Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 145)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Univerzitní uklízečky přicházející o Okenu po litrech z něho šílí, ale to je zkrátka John Forbes Nash ml. Schizofrenní génius, nositel Nobelovy ceny a v biografii podle Rona Howarda dokonce i majitel největšího bicepsu v matematických kruzích (zřejmě důsledky tréninku v římských arénách).. Režisér, věren svých tradic, jede dle příručky "Jak natočit film na Oscara" a všechny potřebné prvky (vévodí Hornerova hudba a nosné téma jedince stojícího mimo společenské standardy) mu i díky melodramatizaci a přikrášlení faktů dokonale zapadnou do vzorce připraveného zaútočit na vjemy akademiků i diváků. Jen jedna osobní poznámka k názvu filmu - Beautiful Mind vlastnila spíše Nashova žena Alicia, která nesla svůj úděl člověka, podporujícího blízkou osobu s duševní poruchou, zcela výjimečně.. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

O Čisté duši by se dalo napsat spoustu superlativů - jde o vysoce profesionální snímek podložený precizním scénářem, kvalitně obsazený i zahraný, režie je nápaditá a vysoce profesionální. Příběh je emotivní a určitě netradiční - aby byl hlavní postavou duševně nemocný matematik, to chce i kousek produkční odvahy. Podobné filmy automaticky neskýtají záruku snadných tržeb. Na druhou stranu je právě profesionální produkční přístup při výrobě určitou slabinou snímku. Do hlavní role byla obsazena hvězda - velký sympaťák a hezoun Russell Crowe, do něj se pochopitelně musela zamilovat překrásná a charismatická Jennifer Connelly...Film doslova přetéká oduševnělými dialogy a bezbřehým humanismem. Jenže v reálném životě je to všechno těžší, syrovější a mnohem smutnější. Měl jsem v rodině duševně nemocného, vím dobře, o čem mluvím. Ten charakter velkofilmu kalkulujícího už dopředu s oskarovým úspěchem mi v tomhle případě trochu vadil. Pět hvězdiček tomuhle byť velmi kvalitnímu výrobku dát jednoduše nemůžu, na to je moc "vyžehlený". Na druhou stranu stojí řada scén za zmínku, už úvodní hrátky se světelným odrazem na kravatě nepostrádají vtip a v podobném duchu se odvíjí převážná většina filmu. Crowe svého hrdinu pojal tak trochu jako autistu ze snímku Rain Man, nejsem si jistý, jestli je to v případě schizofrenie na místě. Ale při té armádě poradců se snad seknout nemohli...Celkový dojem 80 %. ()

Reklama

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Ron Howard stoupá dál v mém osobním žebříčku režisérů. Po Apollu 13 a Těžké váze, mě velmi zaujala i Čistá duše. To jak Russell Crowe ztvárnil vědce Johna Nashe, bylo neuvěřitelné, takhle jsem Crowea ještě nikdy zahrát neviděl. Neuvěřitelný výkon, který mi silně dával vzpomenout na Dustina Hoffmana v Rain Manovi. Silný příběh, který je výborně natočen, Howard dbá na každý detail a výsledkem je opravdu krásný film. Ed Harris jako jeden z Johnových démonů, byl také fantastický, ale ještě jednou - to co předvedl Crowe, to byla síla. Snímek je podbarven krásnou hudbou, která mu dodává na působivosti a já nemohu hodnotit jinak, než vysoko. ()

Trellíno 

všechny recenze uživatele

Skvělý, ale uplně dokonalý určitě tento kousek neni. Budu zde opakovat co napsali jiní, ale akademici ať táhnou v pr... . Viděl jsem Training day a Crowe je přece jenom někde jinde než obyčejnej standartní Washington. Předvadi tu něco, co se opravdu vídá málo kdy. Scénář je taky slušný, ale chvilkama mi to přišlo hrozně zdlouhavý a utahaný. Proto jen za 4*. Toto opravdu neni nejlepší film loňského roku. ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Vyborný film! Téma, které asi nikdy nebude dokonale rozluštěno, jestli je genialita bláznoství nebo ne?! Velice povedený scénář (Oscar za něj je poprávu) a skvělé herecké obsazení. Ódy na výkon Russella Crowa už jsem si tu přečetl víc než dost a mě nezbývá než to odsouhlasit a znovu říci, že Oscar měl skončit v jeho rukou! Jennifer Connelly podala také velmi povedený výkon a Oscara si zasloužila. Ron Howard mi vykreslil svět Johna Nashe tak působivě, že mě nezbývá než dát pět hvězdiček. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (60)

  • Russell Crowe bol vybavený sadou zubných protéz, ktoré mu vytvárali mierny predkus, aby sa čo najbližšie priblížil k zobrazeniu skutočného Johna Nasha. (Greenpeacak)
  • Když John (Russell Crowe) přijede na konferenci, přiběhne k němu holčička, on ji obejme a pustí na zem aktovku. Pak se baví s bývalým spolubydlícím, a když ho zavolají, odchází, aniž by aktovku zvedl. V dalším záběru je aktovka vedle něho na konferenci. (Terva)

Související novinky

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno