Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bratři Marxové fušují do politiky. Válka je jen otázkou času. Pátý film bratrů Marxových Kachní polévka (1933) patří k vrcholným dílům komediálního žánru. Sourozenecká čtveřice se tentokrát pustila do rozkladu politických kruhů. Groucho Marx představuje Rufuse T. Fireflye, novopečeného diktátora z fiktivního státu Freedonie. Jeho jmenování do funkce si vynutila bohatá vdova paní Teasdaleová (Margaret Dumontová), která na oplátku věnuje do státního rozpočtu dost peněz na to, aby zachránila zemi před krachem. Hned na inaugurační slavnosti urazí Firefly diplomata Trentina (Louis Calhern), velvyslance sousední Sylvanie. Ten zase kuje pikle, aby se Fireflye zbavil a ovládl Freedonii. Mimo jiné najme svůdnou zpěvačku Veru Marcalovou (Raquel Torresová), aby prezidenta oblouznila, a především svérázné kumpány Chicoliniho (Chico Marx) a Pinkyho (Harpo Marx), aby Fireflye špehovali. A jelikož pro diktátora ani pro oba povedené špiony není nic svaté, situace nutně vede k válce…
Film navzdory svým kvalitám ve své době divácky propadl a znamenal odchod bratrů Marxových ze studia Paramout ke konkurenčnímu MGM (kde Marxové vzápětí natočili další komediální skvosty, zejm. Noc v opeře a Kobylkáře). Kachní polévka se dočkala divácké rehabilitace až v šedesátých letech, kdy v ní publikum spatřovalo silný satirický podtext. Film však dodnes oslňuje především čistými, dokonale načasovanými slovními i situačními gagy. Scéna s rozbitým zrcadlem a Grouchovým dvojníkem patří mezi nejlepší filmové komediální výstupy vůbec. Kachní polévka tak právem figuruje v Národním filmovém registru při Knihovně kongresu na seznamu titulů tvořících americké národní filmové dědictví. (Česká televize)

(více)

Recenze (124)

Morloth 

všechny recenze uživatele

Pokud byli Kobylkáři pro mou osobu nadbytečně uzpívaní, tak v Kachní polévce šlape vše jak má. Břitké absurdní konverzace se střídají s ještě absurdnějšími gagy a vše doplňují báječně parodické hudební sekvence. Nedivím se, že Salvador Dalí hovořil ve spojitosti s tímto snímkem o surrealismu ve filmu. Jako desert je podávána společenská satira. Zábava famózní, jen logiku pohledat. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Pokiaľ vám pripadajú filmy Marxovcov stále o tom istom, pozrite si Kačaciu polievku. Politický motív je v ich tvorbe výnimkou. Neuveriteľný gulometný nášup poväčšinou vydarených až geniálnych fórov, čo má za následok, že budete mať problém s čítaním titulkov. Možno by nebol od veci dabing, ale potom by sme boli stratení v preklade pri slovíčkarení u Dallas - dollars, Texas - taxes, čo bolo preložené pri zachovaní pointy vtipu ako Dán - dane. Citát z 1001 filmov: Mestečko Fredonia si sťažovalo na zneužitie svojho názvu vo filme a pridania jedného e, bratia ich vyzývali, aby si zmenili názov mesta, pretože uráža ich film. Duck soup nie je žiadna urážka komediálneho vkusu, ale prvotriedna zábava geniálnych komikov. ()

Reklama

Galadriel 

všechny recenze uživatele

"A teď, Chicolini, chci podrobnou zprávu z vašeho vyšetřování." Chicolini: "V pondělí jsme sledovali Fireflyho dům, ale nikdo nevycházel. Nebyl totiž doma. V úterý jsme šli do míčovny. Ale ošálil nás. Nešel tam. Ve středu šel do míčovny.|Ale ošálili jsme ho! Nešli jsme tam. Čtvrtek, to byla shoda. Nikdo tam nešel. V pátek celý den pršelo. Míčovna byla zavřená. Poslouchali jsme rádio."________ Firefly: "Už víte, že armáda je před otřesnou porážkou? Co chcete dělat?" Chicolini: "Už jsem to udělal." Firefly:"Co jste udělal?" Chicolini: "Přešel jsem ke druhé straně." Firefly:"Takže teď jste na druhé straně? Co děláte tady?" Chicolini: "Tady je lepší jídlo." ________ Moje první setkání s bratry Marxy a musím říct, že mě příjemně překvapili. Krásně satirický film, jehož děj sice nemá hlavu ani patu, ale to mi ani trochu nevadí. Bavila jsem se dost dobře. Vtipné repliky, nepřeložitelné jazykové hříčky, slovní hádankya vzájemné matení se mezi Grouchem a Chicem a i ty grotesky Harpa měly něco do sebe. Obvykle grotesky moc nemusím, ale některé z jeho kousků byly hodně inovativní (zrcadlo bez zrcadla, doutník a letlampa nebo jeho svádění dam s koněm). Takže z mojí strany spokojenost a myslím, že Groucho má ambice být jedním z mých nejoblíbenějších komiků. Firefly zavřený v koupelně: "Pusťte mě! Pusťte mě odsud! Nebo mi sem aspoň dejte časopis." ()

Madison 

všechny recenze uživatele

"Do sněmovny. Jeď jako o závod, spěchám. Když ti dojde benzín, nalej tam chlast. Když ti dojde chlast, dej tam Mabel. A teď na to šlápni.".... Alebo....... Čo sa stane, keď si bratia Marxovi zmyslia potupiť politickú mašinériu a zosmiešniť jej predstieranú dôležitosť jednou úžasne vtipnou hláškou za druhou. Toto je presne ten typ humoru, aký mám najradšej - množstvo skrytého významu medzi riadkami, jednoznačný výsmech politickým velikánom korunovaný skvelými hercami. Veľmi som chcela dať 5*, no chvíľami ma vyrušovali vedľajšie línie, škoda, že nebol celý dej sústredený len na pána Firefly, ten totiž boduje jedna radosť, aj keď zrkadlová scéna či tri identity Fireflya tiež nemali chybu :-) Zbožňujem, keď sa tvorcovia inteligentným a sarkastickým spôsobom vysmievajú politickým systémom a toto mi veľmi pripomínalo geniálneho Wildera v snímke Raz, dva, tri. Proste lahôdka. ()

-Ravee- 

všechny recenze uživatele

Tak tady si s hodnocením vážně nevím rady. Místy jsem prskal smíchy, pak zas znuděně zíval nebo se cítil trapně i za tvůrce pro idiocii scének (především 90% slovních hříček je postaveno podle jednoduchého schématu, který naprosto selhává). Úroveň politické satiry se ani náhodou nedá srovnávat třeba s inteligencí a naléhavostí pozdějšího Chaplinova Diktátora. Díky zařazení Duck Soup asi do všech výběrů nejlepších filmů všech dob jsem čekal daleko víc.. ()

Galerie (79)

Zajímavosti (14)

  • Ve filmu hrají čtyři bratři Marxové. Jejich plat činil 200 000 dolarů. (M.B)
  • Trik se zrcadlem se poprvé objevil ve filmu Chaplin obchodním příručím (1916). (Kulmon)
  • Fiktivní země se původně měla jmenovat Amnesia. (Kulmon)

Reklama

Reklama