Reklama

Reklama

V moderním westernu hraje Paul Newman Huda Bannona, nelítostného mladého farmáře z Texasu, který zničí všechno, na co sáhne, a každého, s kým přijde do styku. Napjaté vztahy mezi ním a jeho přísným, zásadovým otcem vyústí v hořký konflikt... Hud Bannon (Paul Newman) je mladý texaský farmář, který žije se svým otcem Homerem (Melvyn Douglas), ošetřovatelem dobytka, a synovcem Lonem. Hud je nemorální, bezcitný muž. Jeho otec, který dává Hudovi za vinu smrt svého druhého syna, se snaží Lonovi vštípit základy slušnosti a odpovědnosti za druhé, Lon je však oddaný Hudovi a svému dědovi není příliš ochotný naslouchat. Když jedna z Bannonových starších krav onemocní kulhavkou a slintavkou, Hud chce mermomocí prodat celé stádo dřív, než to zjistí vládní inspektoři. Ale Homer místo toho nařídí stádo porazit (jde o nejtrýznivější sekvenci z celého filmu), čímž mezi sebe a Huda vrazí ještě větší klín. Nakonec Hud překročí všechny meze, když se pokusí znásilnit Almu (Patricia Nealová), jadrnou, ale dobrosrdečnou hospodyni. (Cinemax)

(více)

Recenze (88)

cheyene 

všechny recenze uživatele

Povedený příběh, který stojí na hereckých výkonech a propracovaných charakterech postav. Paul Newman je tu jako vždy skvělý, byť se tu představuje v poněkud méně typické roli, jejíž vyznění (jak napovídá obsah k filmu) není dvakrát kladné, avšak i přesto jsem se jako divák vždy těšil, až se objeví na scéně. Poslední prostor Homera Bannona působil až dojemně a potvrdilo mi celkový čtyř hvězdičkový dojem. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Americký moderný western. Alebo americká rodinná dráma. Alebo akýsi americký neorealizmus. Nejednoznačné postavy, kde ani proti svojej širokej škatuľke obsadený Paul Newman nepôsobí ako výrazne negatívna postava. Skôr ako človek, ktorý robí chyby a má názory, s ktorými sa dostáva do konfliktu s otcom, predstaviteľom starej školy. Film, ktrorý stavia predovšetkým na výrazných hereckých výkonoch a autentickej sugestívnej atmosfére texaského vidieka. ()

Reklama

Pierre 

všechny recenze uživatele

Rodinné drama o střetu tří   generací nad společným rančem ve westernových kulisách (ale western to jinak naštěstí? vůbec není)  byl dobrý nápad. Ale až na dvě drsnější a zajímavější výměny názorů mezi otcem a synem  je to stále takové monotónní. A z dnešního pohledu se mi to zdálo až  černobílé. Prostě jasně víme, že ten Hud je ten zlý a tak to je.  Nejzajímavější postava tak zůstavá ta třetí nejdůležitějšší a to mladý snaživý synovec lavírující mezi obdivem ke starému dědečkovi a odvážnému úspěšnému strýci. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Do hloubky prokreslené drama o revoltě syna vůči svému otci. Rebelie a vzdor mají v tomto případě rozvětvené kořeny díky času, místu v životě i osamělostí duše. Hlavní postavou je bouřlivý Hud Bannon (skvělý Paul Newman), který se pod tlakem svého zásadového otce staví do věčné opozice. Nemohu souhlasit s tím, že on je pouze nemorální a bezcitný muž. Za každou cenu se snaží pokořit toho, kdo mu již tolik let dává najevo své opovržení. Pokořit a ponížit i za cenu ničení sebe samotného a svého okolí. Ve svých slabých chvilkách dokáže projevit svůj cit a lásku, ale veškerá jeho snaha v tomto směru vždy naráží na nepřátelství, které dostává místo otcovské lásky. Jeho duše se utápí v osamělosti, v lahvích lihovin a náručích znuděných manželek bližních. Jeho chyby a přehmaty ho v očích ostatních stavějí do stále horšího světla. Napravit své osudové chyby, i přes určitou svou snahu, nedokáže a to ho jen utvrzuje v jeho cynickém postoji a náhledu na život. A tak dál boří a utápí sám sebe v beznaději další várky alkoholu a odmítání všeho, co představuje životní postoj jeho otce. Hudův otec Homer Bannon (dobrý Melvyn Douglas) až úzkostlivým způsobem lpí na svých představách o životě a snaží se za každou cenu držet svých zásad. Nesnaží se, a snad se ani nikdy nesnažil, pochopit svého syna. Zdá se, že jen čeká na každou jeho další chybu, aby mu vrazil další morální políček a plivanec opovržení. Neuvědomuje si, že jeho tvrdost nemá výchovnou sílu, ale adresáta pouze utvrzuje v jeho opozičním postavení za každou cenu. Jeho svět ovšem končí dříve, než by si každý myslel. Hudův synovec a Homérův vnuk Lonnie Bannon (zajímavý Brandon De Wilde) je především pozorovatelem, který by rád usmířil oba tvrdohlavce. Je uprostřed válečného střetu starých hodnot a víru bouřlivého života. Nakonec se musí přiklonit na jednu stranu. Dále je zde především hospodyně na ranči Alma Brown (šarmantní Patricia Neal), laskavá a samostatná žena, která si nechce nikoho připustit k tělu. Z dalších rolí stojí za zmínku snad jen veterinář Burris (Whit Bissell), lehkovážná Lily Peters (Yvette Vickers), a její podváděný manžel Truman Peters (Curt Conway). Likvidace nakaženého stáda dobytka vyvolává tísnivý pocit. Zkáza dobytka je předobrazem konce starého světa a rozkladu jedné rodiny a jedné osamělé duše, která toužila vždy především po lásce. Lásku nedostává, lásku není ochoten dávat a s cynickým úsměvem se dívá na zkázu všeho starého, na všechno, co mělo svůj zavedený řád hodnot, za jejichž hranici se nechodí. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Ani nie tak western, ako konflikt medzi pokoleniami vo westernovom prostredí. Úmyselne čiernobiely a žiaľ obsahovo tak do hĺbky popísaný, že 90% sa vie vopred. O tom, ako sa časy menia, prichádza výmena stráží a staršia generácia si nerozumie s mladšou. V podstate večný príbeh so zaujímavosťou, ktorá to potvrdzuje: v románe je hlavná ženská postava černoška, no vo filme je beloška, pretože "Amerika na to nebola ešte pripravená". A dnes po šesťdesiatich rokoch by to bolo presne naopak. Na ranči by bol Morgan Freeman s Willom Smithom a jeho synom a gazdinú by im robila nejaká nepodstatná herečka, hlavne, že by mala na čele vytetované hešteg MeToo. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (21)

  • Na zvýraznenie násilia scény bola Hudova drsnosť doplnená o použitie tieňov, pričom na Newmanov chrbát bola pripevnená kamera, ktorá vytvorila „uhol pohľadu muža“, keď išiel po Alme (Patricia Neal). (Arsenal83)
  • Postava Patricie Neal, hospodyně Alma, má ve filmu celkem malý prostor. Proto ji Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu na 21. ročníku Zlatých glóbů navrhla na nejlepší vedlejší herečku. Za tu samou roli získala Neal Oscara, avšak za hlavní ženský výkon. Různí kritici zastávali názor, že herečka si cenu vysloužila nikoliv za svůj výkon, nýbrž za soucit. Patricia Neal prodělala totiž několik životních traumat. Největší z nich byla smrt dcery, která zemřela na spalničky. Když 13. dubna 1964 vyhlašoval Gregory Peck nejlepší herečku, vítězka Patricia Neal na 36. udílení cen nebyla. Tou dobou čekala čtvrté dítě a byla doma. Cenu za ni převzala herečka Annabella. (SeanBean)

Reklama

Reklama