Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Oslnivý thriller z přetechnizované civilizace moderního světa zachycuje stejnojmenný klasický román Raye Bradburyho s citlivostí typickou pro 21. století. Snímek "451 stupňů Fahrenheita" z produkce HBO Films vykresluje svět budoucnosti ve Spojených státech, v němž média vymývají lidem mozky, internetoví roboti kontrolují každodenní běžné činnosti, historie je zkrácena či přepsána a sbory proslulých “hasičů” se zapojují do televizí přenášených misí zvaných „najdi a znič“ s cílem spálit knihy a postavit jejich zostuzené majitele před soud. V tomto paranoidním světě začne horlivý požárník (Michael B. Jordan), který se připravuje na převzetí funkce po svém dlouholetém kapitánovi (Michael Shannon), zpochybňovat přetrvávající domněnky o pálení knih a jiných "graffiti," jež jsou vůdci považovány za příčinu rozšíření odporu a v důsledku toho i rozpoutání “druhé občanské války,” v níž zahynuly miliony lidí. Poté, co se setká s mladou informátorkou (Sofia Boutellová), která je v podmínce za podporování lidí cenících si literatury a historie, učiní hasič nebezpečné rozhodnutí pomáhat podzemnímu hnutí osnujícímu odvážný plán na zachování obsahů tisíců klasických knih, umění a kultury – pokud dokáží přelstít všudypřítomné složky, které mají v úmyslu je zničit. (HBO Europe)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (114)

Spiker01 

všechny recenze uživatele

HBO a jejich velkolepý a zároveň tajemný trailer vzbuzovaly velké naděje a já si říkal, že na tenhle seriál koukat nebudu. Po tom, co jsem zjistil, že půjde pouze o film jsem si řekl, že tomu šanci dám, ačkoliv pro mě duo Michael Shannon a Michael B. Jordan nevzbuzují žádné speciální sympatie, až donedávna to bylo u obou právě naopak. O to víc mě doslova šokovaly zničující reakce z festivalu v Cannes a bylo zjevně jasné, že tady pšenka nepokvete a dost by mě zajímalo, kde se stala chyba. Já to rozhodně tak černě nevidím, spíše než se zpracováním filmu jsem měl problém s příběhem, který mi přišel vyloženě hloupý, ačkoliv je to prostá agitka, během níž hlavní hrdina zjistí tu skutečnou pravdu, tak mi prostě přijde připitomnělé, aby hasiči začali pálit knihy a pořádně to ani nikdo nevysvětlil, proč se tak děje (krom toho výmývání mozkem nějakým ministerstvem). Je mi úplně jasné, že knižní předloha je patřičně geniální a v níž to perfektně dává smysl, ale to je pro mě zkrátka málo. Asi bych spíše sáhnl po pádesátiletém stejnojmenném snímku, jelikož úplně nevěřím, jak by se příběh mohl zásadně lišit. Místo toho budu mít v mysli jenom tenhle lehce nadpůrměrný film, který krásně vypadá, krásně zní a má v obsazení známé herce. Před premiérou by film hodně připomínal obří propadák Equilibrium s panem Balem v hlavní roli a teď dokonce vidím, že je to tu v podobných snímcích. Takže pointa je jasná, pokud jste četli knihu, filmu se zásadně vyhněte, ačkoliv si tedy myslím, že 40% je zásadně podstřelených. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Téma sociální spravedlnosti podle dystopické novely amerického spisovatele Raye Bradburyho z roku 1953. Román byl jedním z jeho pěti nejslavnějších děl a byl ověnčený žánrovou cenou Hugo. Názvem odkazoval na teplotu, při které se papír vznítí a hoří. Kniha reagovala na masivní rozšíření televize v amerických domácnostech a s tím spojený nárůst konzumerismu, na studenou válku, na soudobou politickou éru mccarthismu, projevy totalitarismu, na obřadné pálení knih, které byly ve třicátých letech v Německu označeny jako nepřátelské vůči nacistické ideologii. V roce 1966 román poprvé zfilmoval klasik francouzské nové vlny režisér François Truffaut. Tuto druhou, televizní adaptaci (HBO) provedl Američan íránského původu Ramin Bahrani. Je to "update", částečně i upgrade Bradburyho prozíravého příběhu. Ne však moc povedený. Zde již existují i knihy elektronické a děj se na rozdíl od předchozí adaptace odehrává v úplné tmě. Postavu hasiče zde ztvárnil černošský herec Michael B. Jordan, v původnímu filmu to byl "árijsky" modrooký blonďák Oskar Werner. Tato nová verze byla vytvořena pro generaci diváků odkojených sérií Hunger Games. Potenciál filmu o společnosti v níž jsou zakázány knihy není moc využit. Také další motivy nepůsobí moc rozvinutě (například důvody vzniku "druhé občanské války" a co se stalo po ní, jsou jen mlhavě naznačeny. Dialogy jsou doslovné a motivace postav působí nepřesvědčivě. ()

Reklama

Lacike 

všechny recenze uživatele

Este hlupejsie ako Equilibrium ale bez jeho spickovych akcnych scen. Vsetky tie pokusy o filozofovanie vyznievali neskutocne trapne. Postavy su tiez uplne mimo. Vykreslenie fikcneho sveta vôbec nefunguje a film postrada akukolvek atmosferu. Nenapada ma vlastne za co davam aspon tu jednu hviezdicku. Snad za tie myslienky, ktore aj ked su podane v mizernom filme, tak stale stoja za zamyslenie. ()

sedm.1 

všechny recenze uživatele

Sci-fi román Raye Bradburyho se dočkal již několika filmových zpracování, nicméně já až doposud znal pouze snímek Kurta Wimmera Equilibrium, který ale navíc není ani jeho přímou verzí, spíš se jím jen nechal volně inspirovat, přesto jde ale jak tématicky, tak vývojem, smyslem a pointou zápletky o srovnatelné podívané, nicméně ono porovnání by vyznělo asi jako diskutovat o kvalitativních hodnotách třeba Titanicu Jamese Camerona a Titanicu společnosti Asylum, takže já se tomu raději vyhnu a rovnou na 451 stupňů Fahrenheita naházím veškerou špínu, co jen lze, a shrnout to mohu jednoduše tak, že se jedná o laciný televizní filmeček, kde se vůbec nic nepovedlo. Zpracování celé té zápletky je tedy strašně nezáživné, naprosto se v ní nepodařilo tvůrcům přesvědčit o ústřední, nosné myšlence, postavy se chovají více než podivně a nesmyslně, vývoj zápletky je kostrbatý a nevěrohodný, dialogy jsou nudné, akce vesměs žádná, vizuál pak působí hodně lacině, o efektech ani nemluvě, emoce, o kterých to mělo být především, naprosto nepůsobivé a herci si tu navíc vybrali vesměs slabší chvilky, kdy zřejmě asi tušili, čeho se to vlastně účastní. Tento snímek je prostě vážně velká, hodně nezáživně a hlavně zmateně a nepřesvědčivě zpracovaná nuda, bez jediného prvku, který bych mohl označit za pozitivní. Tohle fakt jako ne! ()

Jaro.Krafcik 

všechny recenze uživatele

Až príliš slabý film, téma niekde v budúcnosti. Pálenie kníh? Ako naozaj? Neviem knihu som nečítal, ale nejedna scéna bola tak predvidatelná. Napríklad kde si Montag zobral knihu z knižnice ktorú mal spáliť. V polovici som si povedal že to vypnem, nakoniec som to dopozeral. Až na tie efekty a prostredie, strata drahocenného času. 2* ()

Galerie (9)

Zajímavosti (4)

  • Mezi hořícími knihami v prvních dvou trailerech jsou vidět knihy „Zločin a trest“ od Fjodora Michajloviče Dostojevskiho, „Lolita“ od Vladimira Nabokova, „Kdo chytá v žitě“ od J. D. Sallingera, „Things Fall Apart“ od Chinua Achebe a „Brown Skin, White Masks“ od Hamida Dabashiho. (hansel97)
  • Natáčelo se ve městě Hamilton (Ontario, Kanada). (BMW12)
  • Mezi dalšími hořícími knihami lze vidět i knihu „Harry Potter a Kámen mudrců“ od J. K. Rowling. (Zefill)

Související novinky

Hanks futuristickým hasičem?

Hanks futuristickým hasičem?

17.11.2007

Příští týden má světovou premiéru The Mist, už třetí adaptace novely Stephena Kinga v režii Franka Darabonta (po Vykoupení z věznice Shawshank a Zelené míli jde tentokrát o klasický horor, navíc… (více)

Reklama

Reklama