokážou ocenit jenom filmaři, kteří někdy něco točili a už během natáčení si uvědomili, že to možná ani točit neměli..

Protektor (2009)

Obrovské překvapení - protože jsem si byl takřka jistý, že "český film" s hodnocením 82% se mi bude aspoň trochu líbit. Nedal mi ale (krom asi dvou kratičkých pasáží) vůbec šanci, abych se k němu přiblížil. Spěchá, přímo letí, že se emoce, kterou občas vyvolá, vůbec nestačí dotknout divákovy duše - ta je ale stejně neustále příliš zaměstnaná nadužívanou (ale skvělou) hudbou. Je ukecaný, že po čase člověk ztrácí zájem o nové informace, protože jsou vždy obalené shlukem nápaditých, ale zbytečných efektíků. Zavání podivným pozérstvím, stejně jako postavy, o kterých vypráví (všechny, bez vyjímky). Tolik hluku nadělá, aby k tématům, o kterých se tváří, že bude mluvit, neřekl vlastně vůbec nic nového, ani zajímavě nezrekapituloval cosi starého. Formálně nového toho přináší sice mnoho (nebo takovým dojmem aspoň působí), ale nic z toho neplní, co se týče emočního prožitku diváka, jinou než retardační funkci. Je to jakoby takový Brecht, jenomže bez příběhu a zřetelnějšího smyslu : jeden zcizovací efekt za druhým, aby nám stále dokola říkal jen a pouze, že Češi jezdí na kole. To už bych si s postavami radši prožil trochu strachu - jenomže ty, dokonce i když se mluví o tom, že budou ony nebo někdo z jejich blízkých možná zastřeleni, působí dojmem, že se baví o rozdílu mezi bicyklem a koloběžkou.