Reklama

Reklama

Česká soda

(seriál)
Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Hudba:

Josef Spal

Hrají:

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (více)
(další profese)

Epizody(16)

Obsahy(1)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (366)

Ainy 

všechny recenze uživatele

Plný počet hvězdiček, jednoznačně! :-) Moderátor: "V České televizi byl zatčen Jan Zakopčaník pro opakovaný styk se zvířaty. Sám Zakopčaník před kamerou přiznal, že nejtepleji bylo v Oslu." :-))) Moderátor: "A nakonec zpráva pro sázející. V pondělí zkuste brambory, ve středu to bude mrkev a v pátek tam vražte řepu." Moderátor: "Co čert nechtěl, naši republiku navštívil papež" ... ad.ad.ad. :-))) ()

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Těžko hodnotit, seriál osciluje od absolutně špičkových scének, které si člověk pouští pořád dokola (na plovárně s Karlem Gottem, tamtéž s Markem Ebenem, tabu s Milošem Zemanem, zpívánky s Václavem Bendou, téměř všechny scénky s Klausem) přes části průměrné či slabší (Alles Gute) až po ty úplně trapné. ()

Reklama

Ruut 

všechny recenze uživatele

Připomenul jsem si sodu v roce 2009, tedy v době kdy mnoho narážek na dobové události bylo už značně mimo. Stejně musím ocenit vysokou úroveń celého pořadu. Tohle je opravdu kvalitní sžíravá satira. Ovšem zase bych ji až tak moc neglorifikoval. Na to je v ní přeci jen až moc hluchých míst a laciných frků. ()

Djoker 

všechny recenze uživatele

Další z řady hodnocení ovlivněných nostalgií na základě vzpomínek. Česká soda mohla krátce po revoluci působit jako radikální pořad, ale z dnešního pohledu pobaví snad jen amatérskými podmínkami při natáčení. Jako politická satira to třeba Šimkovi a jeho dílům nesahá ani po kotníky. Čtvrtníček je geniální, perverzní Alles Gute bez debat kultovní, ovšem většina scének je o ničem a především první série nudí. Podobný koncept (zprávy, reklamy, parodie a slovní hříčky) o pár let později zopakovalo Tele Tele a je zajímavé, že tomu už intelektuálové šanci nedali. S1: 50% S2: 55% S3: 60% ()

Zodd 

všechny recenze uživatele

Klasika, která si dělala prdel ze všeho a všech. Jen o pár let později kolem přelomu tisíciletí už klasický český humor neuměl doopravdy prodat nikdo, čímž pomohly zejména více striktní pravidla. Lekce němčiny s Vávrou a Šteindlerem si snad pmatuje každý, ale byl to Čtvrtníček, kdo to nesl nejvýš. Je celkem škoda, že podobně jako u klasického britského humoru se už podobný pokus opakovat nemůže. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (13)

  • Každý díl začíná pohledem na tvář muže, který pije Českou sodu. Jednalo se o Karla Meistera ml. (sator)
  • Terčem žertů se několikrát stal i moderátor Počasí Jan Zákopčaník, který se autorům pomstil tak, že při jedné předpovědi počasí řekl v komentáři k záběru prasat: „Toto jsou pánové Čtvrtníček, Šteindler a Vávra.“ Vedení České televize to považovalo za „hrubé zneužití veřejnoprávní relace“ a kromě pokuty ho potrestalo několikadenním zákazem vystupování. (JoranProvenzano)
  • Petra Černocká kvůli drsnému žertu vůči své osobě – porno scéně ve fiktivním pořadu „Úsměvy Petry Černocké“ žalovala Českou televizi a požadovala odškodnění ve výši 1 000 000 Kč. Nakonec v březnu 1999 vysoudila omluvu od České televizie a odškodné 50 tisíc Kč. (JoranProvenzano)

Reklama

Reklama