Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 145)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Miluju Jennifer Connelly. No, měl bych mluvit spíš o filmu. Takže, miluju Jennifer Connelly. No tak, co jsem to, jo, aha. Miluju Jennifer Connelly. No dobře, už dost. Film Čistá dusice není nijak originální svým obsahem, nicméně vytahuje z něj prakticky všechno, co se vůbec dá. Příběh duševně nemocného matematika Johna Nashe a jeho obětavé manželky je vyprávěn tak citlivě a poutavě, že to vtáhne a nepustí. Precizní filmařinou jsou Nashovy vize, jak ty teoretické (mizející holky v baru), tak schizofrenní. Herecké výkony Russela Crowea (toho oscara měl dostat), kterého jsem vlastně začal registrovat až po tomhle filmu, Eda Harrise, Paula Bettanyho a samozřejmě Jennifer Connelly (ještě jsem neřek, že jí miluju) jsou vyloženou lahůdkou, Horner složil velmi působivé party, zkrátka výborný citlivě lidský film. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Vynikajúci film,oscar za najlepší film určite zaslúžený.R.Crowe podal herecký výkon ,ktorý sa len tak nevidí a oscara nedostal len preto,že ho dostal pred rokom za film Gladiator.Prečo ho nemohol dostať opäť?A že je pre niekoho nudný?Možno pre niekoho málo zaujímavý,ale určite nie nudný.Hlavne je hlboko ľudský.90%. ()

Reklama

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Tenhle film vytáhnul nahoru herecký výkon Russella Crowea, bez něj by byl zapadl do dlouhé řady mírně nadprůměrných dramat, jakých jsou spousty. Na Čistou duši se určitě vyplatí podívat, děj je poměrně zajímavý, takže ty dvě hodiny a kousek uběhnou docela rychle, ale velmi pochybuji o tom, že na někoho udělá takový dojem, aby na ni po čase vzpomínal a obdivoval ji. Na to jí chybí buď silnější závěr (v tomto směru se mi zdál nejlepší moment asi v půlce stopáže, když se divák dozví vy víte co, poslední půlhodinu už to jenom tak nějak doznívá, negraduje), nebo osobitější režie - Ron Howard je sice velmi dobrý řemeslník, ale stále jenom řemeslník. 7/10 ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

"Čistá duša" a "Klub rváčov". Čo majú tieto filmy spoločné? Pre mňa sú to dva najlepšie snímky o schizofrénii. Každý z nich sa ku tejto problematike postavil iným spôsobom, ale podstata je rovnaká. V prípade "Čistej duše" sa jedná skôr o dramatickejšiu, menej akčnú, formu. Sledujeme životný príbeh geniálneho matematika Johna Nasha, ktorého mysleľ je sužovaná touto zákernou psychickou chorobou. V réžii skúseného Rona Howarda vznikol krásny životopisný film, ktorý bol v roku 2002 ocenený až štyrmi soškami Oscara. **** ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Představ si, že jsem řekl to, co jsem měl říct a teď bych s tebou chtěl mít co nejdříve pohlavní styk." Mám rád čísla, jelikož bez politických úprav nelžou a dá se jimi vyjádřit cokoli. Proto jsem se na film o geniálním matematikovi těšil asi víc, než jsem měl. Z hlediska čísel funguje snímek bezvadně, ale často ukazovaná skutečnost, že génius a blázen jsou dvě od sebe těžko rozpoznatelné osoby, dokonalému zážitku poněkud podrážela nohy. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (60)

  • Problém, ktorý John Nash (Russell Crowe) píše na tabuľu pri svojej prednáške, je skutočný (na rozdiel od iných filmov, kde sú príklady na tabuli väčšinou buď príliš jednoduché, alebo nezmyselné). Ide o dôležitú teóriu v matematickej fyzike, ktorá priamo hovorí, že odpoveď je 1. Neskôr diskutuje o probléme s Aliciou Nashovou (Jennifer Connelly) a robí ďalšie obmedzenia pre riešenie problému, bez ktorého je to oveľa ťažšie, takže Nash si je dosť istý tým, že ho nemohla vyriešiť. (jofffo1)
  • Čistá duše byla časopisem Premiere zařazena mezi dvacet nejpřeceňovanějších filmů všech dob. (becki_tu)
  • Riemannova hypotéza uvedená vo filme je skutočný a slávny matematický problém, ktorý zostáva nevyriešený (doteraz nebol preukázaný) už takmer 150 rokov. Mnoho ďalších dôležitých teórií bolo preukázaných na základe predpokladu, že Riemannova hypotéza je pravdivá, a v tom je jej opodstatnenie. V roku 2000 Clay Mathematics Institute of Cambridge, Massachusetts uviedol Riemannovu hypotézu za jeden zo siedmich "Millennium Prize Problems" a ponúkol 1 000 000 dolárov ako odmenu pre osobu, ktorá ju potvrdí. (jofffo1)

Související novinky

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)

Reklama

Reklama