Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Lyrické vyprávění o citově se probouzejícím dvanáctiletém děvčátku, které se jako jediný člověk dokáže spřátelit s nezkrotným černým koněm... Příběh je zasazen do krásné jihočeské přírody a byl realizován ve spolupráci se Státním plemenářským ústavem v Písku. Vedle několika domácích cen získal několik mezinárodních uznání, zejména na festivalech věnovaných filmům pro děti a mládež (Benátky, Cannes, Mar del Plata). (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (47)

Karlas 

všechny recenze uživatele

Jako patetický obdivovatel poetických příběhů jsem byl unesen nádherou tohoto, pro mne dosud neznámého, filmu. Tváří v tvář romanci o dívce a koni, si člověk uvědomuje vulgárnost naší doby a hrubost současné filmové tvorby. Karel Kachyňa byl režisérem kouzla života a film Trápení je toho dalším hezkým důkazem. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Karel Kachyňa & Jan Pocházka - to je pomalu sázka na jistotu. Tomu filmu vlastně neschází mnoho k dokonalosti - poutavý příběh, nádherná kamera (jak jen dokáže zachytit nekonečný prostor krajiny i vypíchnout zdánlivě banální detail), působivá hudba a skvělý výkon Jorgy Kotrbové, která je více jedné krve s nepoddajným hřebcem než se svými lidskými vrstevníky. Je to vlastně československá odpověď na Lamorissův film Bílá hříva , který dokonce v jedné pasáži filmu hrdinka sleduje v televizi a ve snové sekvenci se v něm dokonce ocitá. Oproti Bílé hřívě je Trápení ještě poetičtější. Svobodná jízda hrdinčina noční opuštěnou krajinou je dokonalost sama. ()

Reklama

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Herecký debut mladičké Jorgy Kotrové. Jde nejen o úžasně poetický snímek (s řadou dokonalých záběrů kamery), ale i lidsky silný příběh o sblížení odvážného děvčete s klučičími rysy s týraným koněm. Lenka si díky svému temperamentu lépe rozumí s kluky než holkami, za což sklízí posměch. Ale nezdá se, že by to nějak těžko nesla. Co ji ale trápí je, když vidí, jak lidé na statku zachází s vraníkem jménem Primus. Ten je hodně divoký, ale zdá se, že není zlý. Jen na vlastní kůži až příliš pocítil bič. Lenka má sice ze začátku k Primusovi respekt, ale postupně se k němu dokáže přiblížit jako nikdo jiný. A tak je nakonec trápení konec. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Kolo jsem Hudečkovi spravil.“ - „Dostal od něho 3 facky.“ - „Nekecej, že 3!“ - „Tak 2, ale mastný!“ Chudák odmítaný ctitel Ruda…Hlavní hrdinka Lenka je odvážná, svobodomyslná, nezávislá a nezapadá do kolektivu (klučičího ani holčičího). Rodiče navíc nemají pro její „klukoviny“ pochopení. Což se ještě zhorší od chvíle, kdy Lenka začne být až magicky přitahována ke stejně nespoutanému koni, který nezná nic než bič a nadávky. Dívka nehledí na zákazy a snaží se každou volnou chvíli trávit s novým kamarádem a pomáhat mu. Náhle se švihnutí bičem stane tím nejstrašlivějším zvukem a každá jeho rána jako by bolela ji samu. Ale co když je už na záchranu přítele pozdě…Přestože mě Kachyňa málokdy zklame, od Trápení jsem příliš nečekal, a o to víc mě v rámci žánru dětského filmu mile překvapilo. Dominuje mu čarovná Illíkova kamera, dramatická Novákova hudba, celkově niterná atmosféra a nejedna napínavá chvíle, kdy Lence fandíte, aby nebyla odhalena. S koncem jsem byl také spokojený a filmu rád přiklepnu solidní 4*. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Trápením začíná Kachyňova spolupráce s Janem Procházkou a také niternější pohledy do lidských duší. Trápení je příběh děvčátka,které se odlišuje od svého okolí, děti se jí spíše straní. V ohradě nachází tvora, stejně osamělého jako je ona. Překoná strach a proleze ohradou .... Uzavřený prostor jakoby značil vězení, ve kterém se kůň nachází, sympatizující dívenka je pro něj cestou na svobodu. Vzájemné souznení mezi režisérem a scénáristou spolu s výbornou kamerou se podepsaly na výsledné kvalitě filmu. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (15)

  • Československo tehdy film prodalo do 34 zemí. (Silencia90)
  • V 58. minutě je vidět, že si děti hrají s německou helmou WH M35 (používanou za druhé světové války). (Winster)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno