Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Skutečný nevyjasněný případ z poloviny padesátých let minulého století inspiroval o necelých dvacet let později filmaře k natočení kriminálního příběhu Případ mrtvého muže. V krátké době po sobě proniknou na území Československa s pomocí balónů dva agenti z Rakouska. První z nich zastřelí svou českou spojku, řidiče nákladního auta. Kriminalisté posléze objeví v opuštěné balónové gondole láhev s otisky bývalého číšníka Voráče, který před rokem emigroval. Voráč je skutečně dopaden na území Čech. Ukáže se však, že se sem dostal ve druhém balónu a že tedy není vrahem. Kriminalisté mezitím pátrají po totožnosti neznámého hluchoněmého muže, zadrženého poblíž polských hranic. Dotyčný písemně vypověděl, že se jmenuje Karel Neumann, pochází z Radhoště a z dosavadního života si pamatuje jen nejasné útržky. Major Sojka, jenž oba případy vyšetřuje, má podezření, že Neumann své postižení jen předstírá a že on je vrahem z první balónové gondoly. Jedna věc je však něco předpokládat – a druhá to nezvratně prokázat… (Česká televize)

(více)

Recenze (80)

Maq 

všechny recenze uživatele

Byl - a dosud je - to mimořádně zajímavý případ. Film byl nepochybně z pozadí režírován Státní bezpečností, protože případ tehdy vůbec nebyl uzavřený a podezřelý neznámý stále v Česku žil, dokonce na svobodě. Mnohé detaily sedí, nesedí závěr. Ten muž se nikdy nepodřekl, jeho minulost zůstala zcela nejasná; nikdy ale také nebyl nachytán při něčem, co by jeho divné jednání vysvětlilo. StB si s ním nevěděla rady, byl trvale pod dohledem až do své smrti v r. 1981. --- Osobně se kloním k domněnce, že měl minulost, kterou nemohl nikomu a nikde přiznat, ale nebyl žádný špión a nechtěl nic víc, než přežít. (Benderovec snad nebyl, protože uměl řadu jazyků, mj. rusky, ale neuměl ukrajinsky. ... I když, co když právě proto neznalost ukrajinštiny předstíral?) Zajímavý chlapík! ()

Jehan 

všechny recenze uživatele

Prapodivný mišmaš kriminálky a špiónky v retro kabátě. Samozřejmě nezbytně tendenční, ale není to až tak brutálně ideologické. Příběh je zajímavý. Klein spáchal lepší filmy, ale tady se povedl na jedničku hlavně casting. I epizodní role jsou bezvadně podané a filmu vévodí rozeklaný superagent. Július Vašek hraje výborně a jeho neotřelá fysiognomie je milým zpestřením. Řešení zvolil dobré, poněvadž by ho jinak StB nepochybně řádně zpracovala. Maigretovská mazanost Moučky budí úžas a film velmi obohatil okouzlující Bohumil Šmída. Jeho zasněný monolog o Broučcích v zimě je skutečnou perlou! Chudák Švormová, chudáček Vladyka... ()

Reklama

KarKulA 

všechny recenze uživatele

Oprostíme -li se od té ideologie, je to vcelku povedená detektivka se špionážní zápletkou. I když na druhou stranu si říkám, je to skutečně tak ideologické jak tu v některých komentářích zaznívá? Film jen věrně odráží tehdejší podobu bipolárního světa, kde soudruzi za každým keřem viděli narušitele ze západu a na západě zase bojovali se zákeřnými ruskými špióny - prostě tak to tehdá fungovalo. K mému překvapení ale postava bývalého banderovského důstojníka, tou dobou západního špióna, není ve své podstatě vykreslena vysloveně negativně a divák s ní tak nějak i sympatizuje, a žádná velká zášť není cítit ani ze samotných vyšetřovatelů, kteří tady vlastně dělají jenom svojí práci - i když nakonec je samozřejmě zlo po zásluze potrestáno. Je škoda že příběh nejde více do hloubky a nevěnuje se detailněji některým dalším postavám, protože výsledek mohl být mnohem lepší a nadčasovější. Pro mě lepší 3* a něco, na co se vždycky ráda podívám. ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

Jakkoli může film působit zajímavě z hlediska navození atmosféry (práce policejních orgánů snímána vskutku detailně), výpravy (zachycení 50.let), hudby (Svatopluk Havelka) i hereckých výkonů (Zita Kabátová, Miroslav Vladyka, Július Vašek), tak slaboduchý scénář, který se asi nevešel do souběžně natáčeného seriálu 30 případů majora Zemana, si nezaslouží víc pozornosti (narozdíl od filmařského řemesla). A pokud skutečně při natáčení takovéto normalizací podpořené agitky o zlých agentech zemřel člověk, je to smutné... A o Jiřím Plachém by se v tom případě měl natočit film Případ mrtvého muže... ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Máme dva balóny bez agentů a jednoho hluchoněmýho pašeráka bez ruksaku. To jsou výsledky." Já jsem se tedy těšil na špionážní kousek, ve kterém se zlí imperialisti budou snažit ukradnout kousek toho našeho socialistického štěstí, ale místo toho jsem většinu snímku strávil v ordinacích různých doktorů. To mě nebavilo. Nicméně dvojnásobný skok na špek se docela povedl a hodně mě potěšil "blbec" Carona, který se naučil tvářit inteligentně. Ten byl jedinečný. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (14)

  • Magnetofon používaný Bezpečností je KB 100, vyráběný v NDR v závodě VEB Fernmeldewerk Leipzig v roce 1959. Jeho unikátnost spočívá v tom, že byl vybaven rozhlasovým přijímačem. (sator)
  • Natáčení scény, ve které hlavní představitelé sedí ve venkovní restauraci, probíhalo na chatě Zvoneček v Dolním Podluží v Jizerských horách. Ve filmu je záběr hotelu Vlčina z Horeček ve Frenštátě. Točilo se také u rybníčku s lekníny pod zříceninou hradu Tolštejn. (M.B)
  • Řidič náklaďáku (Pavel Jiras) řídí Tatru 111. Bezpečnost má vozy Škoda 1200, 1201, Tatru 600 Tatraplan a Škodu 1101 VO/P. Bourající vůz je Škoda 440. Zahraniční vůz je Opel Rekord z roku 1958. (sator)

Reklama

Reklama