Reklama

Reklama

Tichý Američan

  • USA The Quiet American (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Dva muži a žena, pro něž je milostná vášeň důležitější než události kolem nich. Saigon, 1952. Stárnoucí a poněkud skeptický reportér deníku London Times Thomas Fowler podléhá sladce dekadentní atmosféře exotického velkoměsta. Pokouší se udržet osobní neutralitu a odmítá se angažovat v komplikované politické situaci země. Saigon ovládají Francouzi usilující o podrobení Vietnamu. Oficiálně zemi ovládá generál Thé, ale Ho Či Minovi komunističtí povstalci ze severu přitom získávají stále větší vliv. Zatímco v ulicích propuká otevřené násilí, Fowler se zoufale upíná k poslední lásce svého života, k osmnáctileté vietnamské tanečnici Phuong. Jeho situaci nečekaně zkomplikuje zdánlivě slušně smýšlející mladík Alden Pyle, který přijel z USA s úkolem pomoci zbídačené zemi... Film natočil režisér Phillip Noyce (Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí, Svatý). Kromě silného příběhu nabízí zajímavý portrét jednoho místa v jednom konkrétním čase, jenž zároveň zůstává působivou úvahou o odvaze čelit morálním a citovým otřesům. Není to první adaptace stejnojmenného románu britského spisovatele Grahama Greenea, již v roce 1958 jej převedl na filmové plátno Joseph L. Mankiewicz. Postavu Thomase Fowlera ztvárnil Michael Caine (Pravidla moštárny), Aldena Pylea hraje Brendan Fraser (mohli jsme ho vidět v nezávislých snímcích Ještě dýchám, Bohové a monstra nebo v komerčně pojatých titulech Mumie a Mumie se vrací). (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (92)

Lynn 

všechny recenze uživatele

Film, kde se objeví Michael Caine snad ani nemůže být špatný (s výjimkou Slečny drsňáka). Překvapivě výborný byl i Brendan Fraser, kterého si spojuji spíše s filmy typu Mumie či Dožeň co se dá. V Tichém Američanovi dostal velice dobře napsanou roli. Vůbec celý film o tom, co všechno předcházelo válce ve Vietnamu je výborný. Sice má pár drobných chybek, ale v celkovém kontextu jde o prvotřídní film, který vřele doporučuji. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Kvalitný historický film, ktorý je zaujímavý predovšetkým svojimi exotickými kulisami a dvoma silnými hereckými predstaviteľmi dvoch generácií. Áno, aj Fraser je dôveryhodný, keď chce. Každopádne si film ukradol pre seba Michael Caine. No a keď vie hrať Fraser, tak treba povedať, že ak chce, tak vie poriadne točiť aj Noyce. Oproti takému Svätému je toto úplne iné kafe. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Film dokazující, že sousloví politický thriller nemusí nutně znamenat silně nakažlivou nudu. Ačkoliv tentokrát nestojí v popředí politika, nýbrž romantický trojúhelník – celkem obyčejný. Neobyčejné je prostředí – Saigon roku 1952 svou náladou připomene Indočínu, Milence i Apokalypsu. Krásné scenérie však častěji suplují záběry nesmyslných masakrů, jejichž logické opodstatnění nakonec přetransformuje v pointu filmu. Pro někoho bude ale důležitější právě romantická zápletka. Tichý Američan není oslnivým spektáklem s hvězdným hereckým obsazením, je malým (větší počet minut by příběhu tentokrát spíš prospěl), dramaturgicky, herecky i technicky (kamera bere dech) perfektně zvládnutým filmem, který říká zatím nevyřčené. Stejná slova lze napsat ke stovce jiných filmů a stovka jiných filmů si je zaslouží víc, což neznamená, že být stoprvním je nějaká ostuda. 80% Zajímavé komentáře: Malarkey, zputnik, PALINO ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Jeden z důkazů toho, že Brendan Fraser by se neměl bát vážných rolí. V kombinaci s rozvážným Cainem je jejich sžíravá žárlivá chemie napínavá téměř k nesnesení. Kdyby i onen předmět sváru v podobě krásné Vietnamky byl o něco výraznější, měl by Noyce na kontě kousek vpravdě mistrovský. Ta atmosféra tajemného Saigonu přesto zůstává v srdci zatraceně dlouho. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Tichý a nevýrazný film o tichém a ne příliš známém muži, který tiše dokázal ve Vietnamu něco, co se tiše smylo do prázdnoty, aby nakonec vznikl tento film s názvem Tichý Američan. Při sledování jsem byl velice příjemně překvapen tím, jak si Amíci přiznali fakt, že kecat do vlády jinejm by se nemělo a pokud už se stane, tak se na to může doplatit a to tak, že hodně až smrtelně. Atmosféra doby je zvýrazněná naprosto skvěle. Jako válečný film se to ale brát nedá, jelikož hlavní příběhová linie je milostná a právě proto jsem se u filmu vcelku nudil. Zachránilo to právě ono pozadí, které se mi osobně velice líbilo. I samotné herecké výkony byly klasicky na standardně vysoké úrovni jak od Michaela Caina tak překvapivě od Brendana Frasera. Nebýt příliš nevýrazné milostné příběhové linie stal by se Tichý Američan legendou, ale bez té milostné příběhové linie by zase nemohl vzniknout tento film. --- Není to Thé? - Generál Thé - Kdo ho povýšil? - On sám, dokonce si sestavil svoji vlastní armádu. ()

Galerie (111)

Zajímavosti (10)

  • Miramax zaplatil za práva k natočení filmu 5 500 000 amerických dolarů. (Terva)
  • Jedným z alternatívnych názvov snímky bolo aj označenie The Spy. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama