Reklama

Reklama

Ohňostroj marnosti

  • USA The Bonfire of the Vanities (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Spořádaný byznysmen z Wall Street a „vládce všehomíra“ Sherman McCoy (T. Hanks) spolu se svojí milenkou Marií (M. Griffithová) omylem v newyorském Bronxu porazí autem jednoho z dvojice černochů, kteří je chtěli okrást. Sherman s Marií však z místa ujíždí a na policii nic nehlásí. Chlapec se dostává do nemocnice a poté upadá do kómatu. V tu chvíli začíná hledání onoho neznámého bělocha, co mu to způsobil a začíná hysterie. Mnoho lidí se chopí příležitosti a z tohoto „honu na lišku“ se snaží získat maximum – novináři mají senzaci, černošský reverend burcuje davy a vyvolává protesty, židovský starosta se kvůli blížícím se volbám musí zavděčit černošským voličům a neúspěšný a na alkoholu závislý novinář Peter Fallow (B. Willis) má snad poslední šanci, jak najít ztracenou novinářskou čest. Mezitím se však Shermanovi začíná zcela hroutit jeho svět… Podle stejnojmenného románu Toma Wolfea natočil v roce 1990 americký režisér Brian De Palma film Ohňostroj marnosti, v němž až parodicky vykresluje Ameriku velkých úspěchů, za které leckdo zaprodá duši. Ukazuje odvrácenou stranu slávy, bohatství a moci „těch nahoře“. Řemeslné mistrovství režiséra De Palmy a kameramana Vilmose Zsigmonda doplňuje hvězdné herecké obsazení. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (98)

lennyd 

všechny recenze uživatele

Odepsaný novinář (Bruce Willis) dostane svoji druhou šanci v sledování případu Shermana McCoye (Tom Hanks), nařčeného z přejetí černošského chlapce uprostřed Harlemu. Na jeho případu mají místní politici své další zájmy (volby se blíží, a odsoudit bílého bohatého muže přinese nepochybně hlasy celého černošského etnika). Podaří se zachránít pravdu ? ... Oba hlavní představitelé Hanks a Willis podávají nadstandardní herecké výkony (nu možná Willis tu opilost ani nehrál :)). Víceméně je mi záhadou účast Morgana Freemana v menší roli soudce, kde 90% jeho slov zní "Klid. Ticho.". Jen škoda toho uspěchaného konce a patetického proslovu ... ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

3.8.2010 ~ Americká parodická satira, která ale kdyby neopustila břehy Země svobod, vůbec nic by se nestalo. Nezajímavá nuda v krystalické podobě. ~ Možná kdybych byl Američan, tak bych tím byl unesen, jako nijak zvlášť proamerický Evropan jsem byl akorát znuděn a to natolik, že jsem udělal něco, co dělám u opravdu velkých "průserů". Nedokoukal jsem to. Skoro. ~ Úspěšný obchodník z Wall Street má ženušku a děti. Ženuška dělá prd, manžílek jí leze za jinou nanynou, která také dělá prd, s tou druhou nanynou se dostanou omylem do Bronxu plného zlých a násilnických černochů, přičemž jednoho z nich zraní poté, co se je snaží přepadnout a přinejmenším znásilnit a ohlodat, v tom horším případě potrhat oblečení, poškrábat auto a pak teprve znásilnit a ohlodat. ~ Do případu zraněného černošského hodného milého učenlivého tichého a milujícího černošského chlapce se vloží černošská obec v čele s pošahaným reverendem prahnoucím po odvetě, policií a podřadným ožralou a mimo jiné také pisálkem. Policie by se na to vykašlala, pisálek chce popularitu, černoši bílý skalp, pan "Wall Street obchodník" klidné svědomí (z toho, že někoho zajel, ne že se tahá manželce a dcerce s jinou fiflenou za zády) a divák čeká, kdy se začne něco dít. Stále jsou zde pouze nástiny gradujícího příběhu, který se ale ne a ne dostavit a tak mě to už naštvalo natolik, že jsem to stopl. ~ Natočit něco tak nezajímavým způsobem chce vážně um. Nacpat do toho filmu takových známých tváří (Willis, Hanks, Griffit, Freeman...) a ještě to navíc nudně natočit, to je už majstrštyk. Tak nějak záměrem/náhodou jsem se dostal ke konci, kdy měl zrovna americko-do-duše-promlouvající projev Morgan Freeman, a gratuloval si tak, že jsem u toho neztratil času víc. ~ Ano, satira z toho čišela, ale když mě jsou ty americké poměry tak ukradené. ()

Reklama

Biopler 

všechny recenze uživatele

Už námet filmu je taký všelijaký, ale povedzme, že v zásade je to domino efekt s odhaľovaním mileneckej aféry navonok bezchybného zazobaného muža. Avšak prevedenie je otrasné, roztekané a je to velikánska nuda, ktorú nevedia zachrániť ani veľké hollywoodské mená. Problém je, že sa príšerne prehráva (Griffith ťažko vládne), snímke chýba nápad, mnohokrát sa prešľapuje na mieste a korunu tomu dáva priblblý záver s výstupom sudcu, ktorý dáva vlastne najavo, že každého zúčastneného pozná a morálne poučí všetkých o dôstojnosti, ktorú nám vštepovali už naše babičky. Úbohé a úmorné! ()

peetriss 

všechny recenze uživatele

Je pravdou, že se Ohňostroj marnosti jako komedie pokulhává - sází jen na hořkosladkého Hankse a flegmatického asociála Willise, a protože jsme oba v takovýchto rolích viděli mnohokrát, mění se tato komedie v čistě rutinní záležitost. Nejedná se však o čistou komedii, nýbrž o satiru, což je něco jiného - a jako satira funguje poměrně dobře, navíc takovým způsobem, že padá na úrodnou půdu i v dnešní době. Z obsazení nejvíce potěšil Morgan Freeman v roli svérázného a věčně rozohněného soudce. ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Od De Palmy jsme zvyklí na docela jiný kafe, a myslím že nikoli pro nic za nic. Jeho pokus o sociálně kritickou komedii sice nepostrádá potřebný nadhled a uštěpačnou ironii a zdobí ho až nevídaná škála luxusních hereckých výkonů, ale o to víc to působí jako celek nepřesvědčivě, nezajímavě a poněkud vyprahle. Ve svých mafiánských eposech chrlil režisér na publikum jednu pamětihodnou scénu za druhou a stavěl na unikátní dobové atmosféře, zde něco takového naprosto absentuje a pouze vědomí, že jsem se během sledování cítil fajn, film z těžkopádného průměru bohužel nevytáhne... ()

Galerie (46)

Zajímavosti (24)

  • Film sa oficiálne začal natáčať v piatok 13. apríla 1990. Mnohí mali pocit, že natáčanie v ten deň len pridalo na smole, ktorá film sprevádzala od natáčania až do uvedenia v kinách. (m.a.t.o.)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno