Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Politický thriller, který nahlíží do dravého a zkorumpovaného prostředí světového ropného průmyslu, se několika souběžnými dějovými liniemi snaží poukázat na důsledky honby za bohatstvím a mocí. Dostaneme se v něm jak do pracoven washingtonských makléřů, tak mezi muže, kteří dřou na ropných polích v Perském zálivu. Zápletka filmu se rozvíjí na pozadí snahy mladého, charismatického a reformního prince Nasira, představitele nejmenované země v Zálivu, který se snaží vyvázat z dlouhodobě nevýhodných smluv s americkými firmami a vládou, jež sledují jen své zájmy. Nasir, který se má stát dědicem trůnu, přiřkl práva na další těžbu zemního plynu, jež byla dosud v držení texaského energetického gigantu Connex, větší a výhodnější nabídce ze strany Číny. Tento krok je pro Connex a americké obchodní zájmy v této oblasti bolestivou ránou pod pás... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (307)

Anthony 

všechny recenze uživatele

Z počátku jsem měl docela obavy, jestli dokážu sledovat všechny ty různé spolu příliš nesouvisející linie. Nakonec jsem se ale docela chytil a ve spletitém příběhu jsem se neztratil. Rozhodně ne žádná oddechovka - naopak film k přemýšlení, který se dívá nemilosrdně na obchodní i politické machinace kolem ropného průmyslu. Velice zajímavý a tvrdý pohled se nám naskýtá i na politiku Spojených států a CIA. Na rozdíl od mnoha zdejších uživatelů mi vyprávění přišlo nejen zajímavé a poučné, ale také strhující a nenudící. Zvlášť bych vyzdvihl herecké výkony - Clooney je opravdu výborný (i když Oscara za vedlejší roli bych přeci jen dal raději Gyllenhaalovi :)) a výbornou hudbu Alexandra Desplata. ()

Tyler 

všechny recenze uživatele

Tříšť jednotlivých obrazů a epizod… Tak nějak by se daly popsat dvě hodiny „Syriany“. Ale i přes vysoké nároky na divákovu pozornost, zoufání si, že se ve všech těch jménech a postavách, o kterých se často jen mluví, minimálně v první polovině filmu ztrácím, i přes chvílemi pomalé tempo a celkovou odtažitost, je tenhle film skutečně zajímavý. Načrtnuté charaktery dostávají hloubku jen v několika málo případech (Bob Barnes, Bryan Woodman, princ Nasir, mladík), zbytek osob vypadá jako by se do film propadnul přímo z aktuálního zpravodajství CNN. Atmosféra se z odtaženého „sledování zpráv a zákulisních intrik“ mění ve skutečné osobní a až fyzické vcucnutí přímo do děje opět jen v několika scénách, přesto zůstává vyváženě neutrální a tímto svým postojem zvláštně podmanivá. „Syriana“ se netočí kolem zjednodušeného konfliktu dvou stran, černé a bílé, naopak představuje sestavu mnoha pěšáků a vládců s různými motivacemi a prostředky. Nestraní ani jednomu z protagonistů, skoro až dokumentárním stylem pouze konstatuje, že takhle nějak to ve světě chodí - nedává odpovědi, pouze klade otázky. Je už pouze na nás, jestli na její hru přistoupíme a necháme se vyprovokovat k provětrání mozkových drah nebo zůstaneme pasivními konzumenty… Já sám se těším, až „Syrianu“ uvidím podruhé, jsem si totiž jistý, že jsem nepochytil veškeré souvislosti. Ale možná právě v tom je kouzlo „Syriany“. Však kdo, a to i z lidí hluboko zasvěcených, ví všechno? ()

Reklama

Othello 

všechny recenze uživatele

Taková malá statistika na úvod: Ke dni 2.3.2012 obsahují komentáře na Syrianu 13x slovo nuda, 22x přídavnou odvozeninu, 14x můžeme narazit na označení složitý/á/é, za nepochopitelný označuje tento film 10 uživatelů a za zmatený 6, čímž přihrávají mému elitářskému pocitu. Ne tím, že bych to celé sežral a plně porozumněl, ale tím, že mě film donutil přečíst si rozsáhlé rozfázování a polopatické vysvětlování děje na IMDB, nehledě na šest cigaret vykouřených u wikipedie, což byl nejspíš účel. Syriana je náročná. Do problematiky neuvádí, termíny a konexe nevysvětluje a postavy nemají pozadí, ale teprve si ho v průběhu filmu za sebou malují. Divácky ztotožňující prvek, tedy anachronický agent George Clooneyho během filmu dostává do držky (přeneseně i skutečně) v každý druhý jeho scéně a ač kdysi byl eso v jasně rozdělené středovýchodní politice, bolestivě zjišťuje, že pevná lana blízkého východu, jak ho zná se rozebrala na stovky malých vláken. V osmdesátých letech byly strany konfliktu rozděleny na A,B a C, přičemž dnes využívají celé abecední škály i s diakritikou. _____Syriana inklinuje k depresivní cykličnosti, kterou ale narušuje dějová linie pákistánských chlapců a jejich príma arabskýho kámoše s bombou a kopačákem, které jako jediná jasně směřuje ke svému cíli, ale i zpracováním je nejpochopitelnější, a tedy motivace sebevražedných atentátníků jsou na filmu tím nejzřetelnějším. Mají jasný start a cíl, čímž opět směřují na diváka. Účelem filmu tedy JE být na první signální nepochopitelnou směsicí podrazů, korupce, insiderů a intervence, aby pochopili smutnou realitu na arabském poloostrově a nepředvídatelnou sílu vykořisťovaného a k terorismu náchylného arabského národa (byť se v tomhle případě jedná o pákistánce). ____ Co se týče formy, je Syrina prakticky dokonalá, což je zejména zásluhou Elswitovi kamery (v současné době jeden z nejlepších kameramanů), výborných hereckých výkonů a perfektního castingu. Z Marka Stronga má člověk husí kůži, i když zrovna nikomu nevytrhává nehty a vůbec celou scénu tortury považuju za vrchol filmu. Matt Damon je naopak klasický předměstský kariérista s rodinou, zbavující se iluzí, do čehož se náramně typologicky hodí (dialog s manželkou u fontány je jednoduše geniální). Syriana je dokonalá a ocení to zejména lidi, se na filmy dívají a nežužlají si u nich ucho, nežehlí a nečekají, jak to tam Džorž Klůny ve finále pičo rozstřílí na sračky. ()

Spooner 

všechny recenze uživatele

Nudné, utahané, no prostě velké zklamání. Autor nám chtěl tímto dílem vysvětlit různé machinace v ropném průmyslu a podobné věci, ale nějak se mu to celé vymklo z rukou a to co nám nakonec předvedl, mě vůbec neoslovilo. A ani ten Clooney nebyl zas tak dobrý jak jsem čekal. Myslím, že Oscar by se herci neměl dávat pokaždé, když změní svou tvář a má pivní pupek. Tenhle film byl prostě velkým zklamáním. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

„You dig a 6 foot hole, you¨ll find three bodies, but you dig 12, and maybe you¨ll find 40“. Nemůže být snad nic výstižnějšího, než toto konstatování z úst Chrise Coopera. Syriana je snímkem, jenž nedělá žádné kompromisy (zejména potom ne k samotnému divákovi), je chladná, odtažitá (myšleno v tomto případě veskrze pozitivně) s věcným nadhledem a potřebným přesahem. Téma(ta) zpracovává poněkud nefilmovou řečí, přičemž se jich snaží pojmout hned několik najednou, avšak úzce spolu souvisejících (nebo se vám zdá, že terorismus, ropa, touha po moci, penězích... spolu nesouvisí), což může na první pohled (shlédnutí) působit poněkud roztříštěně, ale už při tom druhém (opakovaných projekcích) divák mimoděk zjistí, že tato (filmová) mozaika do sebe postupně začíná čím dál tím více zapadat, vrství (se) jedno zrnko písku na druhé a výsledkem je nekonečná (bezvýchodná) pou(š)ť, jenž nemá ani tak své vítěze a poražené, pouze velké množství „nutných (ne)vinných obětí“, to na obou stranách. Syriana je inteligentní politický thriller, s přesnými hereckými výkony, všudypřítomnou kamerou a na první pohled nenápadným, ale o to více působivým hudebním doprovodem. Jednoduše snímek, jenž vás po 20-ti min zcela otráví a ponechá netečnými nebo ho sjedete na jeden zátah bez jediného zívnutí. 90% zajímavý komentář (pro mě): uživ. gudaulin ()

Galerie (49)

Zajímavosti (17)

  • Jedna z věcí, která Georgi Clooneymu (Bob Barnes) nejvíc vadila na tom, že byl při natáčení o cca čtrnáct kilo těžší, než obvykle, byla, že nemohl hrát svůj oblíbený basketbal. A jak tu váhu později shodil? "Nasadil jsem takovou novou, unikátní metodu, které se říká 'přestat žrát'." (NIRO)
  • Stejně tak vystříhli Gretu Scacchi, která ztvárnila Bobovu manželku. Proto se o ní ve filmu jen hovoří. (imro)

Související novinky

Clooneyho drogová střední

Clooneyho drogová střední

16.07.2014

Možná jste zaznamenali, že už má George Clooney dva Oscary. Prvního získal za vedlejší roli v Syrianě, druhého mu potom vynesla produkce Affleckova Arga. To původně čerpalo z populárního článku… (více)

Pitt a Washington v hvězdné superkriminálce?

Pitt a Washington v hvězdné superkriminálce?

25.08.2012

Mediální vody se začínají zahřívat, ba přímo vařit kolem nového filmu Stephena Gaghana (foto), tvůrce neprávem opomíjené Syriany. Kriminální thriller Candy Store, ke kterému si Gaghan napsal scénář a… (více)

Jaden Smith zachraňuje taťku... a Shyamalana

Jaden Smith zachraňuje taťku... a Shyamalana

12.11.2011

Znělo to zpočátku hodně nepravděpodobně, ale zdá se, že k tomu opravdu dojde: Will Smith a jeho potomek č. 1 si spolu zahrají v postapokalyptické sci-fi M. Night Shyamalana One Thousand A. E. Stopne… (více)

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

08.07.2009

Dvě postavy, které proslavil Harrison Ford (pravda, Jacka Ryana si ještě před ním zahrál Alec Baldwin, ale svou pravou tvář získal agent až s Fordem), se pravděpodobně vrátí na plátna kin. Klepy o… (více)

Reklama

Reklama