Reklama

Reklama

Bídníci

  • Francie Les Misérables (více)
Francie / Východní Německo / Itálie, 1958, 217 min (Televizní verze: 88+97 min)

Hlavním hrdinou románu Victora Huga je Jean Valjean, který byl pro nepatrnou krádež chleba poslán na galeje, kde prožil devatenáct let svého života. Jako navždy poznamenaný člověk se vrací zpět do života. Setkání s monsignorem Myrielem, biskupem proslulým svou prostotou a nákloností k chudým, osudově poznamenává celý jeho život, další Valjeanovy činy, charakter se už nikdy nezpronevěří tomuto setkání s čistotou a dobrem. Jean Valjean, vězeň číslo 24601... Mezi nejznámější a nejoblíbenější díla francouzského básníka, spisovatele Victora Huga patří bezesporu román "Bídníci" z roku 1862. Jedním z nejúspěšnějších filmových Jeanů Valjeanů byl Jean Gabin, který ztvárnil tuto postavu v přepisu režiséra Jeana-Paula Le Chanoise z r. 1957. Po jeho boku se v roli nesmiřitelného Javerta objevil Bernard Blier, Bourvil, Serge Reggiani. (Česká televize)

(více)

Recenze (156)

vesper001 

všechny recenze uživatele

„Ztratil někoho, kdo mu byl vším a na to se umírá.“ ALE „Zemřel šťasten, protože žil. Jako nastává noc, když se den chýlí ke konci.“ Ne, nebudu srovnávat Valjeana Gabina s Bídníkem Linem, není důvod. Obě adaptace jsou skvělé, každá je jiná a vidět jen jednu znamená ochudit se o druhou. I tady je fantastické obsazení, vítězný souboj s obsáhlou předlohou a propracované výkony všech zúčastněných. Nad románem spokojeně usínám, filmovou adaptaci spolehlivě obrečím. Nad touto jsem navíc přemýšlela o tom, že jakkoli se Jean snažil, bez ohledu na to, kolika lidem pomohl, jak mnoho dobra vykonal a jak často se zachoval laskavě, nesobecky nebo velkoryse, v očích společnosti a některých lidí zvlášť byl navždy bídníkem. Bohužel přesně tak to v životě chodí, ALE Jean i přesto zůstal úctyhodným mužem. ()

L_O_U_S 

všechny recenze uživatele

Klasika neklasika, ať se na mě nikdo nezlobí, ale já se nudil a skřípal zuby. Huga jsem nečetl, takže nevím, zda i předloha je takto naivní a schematická, ale plochost postav a jejich nevýraznost mi silně vadily. Mám pocit, že k mému pocitu ještě silně přispěl český dabing - občas se mi zdá, že ač se jednalo o počin v jeho "zlaté éře", z úst nadabovaných postav lezlo něco úplně jiného než v originále, zejména po výrazové stránce. (695., 12. I. 2012) ()

Reklama

BMW12 

všechny recenze uživatele

Ani nevím jestli jsem Bídníky někdy četl (v rámci povinné četby na základce možná?), ale viděl jsem jenom muzikál z roku 2012 a vlastně podrobně si ten příběh ani nepamatuji. No tady jsem konečně narazil na film o tomto tématu, a tak jsem se těšil. No první co mě zarazilo, že Jean Valjean je hrozně starý. Jean Gabin mi přišel na to roli až moc starý, čekal jsem trochu mladšího představitele. Jinak příběh mě moc nezaujal. Tedy není to špatné a první část filmu je koukatelná a celkem zajímavá, ale ta druhá část už mě vůbec nezaujala. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Velkolepé zpracování Bídníků 50. let je typickým velkofilmem této epochy. Na rozdíl od prvního francouzského zvukového zpracování se jedná o širokoúhlé barevné plátno hýřící spektakulárními barvami Technicoloru. Bída a ošklivost se netrpí, i ten největší chudák má jen méně elegantní účes a obyčejnější šaty. I ten příběh Fantine je prost onoho hmatatelného pádu na dno. Tito Bídníci jsou především přehlídkou klasického herectví Gabina, Bliera a Bourvila, ale o vystihnutí ducha románu hovořit nelze ani v nejmenším. ()

Maynard. 

všechny recenze uživatele

Film je rozdělen na dvě půlky, já hodnotím pouze půlku první, páč na tu druhou už nemám sílu a ani náladu. A ještě aby jo, když má každá půlka hoďku a půl a já horkotěžko dokoukal tu první. Co se týče obsahu, tak jsou tito Bídníci zdařilí, sice sem nečetl, ale viděl sem Bídníky s Gérardem Depardieu, kde se opravdu hodně svým rozsahem přibližují knížce (prej) :o). Narozdíl ale od tohoto filmu mě baví herecké obsazení. Do této chvíle sem si nebyl zcela jist, ale teď už vím, že Jean Gabina nemám a nikdy nebudu mít rád. Sory, ale celou dobu sledovat ten jeho nasr..ej monotónní výraz mě vážně vůbec nebere. Nechápu rejžův záměr dát tuto perfektní roli, na který herec může ukázat svoje kvality, právě Gabinovi, který svým otupělým a apatickým výrazem naprosto pohořel. Dvoji Gabin-Blier ani náhodou není hodna pro tento klasický, nesmrtelný a absolutně promyšlený příběh. Z filmovaných Bídníků u mě na celé čáře vítězí verze z roku 1978, kde má příběh spád, tempo, napětí a kvalitní herecké výkony... ()

Galerie (17)

Zajímavosti (2)

  • V USA měl film premiéru až v roce 1989 u příležitosti oslav dvoustého výročí Velké francouzské revoluce. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v Německé demokratické republice. (Terva)

Reklama

Reklama