Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Skutečný nevyjasněný případ z poloviny padesátých let minulého století inspiroval o necelých dvacet let později filmaře k natočení kriminálního příběhu Případ mrtvého muže. V krátké době po sobě proniknou na území Československa s pomocí balónů dva agenti z Rakouska. První z nich zastřelí svou českou spojku, řidiče nákladního auta. Kriminalisté posléze objeví v opuštěné balónové gondole láhev s otisky bývalého číšníka Voráče, který před rokem emigroval. Voráč je skutečně dopaden na území Čech. Ukáže se však, že se sem dostal ve druhém balónu a že tedy není vrahem. Kriminalisté mezitím pátrají po totožnosti neznámého hluchoněmého muže, zadrženého poblíž polských hranic. Dotyčný písemně vypověděl, že se jmenuje Karel Neumann, pochází z Radhoště a z dosavadního života si pamatuje jen nejasné útržky. Major Sojka, jenž oba případy vyšetřuje, má podezření, že Neumann své postižení jen předstírá a že on je vrahem z první balónové gondoly. Jedna věc je však něco předpokládat – a druhá to nezvratně prokázat… (Česká televize)

(více)

Recenze (80)

Maq 

všechny recenze uživatele

Byl - a dosud je - to mimořádně zajímavý případ. Film byl nepochybně z pozadí režírován Státní bezpečností, protože případ tehdy vůbec nebyl uzavřený a podezřelý neznámý stále v Česku žil, dokonce na svobodě. Mnohé detaily sedí, nesedí závěr. Ten muž se nikdy nepodřekl, jeho minulost zůstala zcela nejasná; nikdy ale také nebyl nachytán při něčem, co by jeho divné jednání vysvětlilo. StB si s ním nevěděla rady, byl trvale pod dohledem až do své smrti v r. 1981. --- Osobně se kloním k domněnce, že měl minulost, kterou nemohl nikomu a nikde přiznat, ale nebyl žádný špión a nechtěl nic víc, než přežít. (Benderovec snad nebyl, protože uměl řadu jazyků, mj. rusky, ale neuměl ukrajinsky. ... I když, co když právě proto neznalost ukrajinštiny předstíral?) Zajímavý chlapík! ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Řekla bych, že díky komunistickým mocipánům tehdejší doby, byl tenhle kriminální příběh jen velmi volně inspirovaný skutečnou událostí. Hlavně šlo o to, aby bylo divákovi názorně ukázáno, kdo je ten zlý a kdo je ten dobrý. Ještě štěstí, že tady hrají dobří a sympatičtí herci. Kdyby to nebylo alespoň tolik zbytečně zdlouhavé. Mohla to být celkem zajímavá kriminálka. ()

Reklama

koza3 

všechny recenze uživatele

Už jsem to kdysi viděl, tak jsem měl sám od sebe spoilery, každopádně byl to trošku zamotaný příběh. Nedozvíme se co měli ti letci za úkol, ale asi měli tak nějak narušit komunistický režim, takže z dnešní perspektivy jsem jim tak nějak fandil i přes to, že většinou fandím těm vyšetřovatelům. Hlavní podezřelý dělá že je hluchý a ztratil paměť a nikdo mu nemůže prokázat opak jen on sám. Docela jsem se bavil a umikrovlnkoval jsem k tomu popcorn, takže hezká nedělní projekce na chatě :-) ()

gezper 

všechny recenze uživatele

Docela zajímavé téma - prý podle skutečné události, ač hóóódně ohnuté a domyšlené pro potřeby filmu (a agitky), pruměrné zpracování, ucházející někteří herci, ale dolů mi to chtě nechtě tahá všudypřítomné komunistické podhoubí, ze kterého to vyrostolo na objednávku. Btw. snad první film kde jsem viděl zapádní agenty v polovině 20.století se přepravovat balóny, heh (EDIT: tak dle upozornění kamaráda se to používalo). [40%] ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Zajímavá detektivka inspirovaná skutečným, nikdy nevyjasněným případem a skoro jako další film ve stylu 30 případů majora Zemana. Poprvé jsem sledoval s naprostým zaujetím, s odstupem času a zhledávám již hluchá místa, což mě nutí srovnávat s 30PMZ a jít s hodnocením trochu níž. Scénář tedy zhledávám jako zajímavý, ale režijně to občas mírně pokulhává, holt Klein není Sequens. Rovněž jako Moučka s Marešem v rolích kriminalistů nejsou ani zdaleka to, co v zemanovských případech Brabec a Jelínek. Ale budiž... Víc než pilná a zde i tematicky velice všestraná práce kriminalistů (na úrovni spolupráce s nejrůznějšími lidi od lesníků a dělníků až po psychology a vysoko specializované doktory) zaujme psychologický příběh člověka se záhadnou minulostí, snažící se naléznout nový šťastný život. Neumann alias Florek tuší, jak jeho osud může dopadnout, možná proto nakonec udělá, to co udělá, útěchou před blížící se hrozbou mu zůstávají alespoň pár hezkých chvil s milovanou ženou v podání Libuši Švormové. Jako odlehčení zde vystupuje krásná Karla Chadimová se svým roztomile nemožným asistentem "Pacínkem" Bohumilem Šmídou. ,,To ještě před válkou, když jsme měli podnik, tak cirkusáci, aby nás věkově odlišili, říkali tatínkovi starej Carona a mě blbej Carona." 75% ()

Galerie (7)

Zajímavosti (14)

  • Natáčení scény, ve které hlavní představitelé sedí ve venkovní restauraci, probíhalo na chatě Zvoneček v Dolním Podluží v Jizerských horách. Ve filmu je záběr hotelu Vlčina z Horeček ve Frenštátě. Točilo se také u rybníčku s lekníny pod zříceninou hradu Tolštejn. (M.B)
  • Řidič náklaďáku (Pavel Jiras) řídí Tatru 111. Bezpečnost má vozy Škoda 1200, 1201, Tatru 600 Tatraplan a Škodu 1101 VO/P. Bourající vůz je Škoda 440. Zahraniční vůz je Opel Rekord z roku 1958. (sator)

Reklama

Reklama