Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Old Surehand sleduje prérií stopu hledaného vraha a pátrání ho zavádí až k Petrolejovému princi. Tak se říká proradnému muži, který se právě chystá uskutečnit velký obchod. Hodlá zámožnému bankéři prodat naleziště petroleje. Potíž je v tom, že na prodávaném území žádný petrolej ve skutečnosti není. Proto se musí padouch zbavit i skupiny osadníků, která má na dané místo namířeno. Jeho němý zabiják a pravá ruka zavraždí v táboře přistěhovalců syna náčelníka Navajů. Podaří se Old Surehandovi a jeho příteli Vinnetouovi odvrátit hněv Navajů, ochránit osadníky a potrestat mazaného padoucha? ... Ačkoli ve stejnojmenné literární předloze z pera Karla Maye vystupuje po boku apačského náčelníka hrdinný Old Shatterhand, ve filmové verzi se místo něj objevuje Old Surehand ztvárněný někdejší hollywoodskou hvězdou Stewartem Grangerem. Prozaický důvod pro tuto obměnu spočívá ve faktu, že ikonický představitel Old Shatterhanda Lex Barker byl v době plánované výroby snímku zaměstnán natáčením mayovek z prostředí Orientu v produkci konkurenční firmy Artura Braunera. Producent Horst Wendlandt, jenž stojí za nejslavnějšími adaptacemi Mayových knih a jako první přišel s konceptem mayovské série, dané situace využil k tomu, aby znovu obsadil Grangera, kterého získal již pro předchozí snímek Mezi supy a hodlal s ním vytvořit samostatnou sérii. Podobné důvody vedly také k angažování nového režiséra Haralda Philippa, jenž předtím točil nejrůznější žánrové snímky. Oba Wendlandtovi kmenoví režiséři mayovek Harald Reinl a Alfred Vohrer se totiž chystali na natáčení dalších filmů. Rok 1965 ostatně představoval co do kvantity vrchol mayománie – do kin bylo uvedeno celkem osm filmů podle Mayových knih, čtyři z produkce Braunera, tři od Wendlandta a Poklad Inků vzniklý mimo „klasickou“ sérii bez účasti Pierra Brice nebo Lexe Barkera. Nicméně výsledkem bylo spíše přesycení zájmu diváků, které spolu s dalšími faktory již nadcházející rok přineslo konec filmových mayovek... Hereckému obsazení vévodí Stewart Granger, který postavu Old Surehanda pojal jako světáckého šviháka, jenž vše bere s notnou dávkou nadsázky. Pierre Brice a jeho Vinnetou hraje ve filmu spíše druhé housle a hlavnímu hrdinovi spíše sekunduje prosťáčkovský zmatkař Old Wabble v podání Milana Srdoče, (vystupujícího pod pseudonymem Paddy Fox). Titulního záporáka ztvárnil Harald Leipnitz a polepšeného karbaníka, jenž začne pomáhat osadníkům, zase Terence Hill, v titulcích uvedený ještě pod svým rodným jménem Mario Girotti. Part krásky v nesnázích získala francouzská herečka Macha Mérilová, která předtím hrála hlavní roli ve filmu Jeana-Luca Godarda Vdaná žena. (Česká televize)

(více)

Recenze (127)

eFOXsize 

všechny recenze uživatele

Trochu sympatičtější S.granger, přesto jeho výkon slabší. P. Brice naopak méně sympatický, výkon slabší. T.Hill stejně sympatický, ale on se sem prostě tak nějak nehodil, snad nepříliš dobře zvládnutá role. Celkově to působí jako "Mayovky frčí, pojďme taky jednu zkusit". Nepříliš promyšlené. Za mě 1,5*, zaokouhlím na horu za, ačkoliv nepovedeného, ale oblíbeného Terence Hilla a nepřehnanou délku :-) ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

A mě se to celkem i líbilo. Řadím Petrolejového prince přece jen výše než Mezi Supy, kde jsem sebevědomého Surehanda na konci nemohl ani cítit. Nejhorším momentem filmu jsou nepochybně scény vytrhané z Rudého Gentlemana. Jinak zde dostává veliký prostor Terence Hill. Postavy Old Wabble a Kantora Aureliuse Hampela dodávají dostatečnou komickou vložku. ()

Reklama

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Až príliš dochvíľne, náhodné a nezaujímavé, bolo to znova skôr sklamanie. Obyčajný tuctový film s akože pár záchranárskymi akciami s Winnetouom, prestrihmi akcií s filmovým plátnom v pozadí, ktoré simulovalo skutočné prostredie. Aj v tomto filme sa bojuje kvôli chamtivosti niektorých, avšak nebavil som sa, nudil som sa a podľa mňa to bola ďalšia slabšia mayovka. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Nie je to žiadna katastrofa, ako by sa zdalo podľa hodnotení. Normálna winnetuovka s jednoduchým príbehom o rope, zlate a zákernosti, možno až priveľmi jednoduchým. Winnetou je jedinou stabilnou postavou, sršia z neho veľké indiánske myšlienky, a v tomto filme dostal dokonca aj svoj tradičný krásny hudobný motiv, čo nie je pravidlom pre tie menej podarené časti. Zostáva len záhadou, čo to bol za nápad nahradiť pokrvného brata trápnym Old Surehandom s jeho smiešnymi gestami a vystupovaním. –––– Aby mohl člověk důvěřovat, je třeba mít odvahu. ()

helrohir 

všechny recenze uživatele

Z mayoviek so Surehandom ma táto bavila snáď najmenej. Už samotný príbeh o putovaní prisťahovalcov ktoviekam nie je bohvieakým lákadlom. K úbohosti Old Surehanda sa po tretí krát ani nemá význam vyjadrovať, taktiež mi začal vadiť aj Terence Hill, ktorý taktiež po tretí raz predstavoval obdobnú postavu a Vinneotuove silené výstupy mi tiež už tiež liezli hore krkom. Humorná zložka je skôr trápna než zábavná a niektoré scény si tiež mohli tvorcovia odpustiť. Mám na mysli hlavne scénu s plťou, počas ktorej som vždy prepol na iný kanál. 35%. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (21)

  • Místa natáčení: Jugoslávie: Perucko jezero u Vrliky, Zupci u Trebinje, řeka Cetina u Trilje, Vrlika. Natáčelo se také v Německu. (hippyman)
  • Jiné názvy filmu:
    Belgie: WINNETOU ET L´APPAT DE L´OR NOIR / WINNETOU EN DE ZUCHT NAAR ZWAART. Dánsko: OLIEN FLAMMER OVER ARIZONA. Francie: WINNETOU ET L´APPAT DE L´OR NOIR. Velká Británie: RAMPAGE AT APACHE WELLS. Itálie: DANZA DI GUERRA PER RINGO. Jugoslávie: KRALJ PETROLEJA. Rakousko: DER ÖLPRINZ. Švédsko: APACHE WELLS. Španělsko: EL ASALTO DE LOS APACHES. USA: RAMPAGE AT APACHE WELLS. (hippyman)
  • Z důvodu pracovního vytížení nedošlo k hostování Old Shatterhanda a Sama Hawkense, jak bylo zamýšleno. (hippyman)

Reklama

Reklama