Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Josef Brzek má 73 let, když ho syn Petr odveze do Pardubického archivu Ministerstva vnitra, kde jsou soustředěny svazky StB. Chtěl sem zajet už dávno, ale manželka Věra mu to rozmlouvala. Chtěl se jen ujistit, že ti, o nichž si to myslel, byli opravdu agenti StB. Ale fakta, na která v záznamech narazil, vůbec nečekal. Zrada přišla od nejbližších, z rodiny...

Víc asi nelze o příběhu nového televizního filmu Archiv prozradit. Dramaturg Bedřich Ludvík našel tento příběh jako malou, pětistránkovou povídku, v knize Ivy Tajovské Jepičí hvězdy. Scénář napsala autorka ve spolupráci se scenáristou Miroslavem Sovjákem. Pardubický archiv, v němž Ministerstvo vnitra v roce 1997 zpřístupnilo dokumenty bývalé komunistické Státní bezpečnosti, dnes už neexistuje. Dnes je součástí Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze. Pro natáčení se musely prostory bývalé školy, která dnes patří Salesiánům, upraveny do původní podoby. V hektickém prostředí naší současnosti stačí pár let a už se točí retro film.

Návštěvou Pardubického archivu příběh profesora Brzka jenom začíná. Většina scén se odehrála v domku v Dolních Počernicích, který si Česká televize pro natáčení pronajala.

Tady až doposud žili manželé Brzkovi (František Němec a Emílie Vašáryová) poklidný život důchodců. Profesor se snažil opravit střechu, staral se o zahradu a ve své pracovně si přivydělával překlady. Sem se utíkal z labyrintu světa, tady měl svůj ráj srdce. Ale už nemá. Až sem dolehla ta špína z archivu. Pětasedmdesátiletý starý muž už nemá sílu se jí postavit. Chce najít viníka a pomstít se. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (37)

Slarque 

všechny recenze uživatele

Ze začátku mi to přišlo jako další svévolná scenáristická konstrukce, ale časem se ukázalo, že jsem tvůrcům křivdil. Ona je nakonec důležitější tahle osobní rovina, než kdo byl před lety v jaké straně. A když se člověk příliš soustředí na minulost, může tím ztratit nejen přítomnost, ale i budoucnost. Výborné herecké obsazení i v drobných štěcích, pěkná hudba, celkově slušná práce. ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Maďarští Drazí zrazení přátelé, jejichž příběh se také točí kolem univerzitního profesora, kterého za minulého režimu udávali jeho kolegové, jsou po scénáristické a režisérské scéně mnohem originálnější. Snad proto, že příběh nezabírají v tak černobílé rovině a že si od tématu drží jistý odstup. I tak je ale Archiv v kategorii televizních filmů velmi slušný. A to především kvůli hereckému obsazení. ()

Reklama

BoredSeal 

všechny recenze uživatele

Atraktivní téma jednoho člověka účtujícího s minulostí. Oběť komunismu František Němec rozvrací vlastní rodinu a používá skoro STBácké metody v tragikomickém a zbytečném hledání svojí spravedlnosti, paradoxně je ale nejmíň sympatickou postavou příběhu. I když se stopáž courá vinou nedůležitých němých záběrů za tklivých tónů piána, příběh docela trefně okomentoval současnou situaci v Česku - nic není černobílé, i když tomu mnozí rádi věří a tím pádem je absurdní vynášet morální rozsudky. Kromě tématu a kvalitních herců stojí za zmínku hlavně vrcholně zábavný Oldřich Vlach v roli nevrlého kádrováka dožívajícícho na LDN, kterého zoufalý třídní nepřítel Němec prostě nedokáže nijak setřít. :) Díky hercům ty tři hvězdičky berte jako 7,5/10. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Tisíckrát zajímavější a psychologicky propracovanější než Hřebejkova Kawasakiho růže, která se zabývá podobným tématem, ale na zcela jiné úrovni. Zde se tvůrci rozhodli zkoumat hrdinovo vlastní svědomí a nepotřebují k tomu žádné trapné vedlejší linie a rádobyokázalé pózy. Strhující herecké výkony Františka Němce a Oldřicha Vlacha patří k tomu nejlepšímu, co jsem měl možnost na televizní obrazovce v loňském roce shlédnout. ()

claudel 

všechny recenze uživatele

Mně se Archiv líbil, především výtečné herecké výkony Františka Němce, Oldřicha Vlacha a Emílie Vašaryové. Nejsem nijak velkým příznivcem velkého vyhrabávání komunistické minulosti a posedlost honbou na éstébáky, která většinou končí trapně a s mezinárodní ostudou viz. aféra Kundera, ale tento příběh má i jiné podněty k přemýšlení. ()

Galerie (15)

Reklama

Reklama