Reklama

Reklama

VOD (1)

Mandalorian se odvažuje na rozbouřené moře a získává nečekané spojence. (Disney+)

Recenze (59)

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Přehlídka různorodých atraktivních planet v galaxii, výborné akční momenty a mnoho vděčných odkazů pokračuje, tentokrát ale i s určitým posunem vývoje jak postavy titulního Mandaloriana, tak jeho cesty za nalezením původu malého zeleného přítele. A do toho se začíná rýsovat i potenciál pro něco mnohem většího, na což říkám - Sem s tím prosím! ()

dennykr 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Road trip pokračuje, země → vzduch → voda. Mandalorian je takovej řetězec záminek k dobrodružství. Hledáme rytíře Jedi, k nim ale potřebujeme Mandaloriany a k těm zas dopravit cizinku na vodní planetu. Takhle, není to nikterak sofistikovaný přístup k vyprávění, jako spíš obsedantní (ale chytrá) práce s oddalováním. Dost promyšlená je pak jakási transmediální rekontextualizace - Mandalorian velmi okázale těží z ustaveného fikčního makroverza a skoro encyklopedicky vybírá hesla z ostatních seriálu / knih / komiksu Star Wars, aby je (znovu)představil tady. Makroverza, ne makrosvěta, protože nejde jen o současný “kánon” pod Disneym, tedy poměrně stabilní a soudržný korpus epizodních světů (Epizody I-IX, Clone Wars, Tarkin ad.). Častou inspirací jsou i legends, tedy vnitřně nesoudržná série paralelně existujících makrosvětů, které se vzájemně rozšiřují i popírají. Takže sledovat Mandaloriana v kontextu tohohle šílenýho transmediálního (seriály, komiksy, knihy, hry), trankompozičního (původní i nejnovější trilogie), ale taky transtextuálního (westerny, japonská kinematografie) přístupu je boží. // The Heiress je vynikající z vícero důvodů. Především se objevuje člen klanu Kryze a uskupení Nite Owls, díky čemuž vzniká axiologické pnutí mezi dvěma typy Mandalorianů. Resp. objevuje se Bo-Katan jako pozůstatek mandalorské politické frakce House Kryze vyznávající o poznání liberálnéjší přístup k hodnotovému řádu lovců odměn. To ukazuje, že seriál konečně odkrývá heterogenní povahu celého uskupení, které doposud ve svém lpění na tradice působilo dost homogenně. I proto je Mando označen jako Child of the Watch, pravděpodobně Death Watch, separatistické frakce z planety Mandalore. Vzniká tak zárodek možné krize identity a víry ve staré zvyky. // Jinak Bo-Katan je fantastická, jako byla v Clone Wars, a přednese dvě důležitá jména - Ashoka a Darksaber. Darksaber měl na konci první řady Gideon a tenhle manda/jedijský meč se trochu kontextualizuje - Kryze jej chtějí získat. I proto, že jej dříve převzala od klanu Wren někdy ve SW: Rebels. A Ashoka (<3) je Ashoka. Nejvíc cool jedi všech dob. Konečně vodítko k původnímu řádu, Ashoka totiž znala Yodu. //Ačkoliv se to nezdá, Mandalorian se ve třetí epizodě posunul velký kus kupředu. ()

Reklama

tomik99 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Za mě opravdu dost povedený díl, kde nechyběla ani pořádná hudba! Vizuál naprosto dokonalý a já si užíval každou scénu. Howard je vidět, že je zkušená režisérka a za mě řemeslně lépe zvládnutá epizoda než ta Reedova. Na Bo-Katan jsme všichni dlouho čekali a je to tady :-) Na její opětovné získání temného meče se těším. A na Ahsoku taky samozřejmě :-) ()

PKD 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jsem rád, že Quarreni se ukázali opět jako totální hajzlové a tak to má býti. Naproti tomu, od Mon-calamarianů bych si po této kapitole, nenechal spraviti ani kolo.;-) A jak jsem čekal, že mě rádoby drsná babochlapka Sackhoffová bude v roli Bo-Katan dosti štvát...nestalo se tak a já mohu po velmi dlouhé době prohlásiti, je dobře, že tu roli vzala. Sedlo jí to jako prdel na hrnec. Škoda, že se nemohla setkati s Ahsokou a zavzpomínat na Darth Maula. To by bylo žraso! A Titus Welliver mě opět nezklamal jako opět dosti hnusná a záporná postava v jeho řadě padouchů a hajzlíků, viz. STVoyager, Supernatural a nyní imperiální velitel. ()

warrenur 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vytusena linia, ze totiz kazda epizoda bude questom a sluzbickou pre exoticke charaktery, aby sa Mando dostal k Jediom snad az v uplnom zavere sa naplna. Tato bola vsak rozhodne o uroven vyssie ako ten paskvil pred nou. Bolo vidiet, ze reziserka tvorila s ohladom na divaka. Potesila kocka z Battlestar Gallactica, Katee Sackhoff. Uroven epizody dviha prave ona. Z Katee je badass holcina a z Mando-a, ktory zlikvidoval v prvej epizode "giga-cerva", je tuna typek bez napadu, co sa takmer utopi a vzapati bez strategie nakraca medzi "chobotnicakov", aby ho opat zachranili "trojky v brneni". :) Trojka v mojom hodnoteni je na rozdiel od Katee rozhodne velmi slabucka. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (7)

  • V této epizodě byla konečně vysvětlena velká „plot hole“, kterou kritizovali fanoušci, tedy že Mandaloriani v kreslených seriálech sundávali helmu, i když dle kodexu Mandalorianů (o kterém byla řeč v první řadě tohoto hraného seriálu) by to neměli na veřejnosti udělat nikdy. Je to zdůvodněno tak, že kodex toto zakazující, je kodex „náboženských fanatiků“ zvaných The Watch (ostatními Mandaloriany nazívaná The Dead Watch) a nikoliv o obecný kodex všech Mandalorianů. The Watch je skupina, která zachránila a vychovala ústřední postavu, takže je logické, že jiný kodex nezná. (Sidarius)
  • Scéna, v ktorej sa živočích s chápadlami prisaje na tvár „Baby Yodu“, je narážkou na facehuggera z filmu Votrelec (1979). Na tento film odkazovala aj scéna liahnutia sa malého „pavúka“ Krykna z predošlej epizódy. Termovízia v mandalorianskej helme je zase narážkou na film Predátor (1987). (ČSFD)
  • Vodný mesiac Trask je obývaný predovšetkým rasami Mon Calamari a Quarren. Obe nám boli predstavené už v originálnej trilógii a obe pochádzajú z planéty Mon Cala. (ČSFD)

Reklama

Reklama