Reklama

Reklama

Gottwald

(seriál)
Československo, 1986, 8 h 32 min (Minutáž: 84–123 min)

Scénář:

Jaroslav Matějka

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Jiří Štěpnička, Jan Teplý st., Ladislav Lakomý, František Řehák, Ilja Prachař, Jiří Holý, Otakar Brousek st., Vladimír Ráž, Michal Dočolomanský, Václav Mareš, Josef Langmiler (více)
(další profese)

Epizody(5)

Pětidílný seriál podle scénáře Jaroslava Matějky o vůdci československého proletariátu je dramatickou rekonstrukcí života a zápasu dělnické třídy v letech 1928-1948, kdy osobnost K. Gottwalda v čele KSČ dovedla dějinný zápas k vítěznému završení. Seriál byl připraven k 90. výročí narození Klementa Gottwalda, představuje také celou řadu významných postav našich dějin. (woody)

(více)

Recenze (125)

MikO_NR_1909 odpad!

všechny recenze uživatele

Mňa ako kritického ironistu fascinuje samoľúbosť a sláva ľudí, ktorí majú toho najviac na rováši a miesto toho aby im boli zmazané všetky existujúce i neexistujúce historické záznamy ako napr. tejto morálne VEĽKEJ NULY, opilec, hajzel a neviem čo ešte všetko, tak tu na je snáď ešte vykreslený ako mesiáš :-). To je vše súdruzi! ()

sportovec odpad!

všechny recenze uživatele

Nejpozoruhodnější je na tomto paskvilu neprozřetelnost, s jakou se režim pustil do jeho realizace. Schopný praktický politik se všehoschopnou povahou nebyl vzdor zločinům, jichž se dopustil, a krvi, která lpí na jeho rukou, i faktu, že ze zbabělosti vydával na smrt nejbližší spolupracovníky, ještě tím nejhorším ve vedení - všeobecně obávaný byl goebbels KSČ Václav Kopecký, bylo tu neblahé Švábovo oddělení. V tomto seznamu by bylo možné pokračovat. Moskevský poskok a Stalinův držtaška svou neblahou proslulost i uvnitř soudnější části komunistů získal již nástupem do čela KSČ. Věcná fakta tehdy ještě nebylo možné uvádět, propagandistické lži naopak páchly přes veškerou cenzuru mimořádně. To všechno se v seriálu plně projevilo a defraudovalo i poslední zbytky řemesla, které snad do něj také bylo vloženo. Zhlédnout tento paskvil je nejen ztráta času. Bohužel. ()

Reklama

vegetol.mp 

všechny recenze uživatele

Úplně stejně jednostrunná tupá sračka jako nedávná Milada. Jediný rozdíl je ten, že tady primitivně pějí ódu na komunistického zločince, zatímco v Miladě se úplně stejnými prostředky snaží popsat život jedné z nejznámějších obětí komunismu. Ve finále to ale vyjde na stejno. Ale pokud se chce člověk pobavit, je Gottwald ideální volba. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Hodnotím veskrze pozitivně. Je hrozně dobře, že něco takového vzniklo. Vidíme jasně, že nejoblíbenější činností komunistů je tleskání rukama. K práci ty ruce rozhodně nikdy neměli. Ale teď vážně. Je dobré si uvědomit, že tuto seriálem prezentovanou verzi dějin se učila ve škole většina současných občanů naší země. Je zajímavé jak málo stačí přizpůsobit výklad dějin, aby se úplně všecko změnilo. Rozhodně je v seriálu dobře nastíněna atmosféra "třetí republiky", nemožnost demokratických stran cokoliv v rámci Národní fronty dělat. Byla to dobře vymyšlená past. Gottwald nasedl na vlnu populismu a ta ho za podpory Sovětů a voličů vynesla k absolutní moci. Povedená záležitost, pokud má člověk k dispozici skutečná fakta ke srovnání. Komunisté se v tomto seriálu vlastně sami "odkopávají" a přiznávají k rozvracení demokracie, jasným cílům diktovaným Moskvou. Poučný seriál. Závěrečná slova Klementova o stavění chrámu pravdy jen předznamenávají to následné popravování, mučení a vůbec. 85% ()

#47 odpad!

všechny recenze uživatele

Některé filmy jsou špatně natočené nebo zahrané, ale hodnotím je takzvaně srdcem, takže jim dám lepší hodnocení než si zaslouží, tento seriál naopak není špatně natočen, ale pokud hodnotím srdcem nemůžu dát něco jiného než odpad. Je to totiž ničím neředěná ryzí propaganda, která samozřejmě překrucuje fakta a staví odpůrce Gottwaldovy politiky záměrně do negativního světla (prvrorepubliková policie, členové jiných stran nebo odpůrci bolševizace z řad KSČ). Samozřejmě, že když se na to dívá ortodoxní antikomunista, jako jsem já, začne okamžitě "fandit" takzvaným záporákům, podobně jako třeba v některých dílech Majora Zemana, třeba se mi velice líbila myšlenka, kterou v prvním díle vyslovil prezident Masaryk : "Poslal bych všechny komunisty na Podkarpatskou rus, ať si vyzkouší jak ten socialismus bude fungovat". _____Pokud jde o Jiřího Štěpničku, domnívám se že prostě dostal roli, která nešla odmítnout, nedovedu si představit že by některý herec byl takový frajer (nebo spíš hazardér), že by odmítl roli K. Gottwalda, to bych viděl minimálně na rozvracení republiky ne-li vlastizradu. Takže Štěpnička to tedy s velkým sebezapřením zahrál a vzpomíná na to nerad dodnes.____Další věc, která ale s tímto seriálem souvisí a nejen s ním (Rodáci, Okres na severu, Inženýrská Odyssea, Muž na radnici a další) je to, že se po revoluci dostaly takzvaně do trezoru, což mě samozřejmě mrzí, protože přeci nechceme být "jako oni", podle mého názoru by nebylo špatné tyto seriály znovu reprízovat, klidně někdy v noci na ČT2 a s doprovodným dokumentem - "jak to bylo doopravdy", je mi jasné že by to opět vzbudilo vlnu nevole jako při prvním porevolučním opakováním Majora Zemana, ale jak má mladá generace něco odsoudit, když nemá možnost se na to podívat, analyzovat a také následně o tom diskutovat. Podle mě si žádný film nebo seriál v demokratickém státě nezaslouží ležet v trezoru a pokud se budeme k nepohodlným snímkům chovat jako teď, máme ke skutečné svobodě a zavrhnutí cenzury stále daleko. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (13)

  • Původním scenáristou seriálu měl být Jiří Hubač, ten ale tlaku odolal, dokonce mu dovezli z archivu KSČ spoustu dokumentů, ale on je vrátil. Věděl, že o tomhle člověku psát nechce a riskoval, že bude potrestán, což se stalo. Jako dramaturg v Československé televizi skončil a musel odejít na „volnou nohu“. (sator)
  • Jiřina Švorcová (matka Horáčková) odpovedala po rokoch, ako si spomína na svoju seriálovú rolu: "Tam jsem hrála? Vůbec o tom nemám potuchy. Asi to bylo něco úplně zanedbatelného. Ale s Jirkou Štěpničkou to snad ani nebyl seriál, to byla jednorázovka, ne? Ani nevím, že by to byl seriál." (Raccoon.city)
  • Ve scéně, kdy je vyhlášena všeobecná mobilizace a vojáci rukují ke svým útvarům, zpívají za pochodu píseň „U našich kasáren“. (majky19)

Související novinky

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

08.08.2011

Po dlouhé nemoci zemřela v pražské léčebně dlouhodobě nemocných česká herečka Jiřina Švorcová. Dcera stavebního dělníka a hostinské vystudovala učitelský ústav a Státní konzervatoř v Praze. Po jedné… (více)

Reklama

Reklama