Reklama

Reklama

Huo zhe

  • Čína 活著 (více)
všechny plakáty
Trailer
Čína / Hongkong, 1994, 125 min

Režie:

Yimou Zhang

Předloha:

Hua Yu (kniha)

Scénář:

Hua Yu, Wei Lu

Kamera:

Yue Lü

Hudba:

Jiping Zhao
(další profese)

Obsahy(1)

Příběh popisuje osudy obyčejné čínské rodiny během několika desetiletí. V hlavních rolích se nám představí Li Gong (Xu Jiazhen) a You Ge (Xu Fugui), manželé, kteří musí snášet veškeré útrapy, které jim život nachystal, v Číně před i po revoluci. Režisér zde vykresluje měnící se politickou situaci v Číně a zaměřuje se především na obrovskou vůli žít, kterou obě hlavní postavy nepostrádají ani přes svůj těžký život plný menších i větších tragédií. (Los)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (56)

Superpero 

všechny recenze uživatele

Nádherné vystihnutí života v Číně pod komunistickou obručí Mao Ce-tunga. Je dobré, že film začíná ještě před touto érou a je vidět kontrast v oblékání a barvách. Po příchodu totality je vše šedé a hnědé. Hlavní jsou ale postavy. Klasická rodina která má své šťastné chvilky, ale i trápení a ta doba jen slouží jen jako dokonalé pozadí pro již v názvu zmíněné žití. Protože to je nakonec vše na čem záleží otřepat ze ze všeho hrozného a žít dál... Moc krásný, ale i krutý film. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Ještě než se režisérský "malíř" Zhang Yimou zaměřil na vizuálně neobyčejné bojové snímky (Hrdina, Klan létajících dýk) natočil poutavý a vizuálně opět krásný snímek ukazující těžký život komunistické Číny 40. let. Film se zaměřuje na osudy rodiny, která i přes všechny útrapy a nezdary neztrácí naději ani vůli žit. Bohužel je film docela dlouhý a téma mě nedokázalo tolik zaujmout. ()

Reklama

Maq 

všechny recenze uživatele

Čína 20. století, to je nesmírně pitvorná groteska, a tento film přispívá (pod cenzurou) k jejímu zobrazení a pochopení. Přelomová odhalení nečekejte, ale reálie běžných Číňanů obrazem vhodně doplňují četbu. Skutečný realismus se však nekoná; např. hladomor po Velkém skoku je zcela zamlčen, není vidět všudypřítomná čínská špína, barbarské hygienické návyky, a dentistické služby zřejmě fungovaly po celý ten čas na špičkové úrovni. A tak i když je film mírně kritický, propagandisticky přispívá k rozšířené západní iluzi, že Číňané jsou vysoce kulturním a civilizovaným národem. ()

GodComplex 

všechny recenze uživatele

Muze existovat nadherny film o zivote v komunismu? Muze a pomerne jednoduse, staci, kdyz to natoci Yimou Zhang a hraje tam Gong Li. Lifetimes je vyborna analyza zivota v rudem rezimu se zamerenim na 1 rodinku, kterou film sleduje v prubehu desitek let, cimz to ziskava typickou chronologickou epicnost ala Forrest Gump. Obe hlavni postavy jsou navic velmi sympaticke, krome Li Gong, u ktere to uz beru jako samozrejmost chvalim i hlavniho muzskeho typka. Jak uz nazev napovida, je to skvely film o zivote a to se vsemi negativy, ktere jsou s tim spojene, obzvlast co se komunismu tyce, jehoz demence je zde krasne zobrazena. Potesujici take bylo, ze Zhang zde poprve vyuzil elektronickou hudbu, sice se 1 motiv opakoval skrze cely film, ale i tak to hned pridalo k sonickemu podbarveni atmosfery. 8/10 ()

Ceres 

všechny recenze uživatele

Na tenhle film jsem se docela těšil, jelikož po předchozích Zhangových filmech jsem byl nadšen, co předvede dále. Mám z toho ale smíšené pocity. I přes nezpochybnitelný přinost tohto filmu, který dobře vykresluje historii Číny a období přechodu ke komunismu a s tím spojené změny ve společnosti. Zhang Yimou tenhle film musel udělat. Co se týče hodnocení, to je pěkný oříšek, jsem velmi rozpolcen. Rád bych filmu dal tolik, co ostatní lidé, ale já mám rád Zhanga prostě jinak, uvidíme časem. Já dávám momentálně 70% ()

Galerie (21)

Zajímavosti (2)

  • Frázi z názvu filmu „huozhe“ pronese Jiazhen (Li Gong) v scéně, kde volá na Chunshenga (Tao Guo), aby se nevzdával a žil dál. „Huozhe“ znamená právě kontinuitu, spojitost, návaznost života. (profhubert)
  • Film byl v Číně zakázán a režisér Yimou Zhang nesměl následující dva roky točit filmy finančně podporované ze zahraničí. Zároveň si nemohl na filmovém festivalu v Cannes osobně převzít Velkou cenu poroty. (profhubert)

Reklama

Reklama