Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Malé děti, malé starosti, velké děti, velké starosti, povzdechne si často mnohý rodič. Nejinak je na tom i matka osmnáctiletého Františka, který právě složil bez velké slávy maturitu a má nastoupit do svého prvního zaměstnání. Fandy má ještě plno klukovských snů, touží po kariéře veslařského reprezentanta, s kamarádem soupeří o přízeň obdivované dívky a vůbec se zarputile brání brát život vážně... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (66)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Kachyňa sa tu posunul do staršej vekovej kategórie a tak maturanti a čerstvá pracujúca trieda rieši takmer dospelé problémy. Všetko je tak prirodzene zahrané, že som musel pridať aj štvrtú hviezdu. Málokto by dokázal objaviť toľko poetiky v nudnej hale obkresľovačov technických výkresov a toľko srandy v elektrotechnickom výskumnom labáku. Na komédiu sa v krátkom filme riešila celkom slušná dávka neduhov od socialistickej pracovnej morálky až po alkohol. –––– Vy to berete moc hopem. Musíte si tu práci šetřit. Jinak bych vám za chvíli neměl, co dát. Trochu přibrzdit, rozumíte? –––– Mužskej bez hodinek, to je vagabund! –––– Co jsem naměřil, to jsem zapsal. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Naďa Urbánková sice zpívala Fandy ó Fandy, pružný jsi jak kšandy, chytrý jsi jak Gándhi... Já však souhlasím asi jen s tím prvním. Fandy tedy moc chytrosti nepobral, hrdina filmu je něco čemu se dnes říká looser a za řadu jeho lapálií skutečně nemohl osud, ale jeho vlastní blbost... Fandy je takový hloupý dobrák. Na osmnáct hloupý skoro dost. Ale jak přesně napsal Malarkey, tehdejší doba přímo nutila člověka splynout s davem. Nevyčnívat, nevybočovat, nějak si své udělat a prostě nějak být. Hlavně v tom kompostu socialismu nedělat moc průvan. Jednak na sebe člověk upozorní a jednak soudruzi jsou radši když něco funguje ale blbě, než to měnit. A tak mne jeho životní lapálie až tak nezaujaly. Co zaujalo byly kulisy zahnívajícícho Husákova půlnočního království. Člověk si dnes nad tím prostředím a nad tou dobou opravdu musí s chutí odplivnout. Od komedie čekám více, třeba to , že se budu smát. To se mi u této nestalo. Co jsem ale obdivoval byly až artistické výkony hlavního hrdiny, které by se daly dokonce nazvat raným street parkourem. Vrcholem byl žebřík z popelnic!!! :-). 2 rajčata.* * ()

Reklama

Atia 

všechny recenze uživatele

Film jsem viděla poprvé až nyní (2011), tu dobu jsem nezažila. Jistě, je to místy dost přitažené za vlasy - za každou cenu gag, pokus o crazy komedii atd., ale stejně to je snímek pozoruhodně svižný a pro mě osobně překvapivý v tom, jak znázorňoval tehdejší pracovní morálku v některých regionech a morálku doby obecně. Taky mě překvapila scéna s Bédou coby prostitutem. Prostě na tu dobu poměrně nezvyklé. Tři hvězdičky si to zaslouží. ()

Ygnor 

všechny recenze uživatele

Pan Kachyňa asi pojedl nějakých hub, protože některé scény, zejména blbiny, v podnikové rýsovně nelze snad pochopit jinak. … a už asi vím, kde Tomáš Vorel v Kouři už trošku „opisoval“. No holt asi ty „fabriky“ vypadaly všude stejně. Ještě štěstí, že jsem v té době prožil jen období školy. Druhá rovina je čistota (naivita), pořád ještě dětské duše, docela uvěřitelného a neokoukaného hlavního hrdiny. Na místě je určitě paralela s Kleinovými básníky, které pojí stejný rok vzniku, kde však divy byly komerčně snesitelnější a chlapci více estetičtější. Tudíž jeden film zapadl a další se rozvrstvil do poměrné eponymní ságy. Holt život lékaře není život elektrikáře. Dále Fandu doslova potopila hudební složka, zejména v titulní skladbě, ať již ve výrazu obrýlené a tehdy populární zpěvačky, stupidního textu tak i velmi slabé ba až příšerné melodie. Ale nechám to na kontroverzní trojce, byť takové „menzelovsky“ vachrlaté. ()

papyrosaurus 

všechny recenze uživatele

Nízko hodnocený snímek, který jistě nepatří mezi Kachyňovy skvosty, nicméně jeho zvláštní atmosféra překonala mé původní rozpaky, Fandy si získal mé sympatie a zvedl výsledné hodnocení. Ač je příběh zasazen do doby, kdy byla práce jistotou, právě ve srovnání s dneškem, kdy naopak není jisté vůbec nic, si uvědomíme, že Fandyho přešlapování na místě je stále aktuální. Mladý člověk "vržený" do života dospělých, bojuje se svými představami, realita osobní vztahů i pracovních povinností ho naplňuje skepsí, hledá směr a náplň (tedy smysl) života. Stejně jako tehdy i dnes tak musí vzdorovat všeobecné "povinnosti" zařadit se mezi ty "normální". Ovšem Fandymu to půjde těžko....on si totiž spočítal, kolik let mu zbývá do důchodu, a při vyslovení slova láska se jen trpce ušklíbne... ()

Galerie (7)

Zajímavosti (2)

  • Poslední společné filmování Dany Medřické se synem, Václavem Vydrou nejml. (M.B)
  • Filmovalo se v Praze, obci Skryje, na jezu Nezabudický mlýn, na Čertově skále u Hracholusk. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Reklama

Reklama