Reklama

Reklama

Pilíře Země

(seriál)
  • Kanada The Pillars of the Earth (více)
Trailer
Kanada / Německo / Velká Británie, (2010–2011), 7 h 9 min (Minutáž: 48–57 min)

Epizody(8)

Anglie roku 1123. Tom Stavitel (RUFUS SEWELL), povoláním kameník, sní o stavbě velkolepé katedrály. Spojence pro její realizaci nachází v ambiciozním převorovi Philipovi (MATTHEW MACFADYEN). Zatímco se Anglie po smrti krále Jindřicha I. utápí v občanské válce, začíná se v Kingsbridgi po letech příprav mohutně stavět. Zhmotnění jedné velké představy však bude trvat několik desetiletí plných intrik, vražd a válek. Bez síly lásky by však cíle nebylo nikdy dosaženo. To ona dává lidem křídla k uskutečnění snů malých i velkých. To ona pomáhá dobru zvítězit nad zlem. A právě o tomto vítězství je náš příběh.

PILÍŘE ZEMĚ, knižní bestseller Kena Folletta je již několik let na výsluní zájmu čtenářů celého světa. Nyní k vám přichází 4dílné filmové zpracování tohoto velkolepého historicko-dobrodružného eposu z produkční dílny Tonyho a Ridleye Scottových, tvůrců hitů Gladiátor a Robin Hood. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (219)

mysiak 

všechny recenze uživatele

Starz sa po nečakanom úspechu svojho Spartacusa rozhodli zainvestovať do ďalšieho seriálu..tento raz miniseriálu...a výsledok nie je zlý..tvorcovia majú napozerané historické seriály od svojho konkurenta HBO - Rím, Tudorovci, takže vedia zapracovať príbeh, majú peniaze a sú kvalitní...ale zaujatie trošku upadá po prvotnom nadšení..seriál má všetko to, čo kvalitná produkcia má mať..dobré obsadenie, kulisy, kostýmy, ale téma trošku upadá do pozadia...hodnotenie po 2 dieloch zo 6 ()

blitzer 

všechny recenze uživatele

Good God! Tuhle esenci středověku se všemi jeho dobovými znaky - hrady, rytíři, bitvy, bláto, špína, smrt, intriky a všeobjímající (a všehoschopná) církev - jsem si nesmírně užil. Narozdíl od jiných seriálů (či spíše minisérií), které jsem v poslední době viděl, mě tenhle chytil hned od prvního dílu a vyplivl až po dalších sedmi, které jsem nadšeně zhltnul téměř najednou. To co se mi nejvíc líbilo na skvělé Hře o trůny, totiž poutavý příběh se spoustou intrik, zvratů a výborně vykreslenými postavami, je tady naplněno v podobné míře (i když je pravda, že Hra o trůny je přeci jenom příběhově vrstevnatější a epičtější). [Spoiler] Pravda, finále bylo trochu přeslazené... ale když já jsem si už od prvního dílu tak strašně přál, aby ten slizkej biskup a neméně odpornej zrádcovskej synáček shnili v pekle! [konec spoileru] To je právě ono - postavy jsou (stejně jako ve vzpomínaném Game of Thrones) tak skvěle napsané a zahrané, že Iana McShanea budu už asi navěky nenávidět :-). Naopak kladní hrdinové byli nadmíru sympatičtí (Jack, Tom Builder, Philip, Aliena - ta obzvášť :-), takže jsem jim fandil až do konce a tajil dech v momentech, kdy to měli nahnuté. A navíc, jako eso v rukávu, je tu ústřední motiv - stavba katedrály, která je jedním slovem úžasná a hrozně mě bavilo pozorovat, jak se celá stavba vyvíjela. Vlastně výprava je celkově na televizní poměry dost rozmáchlá a prachy, které mj. bří Scottové sehnali, jsou vidět. Zkrátka Pilíře země hodnotím jako jedno z nejlepších přiblížení středověku divákovi prostřednictvím pohyblivých obrázků. Už teď se těším na Svět bez konce. EDIT 10.3.2012: Tak mi to nedalo a musel jsem si koupit více než tisíci-stránkovou knižní předlohu v originálním znění, kterou se teď budu prokousávat. Jsem zvědav, co všechno se do televizního zpracování nevešlo.. ()

Reklama

Sheldra 

všechny recenze uživatele

Trautenberg sice mojí oblíbenou pohádkovou postavou není, i tak jsem si ale Pillars of the Earth celkem užila. Teda, užila... ano, nadchla mě krásná výprava, solidní herecké výkony (některé dokonce skvělé, ovšem jeden krajně ubohý, a sice trapka Ellen), teorie stavby katedrál a intriky kam se podíváš. Potíž je v tom, že tohle všechno vystačí tak maximálně na první dva-tři díly, postupně ale neustále se opakující schéma začně trochu otravovat. Kladné postavy jsou tupé, až to bolí, zatímco záporáci mají fištróna jak Richelieu, a navzdory těmhle dvěma skutečnostem nakonec zvítězí, a to ještě tak předvídatelně, že to až nasere. Zdá se mi, že autor si nebyl tak úplně jistý, jestli chce příběh pojmout drsně ve stylu seriálů HBO (sexu, násilí a zvrhlosti se tu najde celkem dost), nebo spíš jako dobrodružnou pohádku, ve které je zlo po zásluze potrestáno a všichni žijí šťastně až do smrti. Přirovnání k poslednímu Hoodovi fakt není nijak přestřelené, ale spíš ve smyslu záporném - poslední Hood stál totiž docela za houby... ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Celkově velmi zvláštní, ale abych tak řekl seriál má skutečně co nabídnout. Velkolepá freska ze středověké Anglie dvanáctého století má slušně promyšlenou výtvarnou stylizaci, náboženský svár, dobové kulisy, pěkné rekvizity a je tu skoro všechno, co k dobrému historickému seriálu patří. Ovšem s kouzlem knihy nemohu poměřovat, protože pravidla filmového vyprávění jsou úplně jiná a při vší úctě k bohaté dějovosti, je škoda, že ambiciózní filmový přepis svým obsahem vyzněl jako prostomyslná drsnější pohádka. Na druhé straně vím, že film to nemá nikdy oproti knize lehké. To ovšem všechno budiž bráno tak, že tvůrce se snažil vybrat linii románu kvalifikovaně, v nich se prolínají hlavní osudy postav. Co si odnesu hluboko v paměti z filmu, jsou hlavní představitelé, ať již je to Jack Jackson (Eddie Redmayne), převor Philip (Matthew Macfadyen), nebo pozoruhodný ztělesnitel zla Waleran (Ian McShane), který dal postavě dokonalou váhu. A co napsat o seriálu na závěr? Je to rozhodně zajímavý film. Pro úplnost dodám, že díky tomu budu chtít určitě katedrálu v Salisbury někdy rád osobně vidět. ()

elizabeth_ba 

všechny recenze uživatele

Na úvod přiznám, že mě to bavilo a bylo to fakt pěkně natočený. Ale jako vždy přidám několik připomínek. Scénář samotný asi za ně tak úplně nemůže, protože ten vycházel ze stejnojmenného románu Kena Folletta. Předlohu jsem teda nečetla a ani jsem to nikdy neměla v úmyslu, ač historické romány můžu a čím delší tím lepší (viz Merle nebo Vaňková). Přečetla jsem totiž dříve Folletův jiný román Na věky věků a stejně jako u blbého hist. filmu jsem málem umřela nudou. Konzultovala jsem s kolegy, co četli Pilíře země, zda to, co připomínkuju, byla svévolnost filmařů nebo se opírali o skutečnosti z knihy, výsledky uvidíte níže v příspěvku. Nejprve ty připomínky a chyby: 1.cesta té šlechtické dívky za milým do Francie s děckem v náručí, jen tak v pohodě pěšky až do St. Dennis... Byla v Anglii a najednou šup ve Francii – žádná loď, žádná starost o dítě nebo o sebe, jako z čeho byli a budou živi etc. 2. Nařčení z čarodějnictví ve 12. století a odsouzení upálením. (toto ale je už podle spolehlivých zdrojů chyba knihy) 3.Celá ta postava té čarodějky Ellen, přišla mi tam jako z jiného světa..., asi něco jako deus ex machina. A teď mé odpovědi na ně a komentáře k nim: Ad 1) Ta šlechtická dívka vypadala, že má jak kuráž tak i mozek v hlavě, byla vůbec taková moderní a emancipovaná (skoro jako mé oblíbené české královny vdovy Kunhuta a Rejčka), takže by si s tou cestou (asi jen) za okolností, když by měla také dostatek štěstí (aby vydělala nějaké peníze a nebyla přepadena, oloupena, znásilněna a zavražděna) dokázala poradit. Je tedy škoda, že té cestě filmaři aspoň trochu nevěnovali pozornost, kdyby přemáhala nějaké nástrahy, jistě by to bylo zajímavé a atraktivní, aspoň tu cestu lodí tam dát určitě měli, aby neměl divák pocit, že přešla z Anglie do Francie suchou nohou. Ad 2 a také 3) Podle mě se v té době ještě nezmiňovalo spojení čarodějnic s ďáblem, které ve filmu několikrát padlo. Spíš to ve mě evokuje až takové 15.-17. století. Dvanácté století bylo na Západě dost benevolentní, čarodejnictví jistě ne, pravděpodobnější by byla nějaká hereze. Vzhledem k tomu, že ta postava Ellen je líčena jako odpadlá jeptiška, by to mělo k realitě realitě blíž. Celkově i přes jistou míru (ve zdejších komentářích již zmiňované) naivity to působilo o dost brutálněji než Případy bratra Cadfaela, které jsou zhruba z téže doby (odlišnost zpracování způsobuje asi doba natočení obou seriálů) Ty mi přijdou reálnější a zamlouvají se mi o dost více, a nejen proto, že miluji historické detektivky. Na závěr ještě hodnocení mého mladšího kolegy: "Tak je to takový pohádkový středověk - rytíři, drancování, čarodejnice, zkažená církev, rodové tajemství. Templář a svatý grál tam chybí." Já k tomu dodávám ještě, že chybí, proto taky ty 4*:-)) a jedna z nich je za Rufuse Sewella a Matthewa MacFaydena (za oba dohromady) ()

Galerie (215)

Zajímavosti (24)

  • V příběhu vystupuje Francis (David Bark-Jones), ale toto jméno v té době neexistovalo. Prvním nositelem jména „Franciscus“ nebo „Francesco“ byl totiž sv. František z Assisi, původním jménem Jan Bernardone. V jeho případě šlo o přezdívku s významem „Francouzek“, Františkova matka totiž byla z Francie a malý Jan přitahoval pozornost tím, že v mládí upřednostňoval francouzštinu před místním dialektem umbrijštiny. Sv. František byl už za svého života velmi populární a po jeho smrti se stalo jeho jméno/přezdívka oblíbeným, nicméně platí, že sv. František žil více než tři generace po době, kdy se odehrává děj tohoto seriálu. (Verbudrak)
  • Pro natočení finálových leteckých záběrů posloužila katedrála v anglickém městě Salisbury. (GeusX)
  • Vizuální efekty má na svědomí pražské postprodukční studio UPP. (mr.filo)

Související novinky

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Skromný český televizní píseček se dočká zanedlouho dalšího boje o sledovanost, především na poli komerčních seriálů. Dvě nejsilnější komerční televize vsadily na školní prostředí (TV Nova seriálem… (více)

Po Spartakovi dorazí Marco Polo

Po Spartakovi dorazí Marco Polo

17.01.2012

Americká kabelová stanice Starz na televizním trhu výrazně zabodovala s masakrálním seriálem Spartakus (druhá regulérní série s podtitulem Vengeance startuje 27. ledna). Dařilo se jí i s Pilíři Země… (více)

Bratři Scottové zboří Pompeje

Bratři Scottové zboří Pompeje

05.04.2011

Historické a fantasy eposy se definitivně stěhují do televize. HBO včera vyvolalo nadšení prezentací první čtvrthodiny z Game of Thrones, dnes tu máme další velkolepý televizní projekt. Pompeii bude… (více)

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

11.10.2010

Zatímco probíhá boj o dvoudílný prolog k Vetřelci (studio 20th Century Fox chce přístupnost PG-13 a rozumný rozpočet, Scott trvá na tvrdém R-ku a rozpočtu 250 miliónů pro oba filmy... a chce si… (více)

Reklama

Reklama