Reklama

Reklama

Rok, který změnil Zemi

  • Velká Británie The Year Earth Changed (více)
Trailer
Velká Británie, 2021, 48 min

Režie:

Tom Beard

Kamera:

Richard Szkiler

Hrají:

David Attenborough (vypravěč)
(další profese)

Obsahy(1)

Dosud neviděné záběry ukazují, jak lockdown otevřel dveře přírodě, která se vzpamatovala a vzkvétá. Lidstvo se sice zastavilo, ale Země si našla v oceánech, na pevninách i na obloze svůj ztracený rytmus. (Apple TV+)

Videa (1)

Trailer

Recenze (36)

Trevor 

všechny recenze uživatele

Ako dokument je nádherný to sa musí nechať a z veľkej časti aj pravdivý. Lockdown toho zmenil veľa, on priestore pre zvieratá či čistejšom vzduchu nemôže byť hádam žiadnych pochybností. Čo však inštitúcie ktorých fungovanie je nevyhnutné pre spoločnosť aj počas pandémie a ktoré, povedzme na našom malebnom Slovensku 5 mesiacov z dôvodu obmedzení spoločného stravovania používajú jednorázové plastové obaly, ktorá nakoľko nie je možné recyklovať z dôvodu veľkého znečistenia končia v komunálnom odpade? O plastových príboroch nehovoriac. A keď cestou do práce potrebujete odhodiť do odpadkového koša povedzme pri autobusovej stanici použitú vreckovku nájdete v nich neskutočne veľa plechoviek od piva či fliaš od alkoholu pretože pandémia pôsobí nielen na zvieratká. Áno, opäť je to z veľkej časti o zodpovedností ľudí lenže ak sa človek nemá problém porozprávať aj s pracovníkmi Technických služieb vie že množstvo odpadu sa v priebehu pandémiu ich odhadom zdvojnásobilo...Hodnotu dokumentu rozhodne nepopieram, lenže je to klasické žime v lepšom súlade s prírodou, s čím súhlasí v§čšina ľudí. Ale ako to spraviť nato žiaden dokument, nech je akokoľvek dobrý, odpoveď nedá. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Opäť ďalšie pekné dielo pána Attenborougha, keby mu zdravie dožičilo ešte ďalšie desaťročia. Tu síce máme len jeho hlas, ale to stačí na privodenie tej správnej atmosféry. Spievajúce vtáčky na miestach, kde stáli autá v kolónach a zvuk prírody sa k slovu nedostal. Korytnačky/Želvičky sa dostávajú na miesta, kde môžu v pohode zniesť vajíčka a nebáť sa, že ich niekto bude rušiť. Áno, prírode sa darí oveľa lepšie, keď tam nie sme. Ale zas na druhej strane, kam to má viesť? Má sa človek úplne odstrániť z tohto sveta, aby sa mali zvieratká dobre? Buďme ohľaduplní, ale zas aj my potrebujeme priestor. Neveďme lásku k ekológii a životnému prostrediu k ekofašizmu. Obrazovo ale pekný dokument. ()

Reklama

Zagros 

všechny recenze uživatele

Pokud někdo neví, jaký má vliv na přírodu a planetu Zemi lidská činnost, není lepší věc, než si pustit tento dokument. Uzávěry v době COVIDu byly nejmasovějším vědeckým experimentem v lidských dějinách. Zastavila se výroba, necestovali jsme, turismus neexistoval a … příroda se neuvěřitelně probrala. Jsem rád, že podobné uzávěry už skončily. Nicméně doufám, že si to vezme co nejvíce lidí k srdci a alespoň částečně omezí svůj konzumní způsob život, zbytečná cestování, nepotřebné nákup apod. Příroda a planeta Země si dokáže jednoduše poradit sama. Od nás stačí jediné… nechat ji na pokoji, případně se pokusit žít s ní v souladu. Jméno Davida Attenborougha dává dokumentu důvěrihodnost a dodává mu na uvěřitelnosti. Pro mě je ideálním doplňkem k jeho dokumentu z roku 2020: David Attenborough: Život na naší planetě. Obojí doporučuji všemi deseti. ()

DJ_bart 

všechny recenze uživatele

"Pandemie je důkaz toho, že když si lidstvo dá na chvíli pauzu, planeta Země se může opět nadechnout." _________ S každým dalším dokumentem jsem stále víc nadšen z tvůrčí kolaborace Davida Attenborougha a streamovacích platforem, ať už jde o Netflix, anebo právě Apple TV. Dokumenty Davida Attenborougha z posledních let totiž dokazují, že klimatická změna není výmysl, kterej si vědci jen tak se srandy vytáhli z prdele. 'Rok, který změnil Zemi' ukazuje jednoduchý příklad toho, co se stane, když lidstvo kvůli virové pandemii na chvíli zastaví průmyslovou mašinérii a omezí svůj konzumerismus – obyvatelé Indie díky čistšímu ovzduší mohou poprvý v životě jasně vidět vrcholky Himálají, jeleni se mohou chodit pást do center měst, gepardi mohou namísto turistů obývat luxusní hotely, řeka Ganga už není pouhou stokou plnou splašek, a na plážích po celém světě není gigantickej bordel - o celkový redukci emisí a obnově biodiverzity ani nemluvě. 'Rok, který změnil Zemi' proto nutí diváky k zamyšlení nad sebereflexí ohledně naší civilizační životosprávy a vede k zásadní otázce, zda nakonec lidstvo samo není oním virem, který Planetě Zemi ve skutečnosti škodí - inu, na hrubý pytel hrubá záplata. Už teď jde však znát, že regenerace přírody půjde do kopru stejně rychle, jak přišla...... #thanoswasright ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Je to jako rozhoupat nádobu s kyselinou. Dokud do ní budeme šťouchat, bude se houpat. Trochu hrozivě, občas z ní možná něco vycákne ven, ale jinak asi dobrý. Pokud do ní šťouchat nebudeme nebo alespoň snížíme intenzitu šťouchanců, budeme se všichni cítit bezpečněji. Pokud ale budeme pokoušet osud a bezohledně ji rozhoupeme moc, nádoba se převrhne a pak už nebude cesty zpět... A přitom jak málo času stačí k tomu, aby se příroda zregenerovala. Rovnováha se navrátila. Jediné, co potřebuje, je nechat ji na chvíli vydechnout. Žádný "ekofašismus," ani "enviromentální propaganda." Není žádné my a oni. Pokud zmizí příroda, zmizíme i my. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama