Reklama

Reklama

Zánik domu Usherů

  • USA House of Usher (více)
Trailer

Snímek představuje první Cormanův přepis díla Edgara Allana Poea, k jehož tvorbě se pak v následujících letech několikrát vrátil, ať už k přímé adaptaci literární předlohy nebo je n jako ke zdroji inspirace. Mladý muž přijíždí do ponurého sídla Rodericka Ushera, aby si odtud odvezl jeho sestru, s níž je zasnouben. Od prvního záběru je však zřejmé, že majitel domu i jeho sestra jsou pronásledování rodovou kletbou, která se jako temný mrak vznáší nad kdysi honosnou stavbou. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (139)

LIVINGDEAD 

všechny recenze uživatele

Z nudy jsem se podíval na tento film na MGM a přesto, že bylo po půlnoci, ani jednou jsem při sledování nepocítil strach, napětí a hrůzu. Dům opravdu vypadal ponurý, ale to bylo asi tak všechno. Možná v roce 1960 to byl trhák, dnes to bohužel působí jako divadlo. Velké plus dávám však za barvy. Bohužel i horrory v 60-tých letech se dali točit napínavě - jako např. Night Of The Living Dead 1968 ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Zánik domu Usherů je první z proslulých Cormanových adaptací povídek Edgara Allana Poea a zřejmě taky nejbližší své předloze. Příběh je prakticky totožný narozdíl od následujících děl (ne že by to vadilo, ono například představit si natočení Jámy a kyvadla přesně podle předlohy je nemožné). Výborný (jako vždy) Vincent Price a skvělé interiéry působí jedinečným dojmem, který zapříčinil to, že jsem si Cormanovu Poeovskou sérii velmi oblíbil. ()

Reklama

klerik 

všechny recenze uživatele

Epsteinova verzia na mňa kedysi zapôsobila viac. Táto daptácia je rozhodne natočená pekne - kostými, makeup a prostredie sú správne "poeovské". Také to starosvetské polodivadelné herectvo filmu tiež dodáva svoje čaro... Problémom je tak trochu naťahovaná stopáž, kedy stráca konanie hlavného hrdinu na uveriteľnosti - len pobehuje a narieka. A "trikové" finále je minimálne z dnešného pohľadu zbytočne trúfalé... ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Sportovec píše: "Pochybujeme-li v Cormanově případě o kvalitě adaptace, vyjadřujeme tím současně nedůvěru i Poeově stejnojmenné literární předloze." To je ovšem nepříslušná mystifikace, až demagogie. Roger Corman natočil dobrý film, ale z Poea se sklouzl po jedné (či dvou) kolejích, kdežto Poe do této povídky zaklel snad celou bídu tohoto světa. Pokud se chceme podívat pod povrch Rogerových (tentokráte mluvím o Usherovi) racionalizací, potud snad najdeme skutečné důvody jeho čin. Je-li nestvůrný následek, potom je nestvůrná i příčina – a po ní raději pátrejme V Poeovi samém. Další nekompatibilitou, zde s Usherovou smyslovou přecitlivělostí, byl hrozný kravál, který provázel celý film – nejen praskání, bouchání, lomození, ale i hudba byla z jiné dimenze. Usherův dům se rozpadal, ale tiše, neslyšně se potopil do jezerních vod. ()

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Velká škoda, že tahle klasická adaptace příliš lpí na divadelní statičnosti (i když kamera v některých pasážích zdárně mate), kterou nemůžou naplno vykompenzovat ani uchvacující temně rudé dekorace spolu se strhujícím Vincentem a tvrdým svícením. I přes to je ovšem galerie šílených rodinných portrétů zážitkem, který stojí za zhlédnutí, už je pro ten nepříjemný zvuk vrzání starých ztrouchnivělých schodů a řinčení řetězů otevírající se kobky. Tak neočekávaná a drastická gradace se totiž jen tak nevidí... ()

Galerie (67)

Zajímavosti (10)

  • Film byl distribuován pod dvěma různými názvy, a to "The Fall of the House of Usher" a "House of Usher". (ČSFD)
  • Vincent Price si kvůli roli přebarvil vlasy. (Chatterer)
  • Původně měl Roger Corman točit dva jiné nízkorozpočtové černobílé filmy, studio ale nakonec souhlasilo, aby natočil tento barevný film s vyšším rozpočtem. (ČSFD)

Související novinky

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (více)

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Edgar Allan Poe (na obr.): „Zánik domů Usherů“; Emily Brontë: „Bouřlivé výšiny“; Miguel de Cervantes: „Don Quixote“. A k tomu švýcarská legenda o kušostřelci Vilému Tellovi. Ano, nové adaptace… (více)

Reklama

Reklama