Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na začátku filmu Bob Marley: One Love potkáváme titulního hrdinu (Kingsley Ben-Adir) v okamžiku, kdy už je jamajským národním hrdinou. Věčného idealistu a neúnavného propagátora rodného ostrova trápí všudypřítomné násilí, které rozdmýchávají dva hlavní znepřátelené politické tábory a na ně napojené zločinecké gangy. Marley trochu naivně sní o uspořádání obřího koncertu, který svede pod jedno pódium všechny dosavadní nepřátele a i s pomocí jeho hudby je přiměje zakopat válečnou sekyru. Než ten sen stačí realizovat, zaklepe násilí i na dveře jeho domu. Při útoku ozbrojeného gangu jsou vážně zraněni jeho manželka a manažer. To Bobovi sejme klapky z očí a uvědomí si, že Jamajka v danou chvíli není zemí, ve které by chtěl vychovávat své děti. Odstěhují se do Evropy, do Anglie, kde na dredatého kluka v typické pletené hučce nejsou dvakrát zvědaví. Jenže když je člověk geniální muzikant, prosadí se i v prostředí, které je schopné ho jen kvůli vzhledu strčit do vězení. Paradoxně právě tady, na ostrovech, které se od toho jeho rodného snad nemůžou lišit víc, se jeho kariéra rozjede tak, že ho to právem vynese mezi nejvlivnější muzikanty dvacátého století. (Cinemart)

(více)

Videa (9)

Trailer 5

Recenze (50)

Lapacka 

všechny recenze uživatele

Film se mi líbil, má příběh, má ducha, reggae styl je podaný celkem dobře a vlastně také docela dobře podáno je rámec situace, Jamaika, problémy doby, pak Londýn, punkeři mi přišli vtipní, stejně jako procházka, pár procházek rastamanů tímhle městem. Po přečtení recenzí jsem nečekal nijak výrazný zážitek, ale film přece jenom hodnotím jako nadstandard. Je to možná film tak trochu natočený s ohledem na momentální situaci ve Státech, tím myslím afro-americkou komunitu a její problémy. Tímhle se u nás samozřejmě netrefuje do očekávání průměrných českých či slovenských filmových diváků, kteří nemusí tuhle rovinu filmu pochopit. Je tam další klad: že to reggae nebylo jen nějaká obyč. hudba typu disca, ale má určité specifické náboženské východisko, to asi také hodně lidí nepochopí. Zkrátka film, o kterém se dá přemýšlet, proto u mě nadprůměr. ()

Ondatra 

všechny recenze uživatele

Bob Marley rozhodně patří k největším hudebníkům a bojovníkům za lásku a mír 20. století. Dlouho jsem tedy očekával, kdy se dočkáme celovečerního hollywoodského filmu. Sám o sobě film není špatný, je natočen dobře, akorát mi trochu vadilo, jak je pojat příběh. Ten nás uvádí rovnou do doby, kdy Bob už je na vrcholu a je legendou. Tady bych spíše očekával, že nás prvně příběh uvede do doby, kdy Bob začínal, a ukáže nám právě jeho začátky kariéry. Chápu, že film by musel mít třeba o půl hodiny víc, ale myslím, že by to nevadilo. Samotný herec Boba Kingsley Ben-Adir je pro mě novinkou a o to víc jsem rád, že ho hrál právě on. Jeho výkon je celkově tak 6/10, protože v první polovině se mi na Boba vůbec nepodobal a prostě jsem ho v něm neviděl. Ale v druhé polovině se to otočilo a už jsem toho Boba v něm viděl. Jak vzhledově, tak i jeho chováním a charismatem. Pro fanoušky Boba a celkově reggae hudby si myslím, že film je ale úspěch. Spousta známých písniček, správná jamajská atmosféra plná trávy a zároveň se mi líbí, že ve filmu se objevuje nejenom jeho pěvecká kariéra, ale i ta "politická". 5,5/10 ()

Reklama

maddy 

všechny recenze uživatele

Reinaldo Marcus Green si povedal, že po feel-good životopisnom športovom filme (fajn King Richard) si natočí feel-good životopisný hudobný film. Legenda akou je jamajský reggae spevák Bob Marley si podobný feel-good prístup priamo žiadala, takže teoreticky to malo dopadnúť podobne. Nuž, ale nedopadlo. One Love je tým najrutinnejším hudobným životopisom, ktorý nijako nestrhne a všetky udalosti prezentuje bez výraznej dramaturgie alebo funkčného rozprávania príbehu. Je to ako životopisný film z výrobnej linky, kde niekto naskladal pár piesní od Marleyho, pár základných informácii z wikipedie nakombinované tak, aby z toho vzišiel film, ktorý naplní nejaké základné očakanávania divákov ako asi má filmový životopis vyzerať, ale vo výsledku  ničím nezaujme. Taká Bohemian Rhapsody je tomtuo na míle vzdialená, dokonca aj ten Rocketman. Škoda, toto je skutočne premárnená príležitosť natočiť takto obyčajný a nevýrazný film práve o Marleym. Pritom materiál by na to bol. CELKOVO: 5/10 ()

Streeper 

všechny recenze uživatele

Od Boba Marleyho znám akorát jednu píseň, ale miluju biografie, takže jsem chtěla dát tvůrcům šanci, ať mi Boba představí. No... moc se jim to nepovedlo. Kingsley Ben-Adir byl podle mě skvělá volba do role Boba, byl mi sympatický, charismatický, opravdu se do té role hodil. Velká chyba je podle mě v pojetí toho filmu, je to takové odměřené. Boba to divákovi vyloženě nijak nepřiblíží. Ano, máme tam flashbacky na jeho začátky, které vlastně ani nedávají úplný smysl. Pak se přeskakuje na politickou situaci, pak se přeskakuje na problémy v manželství a najednou skok na jeho zdraví a završíme to koncertem. Velmi odtažité, odfláknuté a nelogicky sestřéhané. Jedna hvězda za Kinglseyho a jedna z hudbu. ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Hudební životopisné snímky jsou bohužel jedním z nejunavenějších a nejsvázanějších filmových žánrů, a aby zaujaly na nějaké vyšší úrovni než té nejpovrchnější, potřebují buď hodně bohatý příběh, který se vyšvihne nad rámec zajeté šablony, nebo velmi talentovaného tvůrce, který je uchopí dynamickým a originálním stylem. Tenhle film nemá ani jedno. Jde opět o mozaiku životních dramat, květnatých mouder a ukázek nejznámějších interpretových písní dávkovaných s určitou pravidelností, aby film nenudil a naplnil základní divácká očekávání, ale chybí mu jak funkční vyprávění, které by třeba obhájilo existenci flashbacků do minulosti, tak i nějaký zajímavý konflikt, který by příběh povýšil nad pouhý výcuc informací z wikipedie, navíc opředený četnými žánrovými klišé. Kingsley Ben-Adir se manýry Boba Marleyho naučil pečlivě a koukat se na něj baví, ale tíhu celého snímku to prostě neutáhne. Navíc je jeho postava klasicky uhlazena a zbavena problematických aspektů, protože producenty filmu jsou Marleyho potomci a nechtějí o něm samozřejmě vytvořit jiný než zcela lichotivý obrázek. Bohemian Rhapsody se vyčítaly podobné věci, ale z toho filmu aspoň sršela neskutečná tvůrčí energie a mohl se pyšnit skvěle natočenými koncertními scénami. Ty zde kupodivu skoro absentují. Celý film navíc směřuje k jednomu konkrétnímu koncertu, který nám tvůrci ale neukážou, protože střih do závěrečných titulků přijde ve chvíli, kdy se to mělo skutečně rozjet. Už den po projekci se mi to skoro vypařilo z hlavy. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (2)

Související novinky

Reklama

Reklama