Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 132)

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Převyprávět Illiadu bez bohů je jako převyprávět bibli bez Boha. Ne že by to nebyl zajímavý pokus, ale jaksi ztratíte hlavní důvod dění... A je z něj tupá akční řachanda.... kterých je 12 do tuctu (narozdíl od Illiady, která se čte již 2500 let). Asi tak -- film standardní zábava pro masy, a zmíněné pojetí mě trochu otrávilo a sejmulo další hvězdičku. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Trojská válka byla z technických důvodů několikanásobně zkrácena, něžný kolouch Orlando si zase zastřílel z luku a Pitt hraje mečem se ohánějící egoistickou rockovou hvězdu, co se propadla branou času. Ale na druhou stranu, Troja byla od začátku koncipována jako blockbuster a zákonitě nemůže ctít historická fakta, neboť spousta diváků v kině by upadla do nebdělého stavu. Ostatně ani Homér neví, jak to tehdy přesně bylo.. Bavte se a berte to jako malou lekci dějepisu ve stylu Pád říše římské v komiksovém vydání. ()

Reklama

Eddard 

všechny recenze uživatele

Homérovu Íliadu jsem četl několikrát v různých verzích (i když ne přímo originál) a jedna z věcí, co jí dělá nezapomenutelným, zváštním příběhem je právě spoluúčast olympských bohů na samotném válečném konfliktu.(tady se nabízí možnost srovnat Tróju s podobně pojatým Králem Artušem, který však dopadl nepoměrně hůř) Nechápu, proč se Petersen (či jeho scénárista) rozhodl pro to, tuhle linii chirurgicky oddělit a pracovat jen s "reálným" základem legendy - zvláště v dnešní době, kdy trikové technologie umožňují vizualizovat prakticky cokoli... Pokud jde o příběh, jedná se samozřejmě o ochuzení původního eposu, velice dobře však film komunikuje základní myšlenku - ideu hrdiny, jehož činy žijí dlouho poté, co on odejde... tahle žízeň po slávě, zastoupená Achillem (Brad Pitt ho ztvárnil senzačně arogantně a povýšeně, bravo!) je postavena do kontrastu s nesobeckým, kategorickým pojetím hrdinství, které zástupcem je Hektor (charizmatický Eric Bana, z kterého se vyklubalo největší překvapení filmu). S těmahle dvěma se dostáváme k tomu co na tomhle jinak slušném blockbusteru vidím jako to nejlepší. A tím je jediná bojová scéna. Ano, správně, je to onen bezmála pětiminutový duel před vraty Trójy. Emocionálně napjaté jak příliš těsné plavky, jedna z nejlepších soubojových choreografií (pokud ne ta nejlepší) a omračující hudba, která tuhle pětiminutovku vynáší mezi ty největší scény v dějinách kinematografie. Tak, zbytek už jen telegraficky- Bloom je jako zbabělý, bezkrevný Paris docela přesvědčivý (:-)), Diana Kruger je jako nejkrásnější žena všech dob ucházející, O´Toole výborný, Bean jako Odyseus taky, Cox jako Agamemnon sice slušný, ale tohle jeho pojetí jako černobílého parchanta je docela nešťastné, k plusům filmu ještě přidat silnou vyloďovací scénu a máme tu fakt hodně divných a možná ne úplně stabilních 70% ()

Melies 

všechny recenze uživatele

6 / 10 Vykalkulované ako sa na poriadny stomiliónový veľkofilm patrí, jednoducho stráviteľné aj pre radového divák a plné Dionýzovsky dokonalých postáv. Tu by mohol môj komentár skončiť, no bol by to opis pomerne nepresný a obecný - pretože Trója nie je vyslovene zlý film. Je len ďalším z mnohých, ďalší, ktorý bezpodmienečne zapadne do zabudnutia. Dovtedy si však svoju dávku pozornosti určite zaslúži, minimálne kvôli slušným bojovým scénam a kostýmom - to však patrí k povinnej výbave a na štyri * to film určite nevytiahne. Škoda, ale ďalší Barry Lyndon či Gangs of New York sa jednoducho nekoná... ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Zeus s námi...Ze školních let si vzpomínám na perličku : "Neví se s jistotou, zda Homér žil, je ale jisté, že byl slepý." Po zhlédnutí téhle hrůzy se cítím povinna prohlásit, že ať už Homér existoval nebo ne, v hrobě se obrací dozajista. Na vině je ale také moje naivita, díky níž mám stále sklon považovat scénáristy a režiséry za lidi, kteří mají všech pět pohromadě a vědí, že mýtus je mnohovrstevnatá, jinotajná a provázaná záležitost, ze které když vyoperujete (spíš než operace by byl na místě pojem lobotomie) její natolik podstatnou část jako jsou bohové a jejich vliv na lidské konání, čili když se z mýtu pokusíte udělat realistické drama, pád z výšky na ústa je téměř nevyhnutelný. Protože pak vám z mnohovýznamového příběhu s podobenstvím a odrazy lidského smýšlení a vnímání určité doby zbude historka o partě pitomců, kteří z nepochopitelných důvodů dělají naprosté pitomosti a čekají, že jim to projde (jako se zřejmě Paris domnívá, že on se ten Helenin útěk od manžela už nějak vyřeší). Bloom a Krugerová svou naprostou hereckou neschopností dávají té filmové mrtvole poslední kopanec do břicha a ochotně se k nim přidává linie s jinak celkem zajímavě pojatým Achilleem, jehož skutečný vztah k Patroklovi je zde cudně zamlčen. Jen mi není jasné, jakými výhružkami v tomhle přinutili hrát herce formátu Petera O´Toolea, Julie Christie, Brendana Gleesona, Briana Coxe, Seana Beana nebo Erica Bany. ()

Galerie (137)

Zajímavosti (74)

  • Stavba trojských hradeb a hlavní městské brány trvala 4 měsíce a probíhala pod přísným dohledem ochránců přírody, protože v těchto místech kladly do písku svá vejce želvy a rostly zde vzácné druhy kaktusů - 4 000 jich muselo být dokonce ručně přesazeno. (HappySmile)
  • Jedná se o druhý počin, v němž Orlando Bloom (Paris) skvěle střílí z luku. Prvním byla trilogie Pán prstenů (2001, 2002, 2003), v níž ztvárnil elfa Legolase. (Gordy34)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama